Jak uczyć się z fiszek?

Spore grono ludzi przypisuje fiszkom wręcz magiczną, edukacyjną moc. Małe karteczki, okazują się często jednym z najskuteczniejszych narzędzi do zapamiętywania informacji. Struktura fiszki zazwyczaj jest dwustronna, gdzie na jednym jej boku umieszczane jest pytanie, a na drugim odpowiedź. Jak się zatem uczyć z fiszek?

Uczenie się z fiszek - indywidualnie

•    Jednym ze sposobów na przyśpieszenie uczenia się, jest użycie kolorów w trakcie tworzenia fiszek. Przykładowo, ucząc się języka obcego, można użyć niebieskiego koloru do fiszek zawierających rzeczowniki w rodzaju męskim i antagonistycznie różowej kredki, do kartek z rodzajnikiem żeńskim. Ta z pozoru niewinna zabawa kolorami, często stanowi skuteczną formę uczenia się – zarówno dla wzrokowców jak i kinestetyków.

•    Fiszki tworzone za pomocą komputera, są również uznawane za bardzo skuteczne narzędzie do uczenia się. Wybierając ten sposób kreowania kartek, aktywność ucznia polega na wpisaniu zagadnień online, wydrukowaniu fiszek i ręcznym dopisaniu na nich odpowiedzi. Cały ten proces, z pozoru żmudny i czasochłonny, jest świetnym sposobem na przyśpieszenie uczenia się, szczególnie w przypadku predyspozycji kinestetycznych.

•    Dla wielu osób, szczególnie dla wzrokowców  już sam proces tworzenia fiszek, skutkuje zapamiętaniem treści, stąd też sugestia, aby zwyczajnie od czasu do czasu, powtarzać czynności związane z kreowaniem karteczek.

•    Decydując się na tworzenie fiszek za pomocą Microsoft Word, wystarczy na dużym formacie strony umieścić 3-kolumnową tabelę. Warto używać przy tym szeregu funkcji (kolorów, podkreśleń) – wszystkiego, co wspomaga uczenie się jednostki.

•    Kreując fiszki w Excelu, podobnie jak powyżej, warto użyć tabeli podzielonej na trzy kolumny. W danym dokumencie możliwość przeskakiwania z jednej komórki do drugiej, znacznie ułatwia wpisywanie treści fiszek.

•    Jak się uczyć z fiszek jeśli uczeń ma w planie powtarzanie treści z karteczek cyklicznie – warto przemyśleć kwestię laminowania fiszek.

•    Kolejnym sposobem na uczenie się z fiszek, jest uzupełnianie pustych karteczek w trakcie zajęć. Uczeń słysząc ważną informację, może automatycznie ją zapisać na fiszce, dopisując do niej pytania, w trakcie późniejszego uczenia się. Dany sposób wspomaga umiejętność selektywnego odbierania informacji, jak i samego uczenia się.

•    Udzielając poprawnej odpowiedzi, można wykorzystać róg karteczki malując na nim krzyżyk. Warto sobie ustalić regułę, np. trzy zaznaczenia na fiszce, pozwalają na odłożenie jej do zbioru karteczek z przyswojoną treścią.

•    Do uczenia się wiadomości z fiszek sprawiających najwięcej problemów, przydatna okazuje się tablica korkowa, umieszczona np. nad biurkiem. Przypinanie na niej „trudnych fiszek”, pomaga zarówno w selekcji treści, jak i poprzez wzmożony kontakt, zapamiętaniu jej.

 

Uczenie się z fiszek – grupowo

•    Do uczenia się wielu definicji np. z zakresu nauk społecznych czy historycznych, warto spotkać się z przyjaciółmi i wspólnymi siłami wybrać fiszki, które w opinii większości zawierają kluczowe treści.

•    Innym sposobem na uczenie się z fiszek, może być siedzenie w kółku, gdzie jedna osoba czyta zagadnienie, a jej sąsiad odpowiada. Po każdej błędnie udzielonej informacji, dana osoba odpowiada na kolejne zagadnienie z fiszki i tak aż do skutku.

•    Wykorzystując grupę, można zorganizować zawody, podczas których np  dwie drużyny walczą o punkty, starając się odpowiadać na fiszki odczytywane przez sędziego. Grupa udzielająca więcej poprawnych odpowiedzi – wygrywa.

 

Jak się uczyć z fiszek? Przede wszystkim warto dokonać zmian, mających na celu przemianę odruchu niechęci wobec nudnej edukacji, na postrzeganie procesu uczenia się w kategoriach zabawy. Łącząc w sobie funkcję skutecznego narzędzia do zapamiętywania informacji, jak i elementy rozrywki, fiszki wydają się być idealnym sposobem na „polubienie” uczenia się.