Jak zmienić złe nawyki na dobre?

jak-zmienic-zle-nawyki

Nawyki są częścią życia każdego z nas. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego jak ogromny wpływ mają one na jakość naszego życia. W jaki sposób wykorzystać nawyki, aby codziennie wzbogacać swoje życie? Jak zmienić złe nawyki na dobre?

Czym jest nawyk?

Najprostsza z definicji nawyku mówi o tym, iż jest to czynność zautomatyzowana, którą nabywa się poprzez ćwiczenia. Oznacza to, że pozostaje ona poza kontrolą naszej świadomości, wykonujemy daną czynność odruchowo. Nawyki dotyczą praktycznie wszystkich dziedzin naszego życia. Jeśli regularnie wstajesz o tej samej godzinie, codziennie po przebudzeniu wykonujesz czynności w tej samej kolejności, odkładasz przedmioty w to samo miejsce lub przeciwnie za każdym razem rzucasz je gdzieś indziej albo często martwisz się na zapas to wszytko są to nawyki. Same w sobie nie są one złe, gdyż pozwalają nam prawidłowo funkcjonować i zachować kontrolę nad swoim życiem. Wbrew pozorom bowiem uczenie się nowych rzeczy jest dość absorbujące i nie bylibyśmy w stanie robić tego przez cały czas. Warto jednak zastanowić się nad tym które nawyki są dobre i sprawiają, że jakość naszego życia jest wyższa, a które przeciwnie- są złe i warto je wyeliminować.

5 złych nawyków, które warto zamienić na dobre

  1. Pesymistyczne myślenie- zmiana na pozytywne
  2. Odkładanie rzeczy na później- zmiana na natychmiastowe działanie
  3. Krytykowanie- zmiana na chwalenie
  4. Rozpamiętywanie swoich błędów, zdarzeń minionych- zmiana na skupienie na przyszłości
  5. Obwinianie innych za swoje kłopoty- zmiana na wzięcie odpowiedzialności za swoje życie

Jak wykształcić dobre nawyki

Czasem do zmiany nawyku może prowadzić jedno doświadczenie. Silny wstrząs może wywołać np. diagnoza lekarska, z której jasno wynika, że trwanie w złym nawyku np. palenia czy specyficznego trybu odżywiania będzie prowadzić do przedwczesnej śmierci. W tej sytuacji u wielu osób zmiana nawyku może nastąpić automatycznie. Częściej jednak wykształcenie dobrych nawyków wymaga pracy co najmniej 14-dniowej. Umownie przyjmuje się, że do wykształcenia nawyku potrzebny jest okres 30 dni. Jest to czas, po którym czynność przestaje być przymusem, lecz staje się naturalną częścią życia człowieka. Wtedy można już w pełni czerpac korzyści z niej płynące.

W przekształcaniu zachowania w nawyk istotne są następujące czynniki:

czynniki-wplywajace-na-nawyki

Wytrwałość- nigdy nie pozwól sobie na odstąpienie od wzorca zachowania w trakcie jego tworzenia

Regularność- wykonuj daną czynność codziennie, możesz nawet to robić o stałej porze

Wizualizacja- twórz w swoim umyśle obraz siebie w czasie wykonywania danej czynności. Im częściej będziesz to robić tym szybciej twoja podświadomość zaakceptuje dane zachowanie i stanie się ono automatyczne

Powtarzanie.  Wypowiadaj niczym zaklęcie daną frazę- np. ,,jutro wstanę o 6.00 i od razu zacznę ćwiczyć", itp.

Nagradzanie.  Jeśli będziesz nagradzać się za wykonane zadanie to wkrótce w twoim umyśle powstanie związek między danym zachowaniem a nagrodą i będziesz odbierać je jako przyjemne.

Każdego dnia możesz zmieniać swoje życie na lepsze wprowadzając do niego nowe, dobre nawyki i eliminując te złe. Na początek możesz zacząć od kształtowania jednego nawyku, którego zmiana nie wymaga zbyt dużego wysiłku, by później przejść do tych trudniejszych. Z czasem możesz już pracować nad więcej niż jednym nawykiem. Wszystko tak naprawdę zależy od ciebie i twojej motywacji.  Pomyśl ile korzyści wyniknie z tego, że przykładowo przestaniesz przeglądać pocztę internetową co 5 minut, zaglądać na portale społecznościowe czy wstawać koło południa. Ile czasu pozostanie ci na inne, bardziej twórcze zajęcia albo dla rodziny. Zacznij działać już dziś.