Jak zmotywować się do nauki?

Kiedy masz kilkanaście lat i chodzisz do szkoły, uczenie się można nazwać niejednokrotnie koniecznością. Dla jednych jest to też przyjemność i zdobywanie wiedzy już wtedy łączą z perspektywami na lepszą przyszłość, większe zarobki i prestiż. Inni z kolei podają takie powody nauki jak nakaz ze strony rodziców czy brak możliwości podjęcia pracy zarobkowej w młodym wieku. Wygląda na to, że niezależnie czy motywacje są pozytywne czy negatywne, pomagają zrealizować cel.

Motywacje zazwyczaj zmieniają się wraz z dorastaniem, a ludzie dojrzali są gotowi do nauki i chcą się uczyć, rozwijać, poszerzać horyzonty i zarazem niejednokrotnie realizować cele, które założyli sobie będąc jeszcze w wieku szkolnym.

            Jak wiesz motywacja jest świadomym dążeniem do czegoś. Motywując siebie do działania wzbudzasz energię i pozytywne myślenie oraz ukierunkowujesz się na cel, który sobie obrałeś. Motywacja może być:

·         Wewnętrzna, gdy chcesz zaspokoić swoje potrzeby – w tym wypadku potrzebę uczenia się; Patrz: samomotywacja

·         Zewnętrzna, gdy wiesz, że za zdobycie celu czeka cię nagroda bądź zostaniesz ukarany za brak efektów.

Jak zmotywować się do nauki?

·         WYZNACZYĆ CEL uczenia się i dążyć do niego „małymi kroczkami”, tak by już niewielkie sukcesy cieszyły i same w sobie motywowały do dalszego działania;

·         ZWIZUALIZOWAĆ CEL i intensywnie o nim myśleć;

·         OPOWIEDZIEĆ rodzinie, znajomym o swoich planach - to wywoła w tobie poczucie, że inni też czegoś od ciebie oczekują i wierzą w twoje możliwości; mogą też podpowiedzieć jak zmotywować się do nauki;

·         ZAINTERESOWAĆ SIĘ danym tematem, żeby zwiększyć swoją potrzebę uczenia się i pogłębić ciekawość, łatwiej nauczyć się czegoś, co nie jest zupełnie obce;

·         ZAPLANOWAĆ naukę tak, by w miejscu pracy nie panował chaos, uporządkować notatki, włączyć ulubioną muzykę lub wręcz przeciwnie – zasiąść w zupełnej ciszy, jeśli takie warunki ci sprzyjają a po każdej części materiału mieć czas na chwilę relaksu w postaci spaceru czy innej aktywności fizycznej;

·         ZAPOZNAĆ SIĘ z dostępnymi metodami pomocnymi w uczeniu się jak na przykład mapy myśli, lecz NIE SUGEROWAĆ SIĘ nimi całkowicie – być może wypracowałeś swój własny system, dzięki któremu osiągniesz cel;

·         WYZNACZYĆ NAGRODĘ za realizację celu,

·         BYĆ UCZCIWYM przed samym sobą i krytycznie analizować swoje postępy, by na bieżąco widać było czy obrana droga jest właściwa, czy przynosi pożądane efekty i przybliża do celu.

·         MYŚLEĆ POZYTYWNIE – nic tak nie zniechęca jak czarne myśli! Bądź optymistą, do nauki zasiadaj z uśmiechem na twarzy, to pomaga!

Motywując się do nauki nie musimy brać pod uwagę jedynie czytania książek i opracowań. Wybierzmy atrakcyjny kurs lub szkolenie tak, by proces zdobywania wiedzy był ciekawszy. Uczymy się poprzez kontakty z ludźmi (szczególnie z tymi, którzy będą wiedzieć jak zmotywować się do nauki), zwiedzanie nowych miejsc, oglądanie filmów i wystaw, poprzez zabawę.

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.169' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1513298340 [:db_condition_placeholder_0] => 273 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.169' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:432:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.169' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1513298340 [:db_condition_placeholder_0] => 273 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://edulider.pl/edukacja/jak-zmotywowac-sie-do-nauki [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.82.56.95 [:db_insert_placeholder_9] => 1513298340 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).