Komunikacja w biznesie jest niezbędna – tak jak czytanie wizerunku w komunikacji

Warto posiadać te widzę i umiejętności bo jest co raz więcej ludzi, którzy udają kogoś kim nie są. I tak jak w życiu prywatnym wpadka może się skończyć na łzach i ostrym drinkowaniu tak w biznesie konsekwencje mogą być dotkliwe długofalowo.

Czy potrafisz czytać z wizerunku i rozumiesz komunikaty pozawerbalne?

Czytanie wizerunku chroni nas od manipulacji słownych. Wizerunek to wygląd zewnętrzny, ubiór, ciało człowieka, jego zachowanie, ruchy, mimika. Cechy te dokładnie mówią o prawdziwym nastawieniu naszego rozmówcy i jego intencjach.

W komunikacji bezpośredniej człowiek najpierw wyraża się pozawerbalnie i umiejętność widzenia tych sygnałów jest obecnie ceniona w wielu zawodach. Pracuję w Warszawie jako prawnik i mam do czynienia z wieloma ludźmi z biznesu i z show business’u. Przyznam bez ogródek, że czytanie wizerunku nie raz uratowało mi tyłek w komunikacji. W kontaktach osobistych również możemy nie raz uniknąć zmanipulowania, konfliktu lub lepiej zrozumieć ważną dla nas osobę.

Podstawą udanej i sensownej komunikacji międzyludzkiej jest właściwa ocena drugiej osoby. Nie wszystkim trzeba się podlizywać by zyskać przychylność ani też nie każdemu pokazywać pazury. Klęski w życiu prywatnym i zawodowym zaczynają się właśnie od „niewidzenia” prawdziwej osobowości. Często chcemy, aby inni byli tacy jak my chcemy, żeby byli. Dorabiamy ideologię do momentu kiedy przychodzi zdrada lub konflikt. Czas to zmienić. Naucz się widzieć ludzi takimi jakimi są – zacznij właściwie czytać wizerunek i rozumieć innych !

To wcale nie jest trudne – człowiek prawdę o sobie ma wypisaną na swoim wizerunku. Wystarczy wiedzieć na co zwracać uwagę. Korzyść jest oczywista, rozwijając tę wiedzę i umiejętności zawsze jesteś przygotowany i mądrze postępujesz.

Nadeszły czasy ogólnie akceptowalnego fałszu wizerunkowego. Nosimy stroje sportowe chociaż niczego nie trenujemy, barwy militarne choć do odważnych i walecznych nie należymy.  Stroimy się by ukryć kompleksy pochodzenia i wyglądać na ludzi z kasą i klasą. Na portalach lansujemy się jako ludzie szczęśliwi, otoczeni rodziną i przyjaciółmi. Udajemy, że mamy ciekawe życie i wymarzoną pracę. Uatrakcyjniony wizerunek ma dać nam lepsze notowania społeczne i biznesowe. Ale musimy liczyć się z tym, że inni też nas swoim wizerunkiem zwodzą i oszukują. Fałszywy wizerunek jest elementem manipulacji obliczonej na jakiś zysk.

Mając taką świadomość stajemy się ostrożni i wycofani w relacjach. Staramy się dostrzec prawdziwe intencje i charakter człowieka. Wszystko po to by nie dać sie oszukać i wykorzystać. Liczymy, że nie zawiedzie nas nasza intuicja i w porę rozpoznamy manipulację. Ale z drugiej strony chcemy wierzyć, że ten wspaniały szef nas polubi i doceni. Miły i profesjonalny sprzedawca lub konsultant chce nam pomóc a nie oszukać. Atrakcyjny chłopak lub dziewczyna wybierze nas i obdarzy wymarzonym uczuciem. Jak w bajce.

Fałszywy wizerunek tak jak każda manipulacja da sie rozszyfrować, metodycznie i kompleksowo. A umiejętność odczytywania prawdziwego nastawienia, charakteru i intencji innych ludzi przyda nam się nie tylko do ochrony przed nieuczciwymi manipulacjami. Dzięki temu będziemy lepiej dostrzegać tych prawdziwych wspaniałych szefów, profesjonalnych sprzedawców i atrakcyjnych partnerów, którzy pomogą urzeczywistnić nasze marzenia. Czas otworzyć oczy i nauczyć się dostrzegać prawdę o ludziach pod ich oficjalnym wizerunkiem.

Kategoria rozwój: