Zaawansowana biznesowa gra strategiczna
Biznesowa gra strategiczna, wpisująca się w aktualne, mocne trendy – tj. serious games oraz gamifikację, stanowi nowoczesną formę nauczania. Ogólna definicja gry, czyli dążenie do osiągnięcia określonego celu zgodnie z wyznaczonymi regułami, została w tym przypadku podporządkowana celowi edukacyjnemu, który związany jest z rozwojem zawodowym.
Mechanizm gry, można w prosty sposób wykorzystać do podnoszenia kwalifikacji pracowników, a fabułę dostosować tak, aby w pełni oddać realia jakie panują w danej organizacji lub danej sytuacji.
Dlaczego gra strategiczna?
Gra strategiczna to gatunek gry, w której zwycięstwo uzależnione jest od taktyki wykorzystywanej przez gracza co zmusza kursanta do analizowania sytuacji, w której się znalazł, kalkulowania ryzyka i wybierania optymalnej dla swojego charakteru, predyspozycji i wiedzy taktyki gry.
W grze strategicznej nie jest kluczowe przyswojenie wiedzy czysto teoretycznej, nauczenie się zagadnień na pamięć, ale wykorzystanie tej wiedzy, połączenie jej z posiadanymi umiejętnościami miękkimi i w rezultacie rozwój kompetencji pracowniczych.
Aspekt edukacyjny
Projektując dane rozwiązanie, pamiętamy o dwóch ważnych aspektach: gra ma uczyć, ale ma być również grą. Ćwiczenia zostały więc tak przemyślane, by kursant miał przestrzeń na naukę na własnych błędach, przewidzieliśmy system podpowiedzi i ułatwień, zaprojektowaliśmy kilka rodzajów feedbacków, zachowaliśmy najważniejsze założenia nauczania osób dorosłych. Z drugiej strony wykorzystaliśmy naszą wiedzę o grach w ogóle, by zaangażować w rozgrywkę każdy rodzaj gracza.
Gra strategiczna stworzona przez MyNetwork jest również doskonałą alternatywą dla wszelkich testów kompetencyjnych, nowatorskim sposobem przeprowadzania wstępnej rekrutacji, wreszcie jednym z elementów, które mogą być rozpatrywane przy ocenie rocznej pracownika.
Zastosowanie gry może być bardzo szerokie – od prezentacji metod reagowania w nietypowych sytuacjach (np. pożar w biurze i podjęcie ewakuacji) przez bardzo złożone, np. kształcenie kompetencji menadżerskich. Dzięki takim elementom jak nawiązywanie rozmów, wykorzystywanie przedmiotów, dowolna kolejność działań itp. możliwości gry są praktycznie nieograniczone.
Zaawansowane mechanizmy
Pomimo, że gra jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze, należy zwrócić uwagę, że wykorzystuje bardzo zawansowane mechanizmy i metody. Jednym z nim jest algorytm A-star. Algorytm ten jest jednym z najlepszych i najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w tej dziedzinie. Możemy znaleźć go w aplikacjach, grach komputerowych, badaniach nad sztuczną inteligencją czy w badaniach nad najbardziej wydajnościową energetycznie ścieżką dla bezprzewodowych sieci sensorowych.
„W naszej grze, użytkownik jest zaangażowany, zmuszony do podejmowania decyzji skutkujących dalszym przebiegiem gry. Wcielając się w określone role doświadcza realistycznych sytuacji i problemów na które może spojrzeć z innej perspektywy. Gra strategiczna nie tylko gwarantuje dobrą zabawę ale przede wszystkim realizuje cele edukacyjne i rozwojowe budując kompetencje pracowników.” – mówi Olga Zdebik, specjalistka. ds. e-learning w MyNetwork Polska.
Komentuj przez Facebooka