Być w drodze, czy stać w miejscu?

Czymś naturalnym jest dla Ciebie stwierdzenie, że to wyłącznie Ty każdego dnia decydujesz o tym  jak wygląda Twoje życie jak również to jak ono będzie wyglądało za kilka, kilkanaście lat.

Każdego dnia podejmujesz określone decyzje,  z większym lub mniejszym entuzjazmem wykonujesz codzienne czynności i od Ciebie samego/samej zależy to jak dany, konkretny dzień będzie wyglądał. Sam/sama decydujesz o tym czy ten dzień przybliża Cię do celu, który sobie wyznaczyłeś/wyznaczyłaś czy też przeżyjesz go w taki sam sposób jak większość ludzi.

Jesteś jedyną osobą, która ma wpływ i podejmuje decyzję na temat tego co będziesz robił/robiła, jak będą układały się Twoje stosunki z najbliższymi, kolegami i koleżankami z pracy i z obcymi ludźmi. Mało tego. Każdego dnia świadomie wybierasz te osoby ze swojego otoczenia, dla których masz dużo sympatii jak również tych, którym w swoim działaniu nie okażesz jej zbyt wiele.

Kluczowe pytania

Dobrze jest  w ciągu dnia lub podczas czytania tego tekstu dać sobie chwilę oddechu, czasu na refleksję i zadać sobie kilka pytań:

  • Dlaczego przeżywam ten dzień właśnie w ten sposób i co dzięki temu zyskam?
  • Jaka jest zależność między tym dniem a moją przyszłością?
  • Jakie wydarzenia miały miejsce dzisiaj i do czego mnie to przybliżyło?
  • Czy przeżyłem/przeżyłam ten dzień tak jak rzeczywiście chciałem/chciałam?
  • Czego nowego nauczyłem/nauczyłam się dzisiaj i do czego mnie to przybliżyło?

Masz szczęście, gdyż codziennie otrzymujesz pewną porcję odpowiedzi oraz informacji zwrotnych adresowanych  właśnie do Ciebie i  tylko od Ciebie samego/samej zależy czy i jaki zrobisz z nich użytek.

Dzięki temu będziesz mógł/mogła każdego dnia planować i realizować swoje cele, a może najzwyczajniej będziesz mógł/mogła żyć w końcu tak właśnie chcesz.

Teraz zastanów się przez moment jak chciałbyś/chciałabyś aby wyglądały Twoje kolejne dni. Co dzięki nim osiągniesz i na co w przyszłości będziesz mógł/mogła sobie pozwolić.

Dwie możliwości wyboru

Tak naprawdę możesz pójść jedną z dwóch dróg (skorzystać z jednej z dwóch możliwości):

  1. Żyć z dnia na dzień żywiąc nadzieję, że coś nagłego i zupełnie niespodziewanego (na co nie masz żadnego wpływu) wydarzy się (wygrana w konkursie telewizyjnym czy radiowym albo oferta pracy nie do odrzucenia)
  2. Kierować codziennie swoim życiem w ten sposób, by z każdego dnia czerpać pełnymi garściami mając na uwadze swoje cele oraz przyszłość.

Bez względu na to, którą z dróg wybierzesz musisz się liczyć z tym, że mogą pojawić się problemy, niepowodzenia. Jeśli pragniesz życia zgodnego z wariantem nr 1 to  zawsze będziesz mówić, że: „masz w życiu pecha”, „to jest Twój los i musisz się z nim pogodzić”. Pozostaniesz wtedy tylko obserwatorem zdarzeń, które rozgrywać się będą wokół Ciebie.

Jeśli wybierzesz wariant nr 2  będziesz mógł/mogła uczyć się i doskonalić dzięki doświadczeniom, które zdobędziesz na bazie właśnie tych nieprzyjemnych doświadczeń. Wkrótce one zaprocentują i pomogą Ci osiągnąć to do czego dążyłeś/dążyłaś.

Pamiętaj, że doba ma 24 godziny i kolejne dni nie będą ani krótsze, ani dłuższe. Oznacza to, że codziennie będziesz podejmować decyzje jak optymalnie zaplanować dzień.

Jeżeli masz plan i wiesz co chcesz osiągnąć to najprawdopodobniej nie możesz się już doczekać następnego dnia, jak również następnego etapu swojej drogi.

Gdy nie masz planu wstajesz rano jak co dzień i tkwisz w miejscu.

Ty sam/sama musisz zdecydować czy stanie  w miejscu przybliża Cię do osiągnięcia jakiegokolwiek celu.

 

Radosław R. Bielecki (ICF)

Coach, certyfikowany trener biznesu,

NLP i rozwoju osobistego

 

Kategoria rozwój: