Jak się ubrać na spotkania biznesowe?

 

W zależności od tego, jaki zawód wykonujesz, powinieneś dopasować do niego swój strój. Jeśli jesteś przedstawicielem tzw. luźnego zawodu, eksperci SMART-HR radzą, abyś zdecydował się na strój typu business casual.

Business casual czyli co to za styl?

Styl business casual to w tej chwili jeden z najmodniejszych trendów. Charakteryzuje się jednocześnie swobodą i elegancją. Jego głównym założeniem jest to, żeby osoba, która się na niego zdecyduje, czuła się w swoim ubraniu komfortowo, a jednocześnie wyglądała reprezentacyjnie. Należy bowiem pamiętać, że strój jest nie tylko wizytówką pracownika, ale też wizytówką firmy, w której pracuje. Ma to duże znaczenie szczególnie podczas spotkań biznesowych, gdzie kontrahenci i klienci oceniają firmę na podstawie wizerunku jej pracowników.

Żeby dobrze wyglądać w stroju typu business casual, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, których muszą przestrzegać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Business casual – możliwości dla mężczyzn

Główna zasada, o której powinni pamiętać panowie wybierający styl business casual, mówi o całkowitej rezygnacji z krawatu. To bowiem oznaka elegancji, a w stylu business casual nadmiar elegancji nie jest mile widziany. Za to pole do popisu pozostawia wybór koszuli – dopuszczalna jest szeroka gama kolorystyczna (jednak bez wzorów) albo dyskretny deseń. Na wybraną koszulę wystarczy założyć ciemną marynarkę i gotowe. Alternatywą dla wspomnianego zestawu jest elegancka koszulka polo i dobrej jakości sweter. Jeśli chodzi o spodnie, to zarówno sztruksy, jak i jeansy nie wchodzą w rachubę. Należy zawsze wybierać ciemne spodnie zaprasowane w kant. Do tego typu spodni najkorzystniej prezentują się dwa typy obuwia: mokasyny i półbuty (w kolorze czarnym lub brązowym).

Business casual - możliwości dla kobiet

W przypadku kobiet styl business casual daje dużo większą swobodę. Eleganckie kostiumy i żakiety można schować głęboko do szafy, ponieważ ich miejsce zajmą bluzki koszulowe oraz eleganckie sweterki, które można dowolnie zestawiać ze spódnicami i spodniami wykonanymi z dobrej jakości materiałów. Warto na chwilę zatrzymać się przy temacie spodni, zwracając uwagę na to, że zawsze powinny mieć klasyczny krój i stonowane kolory. Jeśli chodzi o spódnice, to można „zaszaleć” zarówno w przypadku kroju, jak i koloru – dozwolone są bowiem nie tylko wyraziste barwy, ale też różnego rodzaju wzory (spódnica jednak nie może odkrywać kolan). Dopuszczalne są również sukienki z odkrytymi ramionami, jednak zawsze należy nosić je w zestawieniu z elegancką marynarką. Wybierają dodatki do stroju, trzeba pamiętać o tym, żeby były delikatne. Najlepiej sprawdza się srebrna biżuteria. Buty muszą być eleganckie i wygodne, dlatego wybór powinien paść na półbuty lub czółenka na małym obcasie. 

Strój business casual łączy w sobie skromność i wygodę. Choć nie wymaga noszenia krawata czy eleganckich garsonek to jednak jego swoboda też nie jest nieograniczona. Dżinsy w połączeniu z adidasami nie są w stylu business casual, lecz tylko casual.

Źródło: Smart-HR smart-jobcoaching.blogspot.com/

Kategoria edukacja: