Jak rozwijać swoją kreatywność

Jak sprawić by w głowie pojawiały się świeże pomysły

Kwestia kreatywności w rozumieniu tworzenia nowych, innowacyjnych pomysłów jest często poruszanym tematem w artykułach prasowych, publikowanych na różnego typu stronach internetowych, a także w materiałach wideo. Jest to jedna z tych zdolności, które okazują się bardzo przydatne na każdym etapie naszego życia, w życiu osobistym i zawodowym, ceniona przez pracodawców i coraz częściej wymagana od pracowników. Jak rozwijać kreatywność?

Bariery rozwoju kreatywności

Czy pamiętasz swoje zabawy z okresu dziecięcego? Wtedy na pewno nie narzekałeś na brak pomysłów. Potrafiłeś wymyślać tysiące scenariuszów zabawy. Gdy zacząłeś edukację w szkole zaczęto uczyć cię myślenia streotypowego, podawano właściwą interpretację wiersza czy rozwiązanie danego problemu badawczego zwalniając cię przy tym z konieczności aktywnego myślenia. W dorosłości takie stereotypy mogłeś przenieść na grunt życia zawodowego i prywatnego rozwiązując swoje problemy jednotorowo. Brak zainteresowania indywidualnym potencjałem danego ucznia sprawił, że twoja kreatywność niejedokrotnie została uśpiona. Warto posłuchać  bardzo dobrego wykładu Kena Robinsona na temat systemu nauczania i blokowania kreatywności w szkołach:

Wśród innych powodów zahamowania kreatywności ważne wydają się trzy poniższe:

  • sposób myślenia o sobie- wpaja się nam, że tylko jednostki są geniuszami i charakteryzują się kreatywnością, ale to nieprawda- każdy z nas ma w sobie potencjał, każdy jest kreatywny
  • opinie innych osób- czy choć raz miałeś motywację do zrobienia czegoś nowego, rozwinięcia skrzydeł, a ktoś zanim zdążyłeś wystartować podciął ci je? Krytyka często wypowiadana potrafi sprawić, że faktycznie zwątpimy w swoje siły i możliwości
  • lęk przed porażką- to czynnik bardzo silnie ograniczający, zwłaszcza jeśli taka porażka powoduje załamanie zamiast refleksji i wyciągania wniosków

Jak pobudzić swoją kreatywność

Jest wiele sposobów na rozwijanie swojej kreatywności. Najpierw jednak musisz sobie uświadomić, że w tobie, jak zresztą w każdym są pokłady kreatywności. Z kreatywnością rodzisz się, to jest zdolność twojego mózgu. Co możesz zrobić żeby ją pobudzić:

  •  czerp pełnymi garściami z innych dziedzin wiedzy niż z tej, w której jestes specjalistą. Dobrym pomysłem jest podróżowanie, czytanie książek, artykułów, oglądanie filmów, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Zmiana otoczenia generuje inne myślenie i powoduje przypływ nowych pomysłów do głowy
  • noś zawsze przy sobie notes i zapisuj wszystkie swoje pomysły w momencie, kiedy pojawią się w twojej głowie.   Pamięć jest ulotna, do tego co zostało zapisane zawsze możesz wrócić i skorzystać z tej wiedzy w odpowiednim dla ciebie momencie. Nigdy nie odrzucaj żadnego pomysłu na początku-  nie myśl w ten sposób: ,,to głupie". Każdy pomysł, nawet ten najbardziej abstrakcyjny przemyśl
  • ćwicz kreatywność grając w rożnego typu gry strategiczne i planszowe, zainwestuj w ćwiczenia umysłu
  • zmień perspektywę patrzenia na różne rzeczy. Na początku jeśli masz jakiś pomysł, możesz zapytać co myślą o nim inni, jak rozwiązaliby dany problem, gdyby byli na twoim miejscu, Później możesz spróbować samodzielnie zadawać sobie pytania: co powiedziałby na ten temat matematyk, grafik, nauczyciel języka polskiego itp.
  • twórz samodzielne rozwiązania. Żyjemy w epoce łatwego dostępu do Internetu, możemy w wyszukiwarkę wpisać każdą frazę mając pewność, że wyświetli nam się lista odpowiedzi na nasze pytanie. Owszem takie inspiracje ze strony innych są wartościowe, ale jeśli chcesz być kreatywny musisz, zanim sięgniesz po pomoc próbować formułowania samodzielnych, indywidualnych rozwiązań.
  • znajdź czas na relaks- jeśli od dłuższego czasu nie możesz nić wymyślić zrób sobie przerwę, weź prysznic, napij się kawy, zajmij się czymś innym- najbardziej twórcze pomysły przychodzą do głowy w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Vedic Art sposobem na pobudzenie kreatywności. Jednym ze sposobów rozwoju kreatywności jest malarstwo intuicyjne. Dzięki tego typu kursom możesz wesprzeć swój rozwój zarówno osobisty jak i duchowy.  W warsztatach mogą uczestniczyć wszyscy, gdyż nie ma on na celu nauki malowania. Malowanie jest tylko  narzędziem, które ma pomóc w drodze do odkrycia oraz rozwijania swojej  kreatywności. Takie warsztaty prowadzi m.in. Pani Wiloetta Stalmach, założycielka strony http://miniarte.pl, lutnik z zawodu, która razem z mężem prowadzi pracownię lutniczą.

 


Jak rozwijać kreatywność - ciekawostki:

Czy wiesz, że:

Rodzaj przywiązania do osób bliskich wpływa na twórcze rozwiązanie konfliktów. Z badań wynika, że osoby, które nie obawiają się, że w sytuacji kryzysowej zabraknie im bliskiej osoby obok są znacznie bardziej kreatywne, od tych które zabiegają o miłość partnera lub tłumią uczucia.

Kreatywność rodzi uprzedzenia. Wyjątkowo twórcze pomysły są nieprzewidywalne i niesprawdzone, a ludzie nie lubią niepewności, wolą unikać złych reakcji społeczeństwa.

Większa kreatywność w hałasie niż w spokoju.  Hałas rozszerzając zakres uwagi dopuszcza do nas różnego typu bodźce, dzięki którym uruchamiamy bardziej nietypowe skojarzenia.

Na podstawie: Badania.net