Uprawnienia SEP są najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych pracowników branży energetycznej. Jeszcze kilkanaście lat temu posiadała je wyłącznie wąska grupa najlepszych fachowców. Obecnie jednak pracodawcy kładą bardzo duży nacisk na kompetencje kadr, stąd od nowych i aktualnych pracowników oczekuje się wręcz, że będą legitymować się czy to uprawnieniami energetycznymi, cieplnymi czy uprawnieniami gazowymi.
Uprawnienia energetyczne: kto ich potrzebuje?
Uprawnienia energetyczne, czyli w grupie kwalifikacji G1, uzyskuje się po ukończeniu szkolenia SEP z zakresu tej tematyki oraz po zdaniu egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza kategoria uprawnień SEP w naszym kraju, co wynika przede wszystkim z tego, iż polska energetyka stale potrzebuje wykwalifikowanych elektryków i elektrotechników.
Uzyskanie uprawnień energetycznych po ukończeniu kursu energetycznego jest równoznaczne z tym, że pracownik może legalnie świadczyć prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Zwracamy tutaj uwagę na słowo „legalnie”. Posiadanie uprawnień przez osoby wykonujące wspomniane prace jest wymagane przepisami polskiego prawa. Dopuszczenie pracownika do tego typu robót pomimo tego, iż nie ma on stosownych uprawnień SEP, jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracodawcy.
Jeśli wiesz już, że uprawnienia energetyczne są najlepszym wyborem dla Ciebie, poszukaj kursu SEP w Twojej okolicy. Polecane szkolenia energetyczne znajdziesz na stronie internetowej.
Uprawnienia cieplne: mniej popularne, ale też bardzo cenne
Z uprawnieniami cieplnymi jest tak, że mnóstwo osób, które interesują się możliwością zdobycia uprawnień SEP, z góry odrzuca te w grupie kwalifikacji G2 lub deklaruje, że „zrobi je później”. Tymczasem posiadając uprawnienia cieplne można naprawdę znacząco poprawić swoją sytuację na rynku pracy. Takich fachowców brakuje, jest ich jeszcze mniej niż tych z uprawnieniami energetycznymi. Zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry natomiast rośnie, co ma związek chociażby z inwestycjami samorządowymi w modernizację systemów ciepłowniczych.
Fachowiec, który posiada uprawnienia SEP w grupie G2, może legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych. Jest to więc bardzo szeroki zakres kwalifikacji, co powinno dać Ci do myślenia.
Największy wybór szkoleń SEP z zakresu uprawnień cieplnych znajdziesz na stronie internetowej www.sep-szkolenia.pl.
Uprawnienia gazowe: będą coraz bardziej pożądane
Nikogo nie trzeba przekonywać, że Polska od lat mocno stawia na energetykę gazową. Świadczy o tym chociażby podpisanie długofalowych umów na dostawy gazu skroplonego LNG do gazoportu w Świnoujściu. Tego typu inwestycje są znakomitą informacją dla fachowców posiadających uprawnienia gazowe. Dają im bowiem pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie dla nich atrakcyjnie płatnej pracy.
Uprawnienia gazowe można zdobyć przygotowując się do egzaminu SEP w ramach szkolenia zawodowego w grupie kwalifikacji G3. Osoby posiadające takie uprawnienia (a nie ma ich w naszym kraju zbyt wiele) mogą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Chcesz zapisać się na kurs SEP przygotowujący do egzaminu SEP na uprawnienia gazowe? Znajdź ten organizowany blisko Twojego miejsca zamieszkania na stronie.
Jedno szkolenie SEP na wszystkie grupy uprawnień?
To bardzo interesujące rozwiązanie, które szczególnie można polecić osobom chcącym szybko i znacząco podnieść swoje kompetencje zawodowe, zdobyć komplet kwalifikacji i tym samym dołączyć do wąskiego grona fachowców najwyższej klasy. Posiadając zarówno uprawnienia energetyczne, cieplne, jak i uprawnienia gazowe, można bez najmniejszego problemu znaleźć dobrze wynagradzane zatrudnienie w każdej firmie działającej w sektorze energetycznym – w tym w państwowych spółkach.
Możliwość przygotowania się do egzaminu SEP na wszystkie grupy kwalifikacji mają osoby, które zapiszą się na dowolny kurs SEP organizowany przez Krajowe Centrum Kształcenia. Wystarczy, że uczestnik poinformuje o takim zamiarze – wówczas szkolenie zostanie rozszerzone o dodatkowe zagadnienia (jeszcze tego samego dnia), ale bez żadnej dopłaty. To na pewno ciekawy wybór nie tylko dla ambitnych, ale również dla tych osób, które jeszcze nie do końca wiedzą, z którą specjalizacją chcą związać swoją zawodową przyszłość.