Kampus Google w Warszawie i jego wpływ na polski sektor technologiczny

Google otwiera centrum tech w Polsce

Firmy Google nikomu nie trzeba przedstawiać. Właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie to także jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek, która nieustannie wzbudza zainteresowanie swoimi innowacyjnymi pomysłami oraz niezwykłymi projektami. Nic więc dziwnego, że wiadomość o tym, iż Alphabet Inc. otwiera w stolicy naszego kraju campus mający na celu rozwój i wsparcie dla rodzimych startupów zelektryzowała polskich przedsiębiorców, Warto dowiedzieć się więcej o  tym, jakie są startupy, finansowanie oraz akcje Alphabet.Inc. Warto tutaj podkreślić, że to pierwszy tego typu ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej i dopiero piąte takie centrum na świecie. To niewątpliwa nobilitacja dla całego naszego regionu, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu projektowi.

Campus Warsaw to przyszłość dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności

Ośrodek, który został zlokalizowany na terenie Centrum Praskiego Koneser, dysponuje przestrzenią biurową o łącznej powierzchni 1600 metrów kwadratowych rozłożoną na trzech piętrach. Do dyspozycji użytkoników oddano go w listopadzie 2015 roku. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, jego głównym celem jest pomoc startupom, czyli młodym firmom z branży nowych technologii w rozwoju i odniesieniu sukcesu na rynku. Tutaj każda firma spełniająca te kryteria może znaleźć przestrzeń nie tylko do pracy, lecz również uczestniczyć w szkoleniach, konferencjach i spotkaniach np. z mentorami, którzy służą wiedzą, radą i doświadczeniem. Tutaj można również zainteresować inwestorów, dzięki którym rozwój będzie przebiegać sprawniej i dynamiczniej. Jak podkreśla prezez Google na tę część Europy, pan Matt Brittin, otwarcie Campus Warsaw to przyszłość dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności regionu. Centrum pozwala bowiem na nawiązanie międzynarodowych kontaktów i rozwoju biznesu, dzięki któremu świat zmienia się na lepsze. Do społeczności może dołączyć każdy startup, niezależnie od swojej wielkości a darmowa rejestracja gwarantuje dostęp do wszystkich szkoleń i innych wydarzeń realizowanych w kampusie.

 

Miejsca wystarczy dla około 200 przedsiębiorców

Natomiast na samą przestrzeń do pracy składa się możliwość wynajęcia jednego lub kilku biurek w dwóch trybach (elastycznym i rezydenta). Roczny koszt najmu zaczyna się od 2 000 złotych. Według Googla miejsca wystarczy dla około 200 przedsiębiorców. Nadrzędnym celem jest integracja rosnącej społeczności startupowców z Europy Środkowo-Wschodniej, która znajdzie tu przestrzeń na realizację swoich pomysłów i marzeń. Twórcy podkreślają, jak ciężką pracą jest rozwój projektów wymagających dostępu do wiedzy, doświadczenia, lecz także swobodnej wymiany myśli i spostrzeżeń a także współpracy z innymi przedsiębiorcami. Wszystko to jest możliwe do zrealizowania w Warsaw Campus.

 

Trzeba jednak podkreślić, że Google ani też Campus Warsaw nie będą w żaden sposób inwestować w firmy korzystające z centrum. Idea polega na tym, by dać możliwość integrowania się społeczności z własnym pomysłem na biznes, czego bardzo brakowało w biznesie nie tylko w Polsce, lecz także w całym regionie. Dlatego jest to tak ważne, gdyż zupełnie zmieni się postrzeganie naszego kraju, który do tej pory,  można powiedzieć, znajdował się zupełnie na boku, czytaj więcej na stronie WP Tech. Teraz Warszawa będzie wymieniana obok takich miejsc, jak Londyn, Paryż, czy Sztokholm, gdzie bardzo mocno promowane są wszystkie działania związane ze startupami. Zdecydowanie do tej pory brakowało silnego inwestora, który postawiłby na naszą część Europy. Teraz za sprawą Google wszystko mocno się zmieni. Startupy zyskują miejsce, które da im możliwość swobodnej wymiany myśli stymulującej rozwój oraz dostęp do inwestorów szukających pomysłu na ulokowanie i pomnażanie swojego kapitału, czytaj więcej na stronie ”Wirtualmedia”. Dodatkowo sama marka Google roztacza tutaj olbrzymią aureolę sukcesu, sprawiającą, że o Warsaw Campus jest bardzo głośno.