Przenośny komputer osobisty, zwany notebookiem lub laptopem, to współcześnie tak powszechny sprzęt, że można go spotkać na każdym kroku. Używają ich ludzie w różnym wieku, bo pomagają w codziennych obowiązkach zawodowych, nauce, ale i rozrywce. Jaki najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Mały sprzęt i ogromne możliwości
Może i laptopy wyglądają dość niepozornie, ale potrafią naprawdę wiele - przynajmniej te najlepsze, warte uwagi modele. Żeby stać się posiadaczem właśnie takiego sprzętu, koniecznie oceńmy najważniejsze parametry techniczne, których jakość zależy od procesora, ilości pamięci RAM, a także pojemności dysku twardego. Ale nie tylko, gdyż ważne są też takie kwestie jak rozdzielczość ekranu, pojemność baterii, ilość złączy, waga i rozmiar urządzenia. Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym parametrom, od których zależy najwięcej!
Procesor - dlaczego tak istotny?
Procesor to mózg każdego komputera, także notebooka. Przed kupnem musimy więc poznać, jakie zapewnia możliwości. W tym względzie oceńmy szczególnie taktowanie (to szybkość zegara wewnętrznego, co mówi nam tym, ile operacji jest w stanie wykonać procesor), liczbę rdzeni (im więcej, tym lepiej), ilość pamięci wewnętrznej (jej spora ilość to szybsze działanie programów).
Pamięć RAM - jaka powinna być?
Obok procesora pamięć RAM to najważniejszy parametr każdego notebooka. Absolutne minimum to pojemność 2 GB pamięci. Pozwoli to na korzystanie z edytorów tekstu, internetu, odtwarzania filmów i muzyki. Więcej - 4 GB to oczywiście większe możliwości, do jakich zaliczamy na przykład obróbkę wideo, audio czy zdjęć. Jeśli zaś planujemy pracować na specjalistycznych programach graficznych, potrzeba minimum 8 GB, ale lepiej, jak jest więcej.
Dysk twardy - o czym pamiętać?
Ogromne znaczenie ma również pojemność dysku twardego. Decyduje on o tym, jak wiele danych można na nim zapisać. Standardowa pojemność wynosi powyżej 100 GB. Poza tym zwracajmy uwagę na to, jakie zastosowano tu technologie, zwłaszcza jak zabezpieczono dane przed przypadkową utratą. Liczy się też jego szybkość. Do zwykłej pracy wystarczy 5400 obrotów na minutę, ale do bardziej wymagających zadań potrzeba już modelu o szybkości 7200 lub 10000 obrotów na minutę.
Wiemy już, jakimi parametrami powinien cechować się notebook. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy ruszać na zakupy!