Jak uniknąć wypalenia zawodowego? 10 skutecznych strategii

jak-uniknac-wypalenia-zawodowego

Zjawisko wypalenia zawodowego zatacza coraz szersze kręgi.  Burnout jako zespół stresu psychologicznego rozprzestrzenia się niczym pożar. Prowadzi nie tylko do rozdrażenienia, ale również niszczy relacje osobiste, powoduje zmęczenie, niepokój, a nawet prowadzi do depresji. Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

Według amerykańskiej badaczki Christiny Maslach wypalenie zawodowe przebiega zgodnie z następującym schematem:

stadia-wypalenia-zawodowego

Powyższe stadia mogą występować łącznie lub pojawiać się kolejno u poszczególnych osób.

Co zrobić, by uniknąć wypalenia zawodowego? Poniżej przedstawiamy 10 skutecznych sposobów na zapobieganie wypaleniu zawodowemu.

Ustal jasne granice

Jeśli zawsze starasz się wykonywać wszystkie zadania na najwyższym poziomie i być maksymalnie wydajnym to grozi ci wypalenie zawodowe. Najgorsze co możesz w tej sytuacji zrobić to dawać przełożonym obietnice i spełniać je tylko częściowo. Czasami po prostu trzeba powiedzieć ,,nie”. Pamiętaj o tym, że robienie czegokolwiek kiepsko jest gorsze od odmowy wykonania zadania z góry.  Marilyn Suttle, trener sukcesu radzi, by w sytuacji bezpośredniej konfrontacji z szefem nie odmawiać w sposób bezpośredni. Niech odmowa będzie zgodą, ale na twoich warunkach. Sztuka asertywności  jest przydatną umiejętnością w określaniu swoich granic z poszanowaniem praw innych.

Skoryguj swoje oczekiwania

Bycie perfekcjonistą i nastawienie na natychmiastowe, wysokie osiągnięcia sprzyja wypaleniu zawodowemu. Każdy człowiek rozpoczyna w pewnym miejscu swoją ścieżkę kariery zawodowej i zazwyczaj to miejsce znajduje się na dole drabiny zawodowej. Najlepsze co możesz zrobić będąc u progu swojej kariery to podchodzić do każdego powierzonego ci zadania z entuzjazmem i w sposób profesjonalny. Uzewnętrzniając w każdej sytuacji swoje kompetencje jesteś na dobrej drodze do tego, by piąć się do góry, a w międzyczasie Slow Down i smakuj życie.

Określ czego potrzebujesz w swojej pracy

Na łamach Harvard Business opublikowano artykuł, w którym zaprezentowano sześć cnót wymarzonej firmy zestawionej z list setek managerów. Wśród nich znalazły się:

  • możliwość zachowania indywidualności
  • dobry obieg informacji (wiemy co naprawdę dzieje się w firmie)
  • odkrywanie swoich mocnych stron i rozwijanie ich
  • poczucie dumy z miejsca, w którym się pracuje
  • znaczenie pracy wykonywanej osobiście
  • jasne zasady pracy

Odpowiadając sobie na pytanie o spełnienie powyższych kryteriów w miejscu, w którym pracujesz stanowi punkt wyjścia dla rozpoznania czy twoja firma jest tą wymarzoną dla ciebie i czy kompetencje przełożonego przekładają sie na harmonijną i produktywną atmosferę w pracy.

Bądź przekonany o własnej skuteczności

Własną skuteczność można rozumieć jako własne zdolności do osobistego realizowania celów i zadań. Ludzie, którzy na bazie nabytych doświadczeń postrzegają  swoją skuteczność jako  wysoką odczuwają mniej stresu w sytuacjach trudnych. Gdy ludzie wiedzą, że mogą sobie poradzić uważają sytuacje za mniej stresujące. Jeśli chcesz wzmocnić w sobie przekonanie, że potrafisz działać skutecznie to zacznij formułować pozytywne stwierdzenia na swój temat, wytwarzaj pomocne nawyki w myśleniu albo spróbuj odgrywać rolę osoby, która poradzi sobie w każdej sytuacji.

Zadbaj o swój rozwój

Jeśli czujesz, że twoja kariera stoi w miejscu i odczuwasz pierwsze oznaki wypalenia zawodowego zastanów się nad swoimi wartościami i odpowiedz sobie na pytanie: czy wartości, które wyznajesz zmieniły się od czasu kiedy zaczynałeś pracę w danej firmie  czy może wartości firmy albo twojego pracodawcy zmieniły się? Choć zmiana kariery w dojrzałym wieku może być trudna to czasem może okazać się zbawienna. Z drugiej strony pomyśl o możliwościach rozwoju poza miejscem pracy. Czy nie za bardzo postrzegasz swoją wartość poprzez pryzmat swojej pracy?  Jeśli ta to jesteś na najlepszej drodze w kierunku wypalenia.  Rozwijając swoje hobby i zainteresowania poza biurem poczujesz się szczęśliwszy i bardziej spełniony. Pomyśl więc o rzeczach, które cieszyły cię kiedy byłeś dzieckiem lub nastolatkiem. Bądź świadomy swojego celu życiowego i pamiętaj o uaktualnianiu swoich umiejętności.

Rób sobie przerwy

Niezwykle trudno jest opanować stres w pracy,  po prostu usiąść i zrelaksować się w sytuacji, gdy ma się poczucie, że jest jeszcze tyle do zrobienia.  Pamiętaj jednak, że twoje ciało nie jest maszyną bez względu na to ile litrów kawy i kilogramów cukru wpompujesz w siebie. Każdy potrzebuje trochę czasu, by się naładować. Czytasz umowy, piszesz maile i odbierasz telefony nawet w czasie przerwy śniadaniowej? Jesteś na najlepszej drodze do wypalenia. Nic się nie stanie jeśli zrobisz sobie przerwę. Jeśli pracujesz przy komputerze wykonaj ćwiczenia, które pozwolą ci zachować dobry wzrok, idź na spacer czy na siłownię.  A może poprosisz kolegę/koleżankę z pracy by napił/napiła się z Tobą filiżanki kawy? Budowanie dobrych relacji w pracy również pozwoli ci poczuć się szczęśliwszym i żyć dłużej.  Świat się nie zawali jeśli trochę zwolnisz! Pamiętaj także o tym, by efektywnie wykorzystać swój okres urlopowy. Badania dowodzą bowiem, że pracownicy czują się szczęśliwsi i mają bardziej pozytywne nastawienie do pracy wtedy, gdy wracają do swoich obowiązków po urlopie.

Pracuj nad swoją kreatywnością

Wypalenie zawodowe zmniejsza efektywność działań oraz zwiększa sztywność myślenia. Spróbuj codziennie wykonywać swoje obowiązki inaczej lub chociaż w innej kolejności.  Jeśli nie jesteś w stanie pobudzić swojej twórczości do pracy to przynajmniej popracuj nad twórczymi możliwościami uruchomienia zaangażowania oraz zwiększenia motywacji. Jest wiele sposobów na rozwijanie swojej kreatywności. Najpierw jednak musisz sobie uświadomić, że w tobie, jak zresztą w każdym są pokłady nieskończonej kreatywności. Z kreatywnością rodzisz się, to jest zdolność twojego mózgu. Co możesz zrobić żeby ją pobudzić?

Zadbaj o zdrowe odżywianie i spokojny sen

Kiedy tylko nadarzy się okazja poświęć więcej czasu na sen. W ciągu tygodnia postaraj się położyć spać najwcześniej jak się tylko da i poświęć co najmniej 8 godzin na sen. Nigdy nie zapominaj też o jedzeniu, a szczególnie warzyw i owoców, które dostarczą ci potrzebnych witamin i energii. Naucz się także radzić sobie w sytuacjach stresowych. Możesz zacząć medytować. Dzięki temu ograniczysz stres i odzyskasz równowagę emocjonalną - sprawdź wskazówki dla początkujących w medytacji.

Włącz pozytywne emocje

Większa dawka pozytywnych emocji to większa kreatywność i elastyczność. Dzięki pozytywnym emocjom otworzysz świadomość na szerszy zakres myśli i zachowań. To jest punkt zwrotny w dążeniu do szczęścia i zachowania większej odporności na stres w pracy. Na łamach naszego portalu opublikowaliśmy pomocny zbiór porad dla poprawy humoru i nastroju. Skuteczność tych, które zaprezentowaliśmy potwierdzona została licznymi badaniami naukowymi. Każdy z nich poparty jest badaniami światowej klasy specjalistów: psychologów, politologów oraz innych naukowców.

Im bardziej będziesz się wypalał w swojej pracy tym bardziej będziesz czuł chęć do tego by zaszyć się w swoim biurze i unikać kontaktów z innymi. Zapewne nie chcesz, by inni wiedzieli jak źle się czujesz. Wypalenie zawodowe to bowiem temat tabu, dla niektórych oznaka słabości. Takie działanie jednak działa na twoją niekorzyść. Utrzymywanie relacji z ludźmi, którzy nam dobrze życzą to bowiem jedna z najlepszych metod chroniących przed wypaleniem zawodowym.

Jeśli zauważysz, że praca przestaje dawać ci satysfakcję, a godziny w niej spędzone wprawiają cię w stan irytacji działaj od razu. Zadawaj sobie pytania o swoje potrzeby i pragnienia. Dzięki temu zwiększysz samoświadomość, a to już krok w kierunku poczucia radości z wykonywanych działań. Korzystanie z poradni psychologicznej lub usług wykwalifikowanego coacha jest dziś domeną ludzi dążących do pełniejszego zrozumienia siebie, spełnienia zawodowego, świetną okazją do rozmowy i rozwiania wątpliwości.