Praca na odległość – wady i zalety

praca zdalna - wady i zalety

Praca zdalna wydaje się być rajem dla zatrudnionych, po pozwala pracować kiedy się chce i gdzie się chce. Któż nie chciałby w piękne, słoneczne popołudnie pracować na tarasie swojego własnego domu popijając świeżo zaparzoną kawę? Czy jednak aby na pewno e-praca ma same zalety? Jak sprawa wygląda z perspektywy pracodawcy, a jak z punktu widzenia pracownika? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym rozważymy najważniejsze wady i zalety pracy zdalnej.

Czym jest praca zdalna

Zanim na dobre przejdziemy do rozważania wszystkich za i przeciw pracy zdalnej na początek zdefiniujmy samo zagadnienie. Pracą zdalną nazywamy tę, która jest realizowana poza siedzibą firmy, a o jej wynikach pracodawca jest informowany przez Internet. Kontakt przebiega z wykorzystaniem poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.

O ile jeszcze niedawno e-praca była kojarzona wyłącznie z dorabianiem, o tyle dziś, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii w domu można wykonywać wiele zawodów i to z korzyścią zarówno dla firmy, jak i dla osoby, która taką pracę wykonuje. Do osób, które często wykonują swoje obowiązki zdalnie zalicza się programistów, tłumaczy, grafików komputerowych, księgowych, blogerów, dziennikarzy internetowych, pozycjonerów stron internetowych czy sprzedawców internetowych.

W zależności od tego, w jakim wymiarze czasu realizowana jest praca zdalna mówimy o:

  • pracy permanentnej, gdy ta wykonywana jest w domu w pełnym wymiarze czasu
  • naprzemienna, gdy pracownik w niektóre dni pracuje w domu, inne w biurze
  • uzupełniająca, czyli praca stacjonarna wykonywana jest w pełnym wymiarze czasu, bynajmniej w wyjątkowych sytuacjach jest też zabierana przez pracownika do domu

Z perspektywy pracodawcy

szef

Dla przełożonego, zatrudnienie osoby, która wykonuje swoje obowiązki zdalnie to mniejsze koszty związane chociażby z wynajmem biura i wszelkimi opłatami wynikającymi z jej prowadzenia. Osoba zatrudniająca pracowników zdalnie nie musi im udostępniać sprzętu i miejsca do pracy, a może pracować z najlepszymi, bo przecież nie ma dla niej znaczenia, czy współpracuje z mieszkańcem dużego miasta położonego nad Bałtykiem, czy niewielkiej miejscowości podgórskiej. Tu liczą się przede wszystkim kwalifikacje. Jedynym minusem takiej formy pracy, dla zatrudniającego jest brak możliwości dokonania pełnej kontroli tego, co pracownik robi w godzinach pracy. Tutaj potrzebne jest wzajemne zaufanie.

Z punktu widzenia pracownika

praca z domu

Osobie zatrudnionej praca zdalna to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy online ale daje przede wszystkim swobodę i elastyczność, jeśli chodzi o wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, a także większe szanse na pogodzenie ich z pracami domowymi, szczególnie w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Praca w wybranych przez siebie warunkach przestrzennych sprawia, że latem możemy cieszyć się słońcem na tarasie swojego domu, a zimą uniknąć wychodzenia z domu na śnieżną zawieję. To także duża oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie musimy dojeżdżać do siedziby firmy, ale możemy od razu przystąpić do realizacji zadań. Pracując w domu nie musimy też martwić o to, co powinniśmy na siebie włożyć – nikt nie zabroni nam pracy nawet w piżamie, jeśli tak nam jest wygodnie.

Nie tylko korzyści

Praca na odległość jak każdy rodzaj pracy, oprócz zalet ma także swoje wady. Nie jest to bez wątpienia system pracy dla każdego.

Praca zdalna wymaga przede wszystkim ogromnej samodyscypliny i dobrej organizacji pracy, bo przecież zawsze znajdzie się coś pilnego do zrobienia w domu. A to sąsiadka wpadnie na kawę, a to trzeba ugotować obiad, zrobić pranie itd., itd. Kiedy dom staje się miejscem pracy trzeba wiedzieć jak pracować z domu. W przeciwnym razie może dojść do zatarcia granicy między czasem, który należy poświęcić na pracę, a tym który powinniśmy przeznaczyć na życie prywatne. I działa to w obie strony.

Poświęcanie zbyt małej ilości czasu na wykonywanie obowiązków zawodowych może prowadzić do opóźnień w realizacji zleceń dla klientów.

Z drugiej strony brak balansu między życiem prywatnym a zawodowym, praca w nielimitowanym czasie może prowadzić do stresu, przepracowania. W szybkim czasie może się okazać, że zaczniemy się zastanawiać jak uniknąć wypalenia zawodowego. Sytuacja ta może stać się także powodem frustracji najbliższych, którym będziemy poświęcać znacznie mniej czasu niż powinniśmy.

Osoba, która pracuje w domu przed ekranem swojego komputera traci również niepowtarzalną okazję na poznanie nowych osób i nawiązania z nimi koleżeńskich relacji. Ma to szczególnie duże znaczenie przy realizowaniu projektów grupowych, gdzie od sprawnego współdziałania wszystkich osób zależy sukces lub porażka. Pracując z ludźmi dla wspólnego dobra jesteśmy zmotywowani i ukierunkowani na osiągnięcie konkretnego celu.

praca w firmie

Kiedy pracuje się samodzielnie, spadają szanse na rozwój. Brak możliwości uczenia się od kolegów i koleżanek, dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą znacznie ogranicza zdobywanie kompetencji zawodowych.

Kiedy praca zdalna polega na realizowaniu napływających zleceń problemem może być również płynność finansowa. Nigdy nie możemy być pewni, ile w danym momencie zarobimy. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to ten, w którym w jednym miesiącu zleceń, będzie tyle, że dosłownie nie będziemy wiedzieli "w co włożyć ręce", innym zaś razem po prostu będziemy się nudzić.

Pułapki pracy zdalnej

Gdyby przyjrzeć się bliżej niektórym ofertom pracy zamieszczanym w popularnych serwisach tematycznych to można dojść do wniosku, że firm, które oferują pracę zdalną na polskim rynku jest całkiem sporo. Warto jednak podchodzić do nich z lekką nutką sceptycyzmu.

Bywa bowiem tak, że pracodawcy wystawiają oferty pracy zdalnej, która pracą na odległość jest tylko w teorii. Gdy trzeba nawiązać współpracę okazuje się, że siedziba firmy znajduje się w Krakowie, Warszawie czy Lublinie. Można oczywiście zrozumieć, że dana osoba po prostu chce zobaczyć swojego pracownika, ale w takim razie po co wprowadza go w błąd?

Problemy mogą wyniknąć również z faktu, że nie wszyscy pracodawcy rozumieją, albo inaczej nie wszyscy „próbują zrozumieć” czym jest praca zdalna, a czym nie jest. Jeśli więc ktoś definiuje rodzaj pracy jako zdalną tłumacząc to faktem, że przecież „pracuje się przez Internet” to okaże się, że nasze obawy wcale nie są bezpodstawne.

Zupełnie inną kwestią jest wynagrodzenie. Bezsprzecznie praca przez Internet jest pracą jak każda inna i należy się za nią zapłata. Wydaje się jednak, że nie wszyscy traktują ją poważnie. „Mam problem z tym i tym, czy mógłby Pan na to rzucić okiem?” „To zajmie tylko chwilę”. To zwroty, które często można usłyszeć od osób, które oczekują, że praca zostanie wykonana za darmo, bo przecież działania w sieci to zabawa. Czy aby na pewno? Z pewnością nie. Szkoda tylko, że proponując komuś wykonanie pracy fizycznej nie przychodzi nikomu do głowy, żeby to zrobić za „dziękuję”.

Praca na odległość czy na miejscu

Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Może być korzystna zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Są wprawdzie zawody, których po prostu nie da się wykonywać w domu, bo wymagają kontaktu z innymi, bynajmniej jednak w wielu przypadkach jest to możliwe. Warto to wykorzystać. Choć były, są i będą osoby nieuczciwe, które chyba nie do końca rozumieją czym jest praca zdalna, to jednak trzeba przyznać, że jest zdecydowanie lepiej niż było jeszcze kilka lat temu. Są takie firmy, które cenią sobie współpracę zdalną i wcale nie muszą stanowić wyjątku od reguły.