Do płynnego niemieckiego – w 15 minut dziennie

Ile czasu zajmuje opanowanie nowego języka od pierwszej lekcji aż do poziomu komunikatywnego? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na takie pytanie – w końcu zdolność zdobywania wiedzy i poznawania nowych porcji materiału zależy od indywidualnych predyspozycji. Skuteczna nauka nie musi oznaczać jednak żmudnego wkuwania – kluczem do sukcesu jest właściwie opracowany materiał, regularność i głód wiedzy. Czy krótkie lekcje również mogą okazać się efektywne?

Lekcja? Wcale nie musi być długa

Szkoła przez lata przyzwyczaja do modelu, w którym lekcja to 45 minut nauki. Niejednokrotnie także sami uczniowie mają problem ze sprawnym rozłożeniem pracy na dłuższy okres – komu nie zdarzyło się zakuwać do testu bądź egzaminu wieczór wcześniej? To wszystko wpływa ogólnie na postrzeganie nauki w następujący sposób: by opanować dany materiał, konieczne jest spędzenie wieczoru nad grubym podręcznikiem.

Pytanie tylko, czy aby na pewno nie ma skuteczniejszej metody? Przez jak długo człowiek jest w stanie przyswajać wiedzę? Utrzymanie pełnego skupienia możliwe jest przez zaledwie kilkanaście minut, dlatego warto wykorzystać ten czas jak najlepiej.

W przypadku nauki języka rozwiązaniem mogą być mobilne kursy, np. aplikacja Babbel. Chcesz nauczyć się mówić po niemiecku? Możesz rozwijać umiejętności z wygodnymi lekcjami, które trwają jedynie kilkanaście minut. Niewielkie porcje materiału zdecydowanie łatwiej opanować, a ucząc się nawet kilku nowych słów dziennie, szybko rozwiniesz ich zasób.

Regularność to podstawa

Zamiast poświęcać jeden wieczór w tygodniu na naukę, postaw na regularność. Ćwicząc 15 minut każdego dnia, zdecydowanie szybciej opanujesz mówienie po niemiecku. W ten sposób będzie Ci łatwiej utrwalić nabytą wiedzę i poszerzać ją z dnia na dzień. Dzięki temu efekty zauważysz już po kilku tygodniach regularnej nauki.

Wsparcie w tej kwestii oferuje również aplikacja Babbel. System inteligentnych powtórek oparty na metodzie „spaced repetition” oznacza wplatanie powtórzeń w określonych odstępach czasu. Dzięki temu szybciej przyswoisz nowe słowa i zaczniesz wykorzystywać je na co dzień.

Poznaj zasady właściwej wymowy

Czy przy pomocy aplikacji można nauczyć się, jak mówić po niemiecku? Babbel to aplikacja stawiająca przede wszystkim na przełamywanie bariery językowej. Odpowiednie zestawy ćwiczeń z wymowy i słuchu mają służyć za przygotowanie do prawdziwych rozmów. Z funkcją rozpoznawania mowy wyćwiczysz prawidłowe wypowiedzi oraz zyskasz możliwość monitorowania postępów. Poznawaj słownictwo z interesujących Cię tematów i bierz udział w konwersacjach opartych o codzienne sytuacje.