Co Cię powstrzymuje przed osiągnięciem sukcesu?

Droga do sukcesu

Każdy z nas ma w sobie ogromny potencjał, który może wykorzystać, by osiągnąć sukces. Niestety nie każdy podejmuje to wyzwanie. Barierą nie jest braku talentu czy zdolności, jak niektórzy uważają. Przeszkody sami sobie stawiamy. Co nas powstrzymuje przed osiągnięciem naszych marzeń?

,,To, jacy jesteśmy, zależy od wielu czynników – między innymi od tego, jak wychowali nas rodzice, jakie było nasze środowisko, ale też od tego, jakie mamy nawyki, co myślimy i jak wygląda nasza codzienna rutyna" - tak można przeczytać na blogu finansenaobcasach. Ale z podejściem do życia i nawykami podobno można walczyć, np z: utknięciem w strefie komfortu, brakiem motywacji do realizacji marzeń, ograniczaniem samego siebie, niską samooceną, przysłowiowymi porażkami, uleganiem presji, przekonaniem, że sukces można osiągnąć samodzielnie.

Czym tak właściwie jest sukces?

Od wieków ludzie podejmują próby zdefiniowania sukcesu. Dla każdego z nas może on oznaczać coś innego, ponieważ jesteśmy różni, mamy różne cele, marzenia, priorytety. Dla jednego człowieka sukcesem będzie znalezienie ciekawej pracy, dla innego bogactwo, zdobycie sławy czy uznania. Na pierwszych trzech miejscach wyznaczników sukcesu internauci umieścili szczęście rodzinne, udany związek oraz satysfakcjonującą pracę:

Co jest dla Pana/Pani wyznacznikiem sukcesu (można było zaznaczyć trzy odpowiedzi):

Źródło: http://www.ankietka.pl/wyniki-badania/47146/plec-a-sukces-zawodowy.html

Trzeba pamiętać jednak o tym, że odniesienie prawdziwego sukcesu wymaga samozaparcia, dojrzałości i podążania za tym co naprawdę się kocha.

Bariery działania

Jeśli jeszcze nie zastanawiałeś się nad tym co cię powtrzymuje przed osiągnięciem sukcesu to teraz możesz to sobie uświadomić. Najczęściej przeszkodą na drodze do sukcesu jest:

  • Strach przed porażką. Droga do sukcesu nie jest usłana różami, każdemu zdarzają są niepowodzenia. Najważniejsze, by przyjąć, że nie ma porażek, lecz są informacje zwrotne, a na niepowodzenie patrzeć przez pryzmat nowo zdobytego doświadczenia. Pomyśl co będziesz czuł za 10 lat, jak będzie wyglądało twoje życie jeśli nie podejmiesz ryzyka?
  • Kompleksy. Pamiętaj o tym, że twoje przekonania na twój temat mają niezwykle istotny wpływ na twoje życie. Słowami wpływasz na swoje uczucia. To jak o sobie mówisz sprawia również jak o sobie myślisz. Mówiąc pozytywnie myślisz pozytywnie. Pamiętaj o zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Przestań więc twierdzić, że coś ci się nie uda, że nie potrafisz. Postaw sobie wysoko poprzeczkę  i nie zastanawiaj się czy ambicja to zaleta czy wada.
  • Wymówki.  Brak czasu, pieniędzy, wiedzy albo doświadczenia to te najczęściej przytaczane powody, dla których wielu nic nie robi ze swoim życiem, a które tak naprawdę są usprawiedliwieniem lenistwa.

Brakuje ci pieniędzy? Pomyśl jak je możesz zdobyć, od kogo możesz się uczyć. Niech brak środków finansowych nie powstrzymuje cię przed osiągnięciem sukcesu.

Brakuje ci wiedzy? To ją zdobądź. W Internecie, uczestnicząc w kursach, szkoleniach, warsztatach możesz posiąść masę potrzebnych informacji, poznać strategie osiągania sukcesu itp., ale pamiętaj strategię trzeba wprowadzić w życie. Sama teoria jest martwa.

Brakuje ci czasu? Widocznie nie traktujesz sukcesu w kategorii priorytetu. Gdyby tak było na pewno znalazłbyś czas, by realizować swoje pragnienia. Przykład? Gdyby bolał cię ząb to czy nie znalazłbyś czasu, by pójść do dentysty? Wszystko zależy od tego jak zarządzasz swoim czasem.

Brak ci doświadczenia? A jak chcesz je zdobyć jeśli nie przez praktykę?

Sukces-cytaty

Warto przyjrzeć się bliżej ludziom sukcesu. Czym oni się różnią od ciebie? Myślisz, że są inteligentniejsi, mają większe zdolności? Nieprawda. Po prostu mieli odwagę, by realizować swoje marzenia, byli konsekwentni, nie zrażali się niepowodzeniami. Co o sukcesie mówią ludzie powszechnie uważani za ludzi sukcesu? Poniżej kilka cytatów.


Usuń ze swojego słownika słowo „problem” i zastąp słowem „wyzwanie". Życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące.

Albert Camus

Człowiek więcej boi się tworów własnego umysłu niż konkretnej rzeczywistości.

Antoni Kępiński

Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.

Galliusz Juliusz Cezar

Niezależnie od tego, z jak ogromnym i trudnym problemem masz do czynienia, nie stój bezradnie, zrób jeden, mały kroczek w kierunku jego rozwiązania. Zrób coś.
George F. Nordenholt

Największa potęga człowieka leży w sile jego wiary.
Napoleon Hill

Ważniejsze jest, co ty myślisz o sobie samym niż to, co o Tobie pomyślą inni.

Seneka Młodszy


Warto więc przemyśleć swoje działanie, by niczego później nie żałować. Jeśli wciąż jest coś co powtrzymuje Cię przed osiągnięciem sukcesu to zacznij z tym walczyć. Pokonaj strach, skończ w wymówkami. Jedyną właściwą receptą na sukces, który da prawdziwą satysfakcję  jest znalezienie zajęcia, któremu będziesz mógł oddać się całkowicie, by później przekuć swoją profesję na pieniądze. Warto działać tak, by sukces był skorelowany z wartościami, które dla ciebie mają znaczenie priorytetowe. Wyznaczaj ambitne cele i krok po kroku realizuj je! Pamiętaj, że wielkie cele motywują bardziej!