Jak odnaleźć swoją pasję

jak odkryc swoja pasje

Wśród nas jest wiele osób, które tak naprawdę nie wiedzą co chcą robić w swoim życiu. Wiąże się to często z uczuciem niespełnienia oraz niezadowolenia. Warto to zmienić, przyjąć aktywną postawę i zacząć szukać swojej własnej drogi życiowej. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie odpowiedzenie sobie na pytanie jak odnaleźć swoją pasję i zacząć czerpać garściami z życia, w pełni wykorzystując swój potencjał.

Błędne przekonania związane z pasją

Niektóre osoby narzekają, że nie lubią swojej pracy, zazdroszczą tym, którzy odnaleźli swój wewnętrzny talent i realizują się na gruncie zawodowym, a sami nie robią nic. To błąd, gdyż  podstawą, jeśli chodzi o odnalezienie swojej pasji jest aktywność, wewnętrzna zgoda na wyjście poza swoją strefę komfortu. Jeśli brakuje ci odwagi do aktywnych poszukiwań to spróbuj postępować według 6 kroków do aktywności czyli jak osiągac więcej.

Szukanie swojej pasji to praca, która może potrwać nawet latami, dlatego też bądź cierpliwy. Nie oznacza to jednak, że masz czekać aż któregoś dnia pasja sama cię odnajdzie. Choć w przypadku niektórych osób pewne okoliczności i zdarzenia same doprowadziły do odkrycia swojej pasji  to jednak nie jest to żadna prawidłowość. Szczęściu zazwyczaj trzeba dopomóc. Każdy z nas jest bowiem sam odpowiedzialny za swoje życie i to od każdego z nas zależy czy osiągniemy to o czym marzymy czy też nie.

Jak odnaleźć swoją pasję- sposoby

Tak naprawdę nie ma jednego sposobu, wzorca postępowania, który doprowadziły do odnalezienia swojej pasji. Każdy z nas jest bowiem jednostką indywidualną, która musi samodzielnie szukać swojej drogi życia. Co jednak według osób zajmujących się rozwojem osobistym warto żebyś zrobił by odnaleźć swoją pasję?

  • Postaw sobie pytania. Potrzebna jest ci refleksja nad twoimi zainteresowaniami, marzeniami, potrzebami. Postaw sobie pytania: Co lubię robić w wolnym czasie? Co sprawia mi przyjemność? Do czego mam predyspozycje?
  • Próbuj nowych rzeczy. Jeśli nigdy nie spróbujesz gry na pianinie to również nigdy nie dowiesz się, że masz do tego talent i sprawia ci to przyjemność. Podobnie z wszelką inną aktywnością. Jeśli do tej pory nie wiesz, co jest twoją pasją musisz poszukiwać na wiele sposobów. Bywać w różnych miejscach, rozmawiać z różnymi ludźmi, zdobywać wiedzę z różnych źródeł, spędzać swój czas na różne sposoby. Nie możesz zamykać się w wąskim kręgu swojej specjalizacji. Wyjdź poza strefę swojego komfortu i działaj.
  • Rozmawiaj ze znajomymi, rodziną, zapisz się na coaching. Choć główną siłą napędową, która pomoże ci odnaleźć swoją pasję jesteś Ty sam to jednak możesz także skorzystać z pomocy innych osób. Być może sam nie dostrzegasz pewnych cech swojego charakteru czy swoich zdolności, które mogą stać się twoją pasją. Wiele korzyści mogą przynieść Ci sesje coachingowe. W ich trakcie możesz ustalić swoje priorytety, pozbyć się ograniczających przekonań i uwierzyć w siebie.

Co robić dalej

Ken Robinson mówi o uczuciu, które towarzyszy realizowaniu pasji jako ,,byciu w strefie”: http://www.youtube.com/watch?v=eGyrcoFxWwE. Jeśli sądzisz, że właśnie ,,jesteś w strefie" to najpierw wypróbuj czy faktycznie tak jest. Nie podejmuj pochopnej decyzji o rezygnacji z dotychczasowej pracy. Na początek zajmij się ulubioną aktywnością w czasie wolnym od pracy. Daj sobie czas na stwierdzenie czy faktycznie znalazłeś to czego poszukiwałeś. Poświęć na tę aktywność cały dzień, a może nawet dwa. Sprawdź czy po 12 godzinach realizacji projektu  dalej uważasz, że to zajęcie jest wspaniałe. Zauważysz zapewne, że jeśli aktywność przypadnie ci do gustu czas zacznie biec bardzo szybko, a godzina pracy minie jak pięć minut. Wtedy poświęć się temu zajęciu całkowicie. Zgłębiaj temat, zainwestuj w swój rozwój. Potem przyjdzie czas, byś zastanowił się jak na swojej pasji możesz zacząć zarabiać, tak, byś tak naprawdę już nigdy w życiu nie musiał pracować ani martwić się o pewny byt. Jeśli natomiast okaże się, że to nie jest zajęcie dla siebie to nie poddawaj się. Wszystko jest przed Tobą, bądź aktywny dalej. Jeśli wciąż poszukujesz to jesteś na dobrej drodze do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Zmian na lepsze.


Pasja-cytaty

Na koniec kilka cytatów na temat pasji:

Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest chwilowe, nie ma bowiem bodźca który by je podtrzymywał.

Nicholas Sparks, I wciąż ją kocham

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym

Stephen King, Miasteczko Salem

Życie ofiarowuje nam zdumiewające możliwości, ale musimy mieć oczy szeroko otwarte, by je dostrzec.”

Beth Hoffman, Lato w Savannach