Jak odkryć swój talent

jak odkryć swój talent

Każdy z nas ma w sobie pewne wrodzone umiejętności do robienia czegoś, lecz nie każdy o tym wie. W ostatnich latach sporo mówi się na temat poszukiwania i rozwijania talentów jako, że talent jest niezwykle ważnym i cennym potencjałem człowieka, który można wykorzystać zarówno w pracy jak i na co dzień. Jak odkryć swój talent? Czy są jakieś sposoby pozwalające na zbadanie swoich talentów?

W ramach X edycji projektu ,,Sukces na start” przeprowadzono badania na temat wybitnych uzdolnień. Na pytania związane z świadomością swoich talentów oraz umiejętnego ich wykorzystywania:

badanie-talentów

Przeszkody w odkrywaniu talentów

Wbrew pozorom odkrywanie talentów nie jest czynnością łatwą. Często wynika to z faktu, że ktoś komu przykładowo malowanie czy np. gotowanie przychodzi z łatwością uważa, iż jest to oczywiste i że nie wyróżnia spośród tłumu- wręcz przeciwnie, że to jest czymś naturalnym, czego doświadcza każdy człowiek. Tym samym nie zdają oni sobie sprawy z tego, iż działają tak dobrze, gdyż jest to ich predyspozycja. Równie często do czynienia mamy z sytuacją odwrotną czyli wtedy, gdy dana wyuczona czynność jawi się jako talent, a tak naprawdę nim nie jest. W ten sposób można na długi czas zagłuszyć talent właściwy. Kolejną przeszkodą przed odkryciem swoich ponadprzeciętnych zdolności do wykonywania danej czynności jest przekonanie, że talent musi być czymś zmierzalnym i praktycznym. Talentem nazywamy uzdolnienia muzyczne, plastyczne, zdolność do szybkiego przyswajania języków obcych czy szybkiej nauki. Mniej konkretne talenty typu: bogata wyobraźnia czy umiejętność rozpoznawania danych smaków albo zamiłowanie do szczegółów jest bagatelizowane i nie uznawane za talent, choć takie myślenie jest oczywiście błędne. Wiele mówi się ponadto o tym, że przeszkodą w odkrywaniu talentów jest również system szkolnictwa. Osoby, które mają ze wszystkich przedmiotów dobre oceny uważane są za najlepsze. System ocen w pewien sposób wartościuje uczniów i sprawia, że oni sami porównują się między sobą nawzajem. Brakuje przekonania, że lepiej rozwijać się w danym kierunku dopuszczając, że w czymś innym można być gorszym. Prawda jednak jest taka, że warto wyznaczać sobie cele, inwestować w swój talent i być w robieniu danej rzeczy najlepszym niż we wszystkim ,,średnim”.

Sposoby na odkrywanie talentów

Pierwszym krokiem w kierunku odkrycia talentu jest niewątpliwie wiara w to, że talent ma każdy z nas tylko nie każdy zdążył go odkryć. Raz na zawsze trzeba pozbyć się stereotypowych przekonań i bliżej przyjrzeć się sobie. A w jaki sposób odkryć talent? Sposobów tak naprawdę jest wiele.

  1. Zrób testy badające predyspozycje zawodowe. Ta wiedza bez wątpienia będzie dużym krokiem do przodu w rozwoju osobistym. Testy są świetnym źródłem samopoznania. Taka diagnoza pozwala stwierdzić jakie są mocne i słabe i strony danej osoby, do czego ma się predyspozycje, nad czym warto popracować, pozwala poznać swoje bariery i ograniczenia. Na takich badaniach można poprzestać, ale zdecydowanie lepszym wyjściem jest praca nad swoimi mocnymi stronami i budowanie potencjału. Świadomość własnych ograniczeń pozwoli niewątpliwie lepiej zrozumieć siebie.
  2. Gruntownie przyjrzyj się swoim zainteresowaniom. Udziel sobie samemu odpowiedzi na pytania: Co lubię robić? Co sprawia mi przyjemność? Co przychodzi mi z łatwością? Jeśli przykładowo lubisz tańczyć to za pewne przychodzi ci to z łatwością, a nauka nowych figur czy układów zamiast być dla ciebie pracą będzie zabawą. I o to właśnie chodzi. Czując zadowolenie będziesz mieć większą motywacje do rozwoju w danym kierunku, a dzięki temu staniesz się w tym kierunku coraz lepszy. Lubiąc robić daną rzecz zawsze będzie Ci ona dodawała energii, a dzięki temu będziesz szczęśliwszy.
  3. Skup się na swoich mocnych stronach. Niektóre z nich będą dla ciebie łatwe do zauważenia, inne może trochę mniej. Dlatego też przy odkrywaniu swoich mocnych stron możesz poprosić o pomoc znajomych lub rodzinę. Dzięki temu nieco z dystansem będziesz w stanie spojrzeć na własne możliwości, a często odkryjesz swoje predyspozycje, których do tej pory nie dostrzegałeś. Jeśli znajdziesz interesującą cię dziedzinę to już tylko od ciebie będzie zależało co zrobisz z tą wiedzą.
  4. Eksperymentuj i bierz przykład z innych. Wiele talentów pozostaje w ukryciu, aż do momentu pierwszego spróbowania wykonania danej czynności. Przykładowo jeśli nigdy do tej pory nie grałeś na wiolonczeli, albo jakimkolwiek innym instrumencie to trudno będzie ci stwierdzić czy masz do tego talent. Zawsze staraj się więc próbować rzeczy nowych, bez obaw, że coś nie pójdzie po twojej myśli. Nowe doświadczenia zawsze są cenne, a mogą stać się drogą do odkrycia w sobie niecodziennych predyspozycji. Szczególnie warto byś próbował nowych czynności, na które od dawna masz ochotę. Może fascynują cię dalekie podróże albo osoby przemawiające na scenie? Weź z nich przykład i także spróbuj. Często bowiem marzymy o tym do czego właśnie mamy predyspozycje.
  5. Weź udział w szkoleniach, warsztatach, pracuj z coachem. Wiele cennych informacji na temat siebie, a więc także na temat swoich możliwości można zyskać pracując z coachem, trenerem czy psychologiem. Poprzez rozmowy, ćwiczenia i różne inne czynności można odnaleźć w sobie talent, o którym od tej pory nie wiedzieliśmy. Obecność z boku osoby, która wspiera proces odkrywania talentów da siłę i motywacje do tego, by dać z siebie jeszcze więcej.

Gdy tak naprawdę nie wiesz  co jest naszą mocna stroną marnujesz swój potencjał, a twoje poczucie własnej wartości może się obniżać. Po trafnym rozpoznaniu swoich zdolności możesz zacząć żyć pełniej, aktywnie wykorzystując to w czym jesteś najlepszy. W końcu poczujesz prawdziwą satysfakcję i motywację do kolejnych działań.