6 kroków do aktywności, czyli jak osiągać więcej

Zasadniczo ludzi można podzielić na dwie podstawowe kategorie: na jednostki pasywne i aktywne. Do pierwszej grupy zakwalifikujemy osoby, które: działają tylko wtedy, kiedy muszą, wolą wykonywać z góry nałożone na nich zadania i nie wierzą w to, ze same mogą coś zmienić w swoim życiu. W ostatecznym rozrachunku często okazuje się, że osoby pasywne bardzo rzadko osiągają sukcesy. Natomiast jednostki aktywne, które charakteryzują się przebojowością, otwartością na nowe wyzwania oraz ogromnym zasobem energii, częściej osiągają sukcesy na gruncie zawodowym jak i prywatnym.

Zatem jeśli pragniesz stać sie szeroko rozumianym człowiekiem sukcesu, a uwzględniając powyższy podział, zakwalifikowałeś sie do grupy osób pasywnych, poznaj sekretne kroki aktywnych ludzi, które pomogą Ci stać się bardziej pro aktywnym. Na początek zacznij od stworzenia motywujących cytatów!

 

Krok 1 – zdefiniuj własne cele

Głównym motorem napędowym wszelkiego rodzaju aktywności, powinny być nasze plany i marzenia. Jednak często bywa tak, ze uświadomienie sobie, czego tak naprawdę chcemy od życia, nie jest łatwe i co za tym idzie mamy wrażenie, jakby podejmowana przesz nas aktywności, zmierzały do nikąd. Warto poświęcić kilka chwil na to, aby uświadomić sobie, co tak na prawdę pragniemy osiągnąć w życiu. Zastanowić się jak odnaleźć swoją pasję. Jednym ze sposobów na zdefiniowanie własnych celi może być próba wizualizacji. Do jej realizacji potrzebujesz jedynie odosobnionego miejsca. Jak juz znajdziesz cichy kącik, przyjmij wygodną pozycję, postaraj sie zrelaksować, wyciszyć, po czym spróbuj oczami wyobraźni zobaczyć siebie. Odpowiedz sobie na pytania: kim jesteś? gdzie jesteś? co robisz? co sprawia ci najwięcej radości? kogo masz obok siebie? Spróbuj zapamiętać jak najwięcej szczegółów: kolory, zapachy, własny nastrój. Po otwarciu oczu, mając cały czas w pamięci wszystkie swoje wyobrażenia, postaraj się to wszystko, co podpowiedział ci twój umysł, przełożyć na cele. Czy czujesz falę energii i gotowość do podjęcia aktywności? Jeśli tak to pierwszy krok masz już za sobą.

Krok 2 – trzymaj się obranych celów

I tutaj może być potrzebna tablica motywacyjna. Do jej skonstruowania wystarczy zaledwie duża kartka i długopis. Na przygotowanym papierze w samym jego centrum, wypisz swój główny cel, a dookoła niego dopisz czynności, które pomogą Ci się do niego przybliżyć. Taką tablicę warto zawiesić w jakimś widocznym miejscu, aby mieć pewność, ze przynajmniej raz dziennie na nią spojrzymy. W ramach upiększenia tablicy, można użyć zdjęcia, obrazki, cytaty, cokolwiek, co jest w stanie pozytywnie zmotywować cię do działania. Jeśli nie masz pomysłu na tablicę, sięgnij po kalendarz motywacyjny.

Krok 3 – nagradzaj się w drodze do sukcesu

Droga do realizacji marzeń bywa żmudna i długotrwała. Aby zatem nie poddać sie zbyt wcześnie, warto pamiętać o potrzebie samonagradzania. Rozpieszczajmy się, nagradzając nawet nasz najmniejszy sukces. Dla przykładu, jeżeli za cel obrałeś sobie posiadanie własnej firmy i stworzyłeś właśnie pierwszą część biznes planu, podaruj sobie wypad do kina lub nowy segregator. Małe zasłużone nagrody sprawią, ze proces dążenia ku marzeniom będzie nam się bardzo pozytywnie kojarzył.

Krok 4 – bądź aktywny na co dzień

Istnieje wiele metod na podniesienie poziomu naszej aktywności. Jedną z nich jest medytacja, która w gonitwie dnia codziennego, pomaga się wyciszyć i powrócić do naszej głównej idei podejmowania aktywności – czyli chęci spełnienia marzeń . Drugim, równie ważnym sposobem na uaktywnienie się jest sport. Uprawiany zawodowo czy amatorsko, indywidualnie czy zespołowo, zawsze poprawia humor i wspomaga nasza aktywność ruchową i umysłową.

Krok 5 – czytaj, analizuj, wyciągaj wnioski

Jako że ostatnimi czasy tematyka motywacji stała sie bardzo popularna, warto skorzystać z tego co oferuje nam rynek. Publikacje z zakresu psychologii motywacji, biografie ludzi sukcesu, a nawet same cytaty ukazujące skuteczność aktywnej postawy, mogą zmienić twój sposób myślenia.

Krok 6 – szukaj „aktywnych” wokół siebie

Zgodnie z tą maksymą – “wejdź między wrony a będziesz krakać tak jak one”, jednym z czynników, który napędza nas do działania, jest obcowanie z ludźmi, którzy sztukę aktywności opanowali do perfekcji. Pamiętaj, że ludzie o mocy sprawczej mają tendencję do przyciągania się! A jeśli jeszcze takich nie ma wokół ciebie, wyjdź im na spotkanie!

Bez względu na to na jakim etapie swojego życia jesteś, jaki wykonujesz zawód, czy mieszkasz w metropolii czy małym miasteczku – głównym filarem twojego sukcesu jest aktywność. W trudnych momentach nawet najbardziej aktywnego życia warto wspomnieć słowa, wypowiedziane przez Michela Jordana: “I can accept failure, but I can’t accept not trying” (potrafię zaakceptować porażkę, ale nie potrafię zaakceptować braku próbowania).