Jak pomóc przygotować się dziecku do egzaminu ósmoklasisty?

Jak pomóc przygotować się dziecku do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty jest dla dzieci bardzo stresujący przez ogrom materiału, który trzeba przerobić oraz znaczenie, jakie wynik ma dla ich przyszłości. To, ile punktów się uzyska, może przesądzić o szkole, do której uczeń będzie mógł aplikować. Wielu rodziców chce więc pomóc swoim pociechom porządnie przygotować się na to wydarzenie i ograniczyć stres z nim związany. Można to zrobić na kilka sprawdzonych sposobów.

Korzystanie z pomocy korepetytora

Korepetycje można wykupić nie tylko tym dzieciom, które słabo radzą sobie w szkole albo były w niej nieobecne przez dłuższy czas. To także doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze możliwe przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Specjalista zna podstawę programową i testy z zeszłych lat, jest więc w stanie sprawnie przeprowadzić swoich podopiecznych przez najważniejsze zagadnienia. Jeśli współpraca z nim nie będzie układała się pomyślnie, rodzic może poszukać kogoś z lepszym podejściem albo większą wiedzą, żeby zapewnić swojej pociesze najlepsze możliwe warunki.

Pomoce naukowe do samodzielnej pracy w domu

Przygotowywanie się do egzaminu to w dużej mierze samodzielna nauka w domu. Rodzic, który chce zapewnić dziecku najlepsze możliwe materiały, powinien kupić repetytorium ósmoklasisty z matematyki oraz pozostałych przedmiotów, które sprawiają pociesze największy problem albo które chcą najlepiej opanować. To kompendium wiedzy ze wszystkich szkolnych lat zgromadzonych w jednej książce. Większość wydawców umieszcza w nich szybkie powtórzenie teorii i dużo zadań, które pomagają systematycznie się uczyć.

Warto zainwestować także w karty pracy. To rozbudowane zbiory zadań, które pomagają przejść przez wszystkie działy. Można korzystać z nich w swoim tempie i uzupełniać za ich pomocą informacje zebrane na lekcji lub ćwiczyć bezpośrednio przed egzaminem.

Budowanie pewności siebie dziecka i bycie z niego dumnym

Jedną z największych przeszkód, z jakimi przyjdzie zmierzyć się ósmoklasistom, jest stres. Rodzice mogą pomóc im w walce z nim, między innymi poprzez okazywanie dumy i wzmacnianie samooceny. W tym celu koniecznie trzeba rozmawiać z pociechą. Należy chwalić ją za jej osiągnięcia, nawet jeśli nie mają one niczego wspólnego z ocenami i nie wywierać na niej presji, kiedy podwinie się jej noga. Zamiast tego zawsze należy upewniać swoje dziecko w przekonaniu, że jest wartościowe i że będzie takie, bez względu na to, jaki wynik uda mu się osiągnąć albo do jakiej szkoły średniej ostatecznie się dostanie.