Egzamin ósmoklasisty jest dla dzieci bardzo stresujący przez ogrom materiału, który trzeba przerobić oraz znaczenie, jakie wynik ma dla ich przyszłości. To, ile punktów się uzyska, może przesądzić o szkole, do której uczeń będzie mógł aplikować. Wielu rodziców chce więc pomóc swoim pociechom porządnie przygotować się na to wydarzenie i ograniczyć stres z nim związany. Można to zrobić na kilka sprawdzonych sposobów.
Korzystanie z pomocy korepetytora
Korepetycje można wykupić nie tylko tym dzieciom, które słabo radzą sobie w szkole albo były w niej nieobecne przez dłuższy czas. To także doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze możliwe przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Specjalista zna podstawę programową i testy z zeszłych lat, jest więc w stanie sprawnie przeprowadzić swoich podopiecznych przez najważniejsze zagadnienia. Jeśli współpraca z nim nie będzie układała się pomyślnie, rodzic może poszukać kogoś z lepszym podejściem albo większą wiedzą, żeby zapewnić swojej pociesze najlepsze możliwe warunki.
Pomoce naukowe do samodzielnej pracy w domu
Przygotowywanie się do egzaminu to w dużej mierze samodzielna nauka w domu. Rodzic, który chce zapewnić dziecku najlepsze możliwe materiały, powinien kupić repetytorium ósmoklasisty z matematyki oraz pozostałych przedmiotów, które sprawiają pociesze największy problem albo które chcą najlepiej opanować. To kompendium wiedzy ze wszystkich szkolnych lat zgromadzonych w jednej książce. Większość wydawców umieszcza w nich szybkie powtórzenie teorii i dużo zadań, które pomagają systematycznie się uczyć.
Warto zainwestować także w karty pracy. To rozbudowane zbiory zadań, które pomagają przejść przez wszystkie działy. Można korzystać z nich w swoim tempie i uzupełniać za ich pomocą informacje zebrane na lekcji lub ćwiczyć bezpośrednio przed egzaminem.
Budowanie pewności siebie dziecka i bycie z niego dumnym
Jedną z największych przeszkód, z jakimi przyjdzie zmierzyć się ósmoklasistom, jest stres. Rodzice mogą pomóc im w walce z nim, między innymi poprzez okazywanie dumy i wzmacnianie samooceny. W tym celu koniecznie trzeba rozmawiać z pociechą. Należy chwalić ją za jej osiągnięcia, nawet jeśli nie mają one niczego wspólnego z ocenami i nie wywierać na niej presji, kiedy podwinie się jej noga. Zamiast tego zawsze należy upewniać swoje dziecko w przekonaniu, że jest wartościowe i że będzie takie, bez względu na to, jaki wynik uda mu się osiągnąć albo do jakiej szkoły średniej ostatecznie się dostanie.