Jak skutecznie się uczyć?

uczymy sie skutecznie

Wielu osobom sama myśl, że muszą usiąść do nauki, odbiera motywację i dobre nastawienie. Problemy pojawiają się już na samym początku, gdy nie wiemy, jaki zakres materiału musimy opanować, nie rozumiemy zagadnień, szukamy długopisu lub potrzebnych notatek, a na sam koniec myślimy, że pora na przekąskę i idziemy coś zjeść. Taki scenariusz niestety jest całkiem… naturalny, ponieważ nasz mózg zawsze wybiera najprostsze rozwiązania. A zwlekanie i różne „czynności zastępcze” są łatwiejsze niż nauka. Jak przełamać ten schemat i w końcu uczyć się szybko i skutecznie?

1. Przygotuj potrzebne materiały

Dowiedz się, czego dokładnie potrzebujesz, jaki zakres materiału musisz opanować i przygotuj materiały, by nie szukać ich w trakcie nauki. Zgromadź podręczniki, notatki, czyste kartki, przybory do pisania i inne rzeczy, których będziesz używać. W ten sposób unikniesz odrywania się od nauki. Warto mieć obok także szklankę wody i ulubione przekąski - tak, żeby już zupełnie nie było argumentu, dla którego powinieneś przerywać naukę.

2. Usuń rozpraszacze

Wyłączony internet w telefonie i niezaglądanie do mediów społecznościowych to podstawa, a najlepiej - gdy umieścisz telefon w innym pomieszczeniu. Według badań to znacząco wpływa na produktywność podczas nauki! Poproś domowników, by nie przeszkadzali Ci podczas nauki, wyłącz telewizję i pozbądź się ze swojego otoczenia przedmiotów, które mogą Cię rozpraszać. Jeśli lepiej uczy Ci się z muzyką, wybierz jedną playlistę i nie przeglądaj nieustannie innych piosenek.

3. Zaplanuj naukę

Jeśli czekają na Ciebie matematyka, fizyka, chemia i inne przedmioty, nadmiar może być przytłaczający. Podziel naukę na bloki, określ, ile masz czasu na każde zagadnienie i stosuj metodę małych kroków. Regularna nauka z dużym wyprzedzeniem jest łatwiejsza niż przyswojenie dużej ilości materiału na dzień przed sprawdzianem lub egzaminem. Zaznaczaj w planie zrealizowane tematy, co pokaże Ci, jaki postęp zrobiłeś. Ta metoda dodatkowo sprawi, że nie pominiesz przypadkowo któregoś z tematów.

4. Wypróbuj różne techniki

Możesz uczyć się rano lub wieczorem, samodzielnie, w grupie znajomych, możesz też wypróbować korepetycje w Poznaniu lub innym mieście. Każdy z nas ma inne preferencje i osiąga lepszą koncentrację w innych sytuacjach - warto, abyś odkrył tę idealną dla siebie. To jednak nie wszystko: w internecie znajdziesz informacje o różnych technikach nauki - warto przetestować kilka i sprawdzić, która najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Przykładowo, technika Pomodoro polega na uczeniu się przy włączonym minutniku - standardowo jedna „sesja” nauki trwa 25 minut, po których następuje 5 minut przerwy, a po czterech takich blokach odpoczywasz przez dłuższy czas (20-30 minut). Czas pracy i przerw możesz dowolnie zmieniać.

5. Skorzystaj z pomocy, jeśli jej potrzebujesz

Zdarza się, że materiał, który musimy przyswoić, trochę nas przerasta. Zamiast ślęczeć bez celu nad książkami, poszukaj rozwiązania - najprostsze to oczywiście korepetycje w Poznaniu lub dowolnym innym mieście. Podczas takich zajęć możesz zadać pytania, poprosić o wyjaśnienie trudnych zagadnień i np. poćwiczyć rozwiązywanie zadań. Możesz także zwrócić się z prośbą o pomoc do nauczyciela lub znajomego, pójść na zajęcia dodatkowe, a jeśli studiujesz - udać się na dyżur do wykładowcy. Szukaj rozwiązań, a szybciej dotrzesz do celu.

6. Pamiętaj o nagradzaniu i odpoczynku

Czasem mamy tendencję do bagatelizowania swoich osiągnięć i sukcesów oraz do lekceważenia znaczenia odpoczynku. Jeśli uda Ci się opanować materiał, świetnie napisać sprawdzian lub zaliczyć egzamin na wysoką ocenę - świętuj! Nagródź się ulubioną pizzą, wyjściem do kina - czymkolwiek, co sprawi Ci przyjemność. W trakcie przygotowań pamiętaj także o odpoczynku. W chwilach wytchnienia nasz mózg porządkuje przyswojone informacje, a organizm może się zregenerować. Robiąc przerwy i pamiętając o odpoczynku, osiągniesz więcej, niż ucząc się bez ustanku i idąc na zaliczenie zmęczonym.