Sesja egzaminacyjna – dos and don'ts

Sesja egzaminacyjna – batalię czas zacząć!

W żadnym momencie roku akademickiego nie możesz poczuć się żakiem jeszcze bardziej! Tańsze kino, ulgowa komunikacja miejska, no i te studenckie imprezki… to nic w porównaniu z sesją! Wtedy to dopiero jest życie na pełnych obrotach! Jeśli nie chcesz zaginąć w gąszczu wiedzy i piętrzących się notatek, ale jak najszybciej pozbierać wpisy w indeksie i dalej cieszyć się statusem studenta, poznaj wszystkie dos and don’ts!

 

Sesja egzaminacyjna, czyli dos & don’ts wcale nie tak oczywiste

Nauka to potęgi klucz – im więcej czasu spędzisz nad książkami, tym lepiej powiedzie Ci się w trakcie sesji… Nic bardziej mylnego! Klucz do naukowego sukcesu to wcale nie tak twardy orzech do zgryzienia, jak mogłoby się wydawać. Poznaj reguły, które zapewniły już sukces wielu żakom.

Dos, czyli do it!

Naucz się dobrze planować swój czas – to szczególnie ważna zdolność, kiedy termin wykonania konkretnego zadania jest coraz bliżej. Taka umiejętność przyda się Tobie nie tylko w trakcie studiów, ale zaprocentuje również w życiu zawodowym. Podziel dzień na mniejsze okresy nauki, po których będziesz nagradzać się krótkimi przerwami i kilkoma dłuższymi.

Wieczorem odpoczywaj – jeśli nie jestem typem nocnego marka, to nauka do późna nie ma najmniejszego sensu. Lepiej zrelaksuj się przy ukochanym serialu albo ulubionej muzyce, a nad książkami usiądziesz rano.

Zacznij trenować! Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe to doskonały pomysł na krótką przerwę w nauce. Wieczorem możesz pospacerować po okolicy, pobiegać po parku albo wybrać się na krótką wycieczkę rowerem. Nie powinieneś jednak trenować przy złej pogodzie – w trakcie sesji najważniejsze jest, żebyś był zdrowy i w pełni sił.

Co dwie głowy to nie jedna, a w grupie tkwi siła – pamiętaj o tym! Zaproponuj znajomym z roku wymianę notatek i wspólne opracowanie niektórych tematów. A może ktoś z Was ma nawet kserówki od starszego rocznika?

Na egzamin idź wypoczęty, zrelaksowany, a przede wszystkim najedzony. Spokojny nocny sen, trwający przynajmniej 7 godzin, i pożywne śniadanie to podstawa udanego dnia.

Don’ts, czyli unikaj jak ognia!

Nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę – tylko dobra organizacja czasu pozwoli solidnie przygotować się do kolokwiów i egzaminów.

Nie rezygnuj z dress code’u – Twój strój i sposób bycia świadczą o Tobie. Garnitur z krawatem albo elegancka spódnica to dowód szacunku dla egzaminującego i potwierdzenie, że rozumiesz powagę chwili.

Nie zaprzątaj sobie głowy sprawami, w których ktoś może Cię zastąpić. Pomyśl, ile czasu musiałbyś poświęcić chociażby na przygotowanie obiadu. Godzina z głowy jak nic! Możesz ją ze spokojem przeznaczyć na naukę, a ciepły posiłek pozostawić w rękach serwisów dowożących jedzenie z dowozem (np. www.pyszne.pl). Wszystko, co będziesz musiał zrobić, żeby móc cieszyć się smakiem pizzy albo aromatem chrupiącego schabowego, to złożenie zamówienia online, dokonanie płatności i nasłuchiwanie pukania doręczyciela do drzwi.

I wreszcie najważniejsze – nie rezygnuj z nocnego snu. W nocy Twoje ciało i umysł regenerują się najlepiej!