Główną bolączką wielu uczniów jest nieefektywna nauka, żmudna, często nudna bez efektu. Aby nauka przynosiła efekty warto zadbać o jej atrakcyjną, zachęcającą formę. Oczywiście forma ta inna będzie dla kilkulatka, inna dla maturzysty a jeszcze inna dla studenta. Nie zawsze nauka przez zabawę będzie dogodnym rozwiązaniem, jednakże nie ulega wątpliwościom iż w przyjemnych okolicznościach, poprzez rozrywkę a jednocześnie aktywność i doświadczenie uczymy się najskuteczniej. Prócz sposobu nauki istotna jest również motywacja. Różnorodność pomocy dostępnych online jak również na rynku wydawniczym pozwala dobrać stosowne środki do indywidualnych preferencji użytkownika. Należy zwrócić uwagę, iż zupełnie w inny sposób będzie się uczyć kilkulatek, a inaczej student - przedmiotów ścisłych jak np. matematyki a humanistycznych.
Bardzo ważnym elementem procesu edukacji, przedmiotów ścisłych jak np. matematyki i humanistycznych jest wiara we własne możliwości, chęć do nauki i zaangażowanie w to co robimy. By nauka była efektywna konieczna jest systematyczność i nauka codzienna poprzez wykonywanie jak największej ilości zadań. Jednocześnie pamiętać należy by zadania nie były ani zbyt trudne ani łatwe. Podobnie jak materiał winien być usystematyzowany wedle określonego metodycznego porządku tak również ćwiczenia do poznawanych teorii powinny uwzględniać kolejno nabywane umiejętności. Nauka sukcesywna, etapami pozwala na płynność rozwoju kompetencji bez porażek i frustracji. Oczywiście ucząc się nie powinno brakować wyzwań, podnoszenia poprzeczki, które to są doskonałą okazją do odkrywania matematyki na coraz to wyższym poziomie.
Współzawodnictwo - jako złoty środek
W zależności od osobowości ucznia pomóc w osiągnięciu sukcesu może współzawodnictwo. Dzięki nauce w grupie, społeczności wzajemnie ze sobą konkurującej umiejętnościami i tempem nauki można się doskonale mobilizować do pracy i wysiłku, który jest konieczny do opanowania poszczególnych partii materiału. Takie społeczności z łatwością można odszukać na Facebooku lub podobnych portalach społecznościowych. Więcej o współzawodnictwie przeczytacie na stronie biznesblog.lazarski.pl
Nie wszystkim jednak pomaga nauka w grupie, znacznie więcej osób chwalą sobie naukę z osobistym korepetytorem. Podczas indywidualnej nauki można dostosować tempo jak i zakres pracy, co więcej zawsze jest czas na ponowne wytłumaczenie i wrócenie do wcześniejszych zagadnień. Z pewnością nauka przedmiotów ścisłych jak np. matematyki nie powinna być uczeniem się na pamięć regułek, wzorów i rozwiązań do zadań. Oczywiście są pewne sposoby na szybsze i bardziej schematyczne opanowanie materiału w szczególności wykonywania zadań danego typu, jednakże skuteczna nauka nie polega na zakuwaniu na pamięć. Najlepszą z metod nauki jest nauka w praktyce, na przykładach, poprzez rozwiązywania zadań. Nie bez powodu mówi się, ze praktyka czyni mistrza, tak też jest z matematyką. Mieszkając w Warszawie czy Krakowie z łatwością można wybrać się na kurs np. matematyki przygotowujący do egzaminów gimnazjalnych czy matury. Dostępne są również kursy rozszerzone dla zainteresowanych matematyką. W dużym mieście łatwo jest także o indywidualne korepetycje z matematyki. Spory wybór nauczycieli o odpowiednich kwalifikacjach i podejściu zapewni komfortową naukę z efektem. Jeśli jednak nie chcemy korzystać ze stacjonarnej bazy możliwości warto poszukać w sieci stosownych materiałów i pomocy. Samodzielna nauka matematyki wymaga przede wszystkim systematyczności - podają nauczyciele z portalu Preply, preply.com/pl/skype/korepetycje-z-matematyka
Aby nauka przyniosła efekty warto wyposażyć się w jak największą ilość pomocy dydaktycznych, które będą nie tylko atrakcyjne metodycznie ale również różnorodne, sprawdzone i funkcjonalne. Kompleksową pomocą służą aplikacje mobilne z e-kursami matematyki. Jeśli jednak czujemy się na siłach by samemu komponować pomoce warto wesprzeć się aplikacjami online z tabelami matematycznymi oraz rozbudowanym kalkulatorem, w tym do obliczeń funkcji i algorytmów złożonych. Jeśli nie zamierzamy brnąc tak daleko w przedmioty ścisłę (matematykę, fizykę) wystarczy nam aplikacja dla dzieci typu Euklides lub Matma 2+2.
Jeżeli należymy do osób które cenią sobie towarzystwo to warto o nie zadbać podczas nauki. Osoby tak samo uczące się matematyki jak my mogą okazać się pomocne w rozwiązywaniu trudnych zadań, jak i dzieleniu się swoimi doświadczeniami, ciekawymi linkami, publikacjami i opinią na przykład o aplikacjach mobilnych do nauki matematyki. Skąd wziąć takich znajomych? Otóż warto dołączyć do rozmaitych, funkcjonujących w sieci grup dyskusyjnych, forów i blogów. Osoby te łączy wspólna pasja – matematyka. Wśród ciekawych osób z grupy znaleźć można pokrewną dusze, jak i wsparcie w osobach które podobnie jak my przygotowują się do matury czy olimpiady matematycznej. Równie ciekawym jak i nowoczesnym sposobem na naukę z efektem jest nauka z korepetytorem online.
Dzięki połączeniom przez Skype spotkania z nauczycielem matematyki, fizyki, angielskiego itd. mogą być wartościowe i spełniać wszelkie oczekiwania uczniów. Kompleksowy charakter korepetycji w połączeniu z wygodą logistyczną tworzą idealny duet atutów na tle wielu konkurencyjnych możliwości nauki w sieci i poza internetem. Dobierając materiał, jaki sprawia nam trudność możemy poświęcić mu większą uwagę podczas korepetycji. Dzięki pracy indywidualnej możemy dopasować termin korepetycji, ich długość, intensywność i cykliczność. W zależności od potrzeb można pracować z nauczycielem w weekendy czy wieczorami, nie wychodząc z domu. Co ważne podczas korepetycji mamy dostęp do rozmów audio, wideo jak również komunikatora tekstowego. Szeroki wachlarz możliwości nauki przez Skype sprawia, iż ta metoda ma już swoich wielu zadowolonych fanów i wciąż jej popularność rośnie, nie tylko na polskim rynku ale na całym świecie.
Na bardziej zaawansowanym poziomie wiedzy warto wesprzeć się źródłami anglojęzycznymi. Nie zawsze, ale bardzo często można ich w sieci znaleźć o wiele więcej niżeli w polskich portalach naukowych. Jednak źródła wiedzy to nie wszystko bowiem istotne są plany nauki oraz ich kontrola wykonania, postępów. W celu przetestowania swoich umiejętności można udać się do znajomych, kolegów którzy nas odpytają, a w razie ich braku zawsze skorzystać można z pomocy korepetytora online, który szybko wychwyci nasze braki - dodaje Marcin z Preply, oferujacej m.in. korepetycje z matematyki i innych przedmiotów.
Nie ma jednoznacznej rady jak się uczyć by się dobrze nauczyć. Każdy z nas jest inny i potrzebuje innego wsparcia, innych materiałów i pomocy. Dlatego tez każdy winien wedle własnego doświadczenia i uznania zdecydować jaka forma nauki i które z dostępnych pomocy są dla niego najlepsze. Optymalizacja procesu nauczania szybko jest dostrzegalna w odzyskaniu pewności siebie widząc efektywność swoich prac, poświęcenia. To my sami najlepiej wiemy czy wygodniej uczy się nam w domu czy poza nim, wśród innych czy samodzielnie. Na tej podstawie cennej wiedzy wynikającej z osobowości i predyspozycji charakterologicznych winniśmy dobierać sobie metody pracy. Tylko dzięki relaksowi i przyjemności jaką daje nauka jesteśmy w stanie uzyskać efekty w postaci trwale zapamiętanej wiedzy. Nie jest bowiem sztuką nauczyć się na egzamin, ale za to sztuką jest umiejętność odtworzenia wzorów, rozwiązania zadania po latach od ostatnich lekcji matematyki. Warto pamiętać, iż uczymy się nie dla nauczyciela i na ocenę, ale dla siebie, co niezwykle pomaga w zaangażowaniu się w naukę.
Autor: Preply, korepetycje z matematyki i innych przedmiotów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach.