Immersja językowa – zanurz się w angielskim na słonecznej Malcie

edukacja za granicą

Być może zdarzyło się kiedyś, że spotkaliście się z pojęciem immersji językowej. Samo wrażenie brzmi dość poważnie i specjalistycznie, a co tak naprawdę oznacza? Immersja językowa, czyli całkowite zanurzenie się w języku obcym, to metoda nauki poprzez otaczanie się językiem ze wszystkich możliwych stron. Czy ten sposób nauki jest naprawdę skuteczny i jak to naprawdę działa?

Dla kogo będzie najlepsza taka forma nauki?
Poprzez immersję językową swoje umiejętności językowe mogą ćwiczyć osoby które posiadają już podstawy języka obcego i potrafią się komunikować, jednak wciąż mają tak zwaną barierę językową, która uniemożliwia im na swobodne posługiwanie się językiem obcym. Immersja językowa polega na tym, że cały proces edukacji odbywa się w danym języku, dochodzi do tego również zapoznanie się z kulturą języka, tradycją, jego naturalnym brzmieniem. A gdzie o takie obcowanie z językiem obcym najłatwiej jak nie w kraju, gdzie jest on powszechnie w użyciu.

Otocz się językiem na słonecznej Malcie
Malta to malutki kraj w którym wszyscy posługują się językiem angielskim, jest to także jeden z dwóch języków urzędowych. To właśnie na Malcie ma swoją siedzibę wiele szkół językowych, w tym Maltalingua, będąca członkiem prestiżowej organizacji Eauquals. Malta jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Europie, a jej powierzchnia jest mniejsza od Warszawy. Jest to kraj pełen urokliwych miejsc, pięknych widoków, zabytków. Niektórzy mówią o Malcie, że to ogromne muzeum na świeżym powietrzu. To właśnie na Malcie zobaczysz zabytki starsze od piramid z Egiptu. Przez bardzo długi czas Malta była kolonią brytyjską. Republika Malty została proklamowana w 1974 roku.

Na słoneczną Maltę warto się wybrać, ponieważ:

 • jest tam słonecznie
 • są piękne krajobrazy
 • angielski jest tu językiem urzędowym
 • smaczna maltańska kuchnia na którą wpływ miały smaki rodem z Włoch, Hiszpanii, Francji i Anglii
 • na Malcie są liczne atrakcje turystyczne i dużo zabytków o randze światowej
 • Malta słynie z rękodzieła, to tam dostaniesz piękne szklane dekoracje oraz ręcznie haftowane tekstylia
 • to idealne miejsce do aktywnego spędzania czasu, szczególnie popularne są tu nurkowanie i surfing

Klimat panujący na Malcie jest wyjątkowo przyjemny, rzadko tam pada, lub silnie wieje. Średnia temperatura podczas całego roku jest najwyższa spośród krajów europejskich. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, wtedy to temperatura powietrza jest w granicach 39 stopni Celsjusza. Ruch na Malcie jest podobnie jak Wielkiej Brytanii – lewostronny. Na Malcie można zobaczyć słynne angielskie budki telefoniczne. Języka obcego o wiele przyjemniej, a tym samym efektywniej jest uczyć się w miejscu gdzie słychać go na co dzień.

Dlaczego immersja językowa jest tak skuteczną formą nauki?
Nauka języka obcego poprzez immersje językową pozwala na:

 • przełamanie bariery językowej
 • nabycie większej pewności siebie, podczas rozmów z osobami mówiącymi w innym języku
 • poprawienie swojej wymowy, która staje się bardziej płynna
 • znaczne zwiększenie swojego słownictwa, oraz uzupełnienie go o zwroty powszechnie uznawane za potoczne
 • pozwala szybciej rozumieć zwroty w języku obcym
 • na to, aby zwiększyć poziom wiedzy o danym kraju, regionie, jego historii, kulturze, tradycjach

Otaczanie się językiem czyli immersja językowa to stuprocentowa pewność, że nauka języka angielskiego będzie efektywna. Nauka poprzez immersję językową ma kilka podtypów. I tak może to być:

 • immersja stopniowa – czyli powolne stopniowe otaczanie się językiem obcym, można ją porównać do wchodzenia do bardzo zimnej wody, aby wejść dalej należy się wcześniej do tego zimna przyzwyczaić – ten sposób nauki pozwala na niezwykle płynne przechodzenie na coraz wyższe poziomy swobodnej komunikacji
 • immersja totalna – to zmiennie wszystkiego w swoim otoczeniu na język którego się uczysz. Przykłady takich zmian to: zmiana języka w telefonie, zmiana języka w komputerze, czytanie książek w obcym języku, rozmawianie ze znajomymi wyłącznie w języku obcym

Immersja językowa to także zmiana pewnego schematu myślowego i staranie się o to, aby myśleć w języku obcym. Otaczanie się językiem obcym na co dzień oznacza również wykonywanie takich czynności jak: pisanie esemesów, korespondencja mailowa, składanie i układanie treści życzeń okolicznościowych, uczenie się o zwyczajach danego kraju, szukanie informacji o powiedzonkach, anegdotach, porównywanie tego jak obchodzi się święta i rocznice.

Immersja językowa pozwala na bardziej praktyczną znajomość języka obcego. Taka umiejętność pozwala na swobodne poruszanie się w obcojęzycznym środowisku.

Jest bardzo dużo przykładów na to, że otaczanie się językiem pomogło w skutecznej i szybkiej nauce języka obcego. Wyjazdy za granicę bardzo ułatwiają naukę języka obcego. Więc jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy z niej skorzystać.

Nauka języka angielskiego na Malcie w szkole Maltalingua (www.maltalingua.pl) odbywa się na zasadzie immersji językowej. Nauczyciele, to tylko i wyłącznie native speakerzy języka angielskiego, a po zajęciach w szkole jest mnóstwo możliwości na to, aby nadal w praktyce uczyć się języka np. poprzez uczestnictwo w licznych imprezach i atrakcjach pozalekcyjnych, organizowanych przez szkołę. Ponieważ kursanci Maltalingua to osoby z różnych zakątków świata, będziesz kontaktować się z nimi wyłącznie w j. angielskim oraz nawiążesz międzynarodowe znajomości. Codzienne mówienie w języku obcym to bardzo ważny aspekt immersji, który zapewni ci szybszy postęp w nauce.

Skuteczność nauki języków obcych za pomocą immersji językowej jest obecnie uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod nauki, gdyż jest ona najbardziej naturalna dla człowieka. W taki sposób uczymy się języka już jako dzieci, właśnie poprzez osłuchiwanie się w nim i powtarzanie wyrazów czy fraz.Ta forma nauki jest również niezwykle różnorodna dlatego osoba ucząca się nie odczuwa zmęczenia i znużenia.

Kluczem do tego aby nauka była skuteczna jest:

 • brak nudy
 • duża różnorodność bodźców
 • systematyczność, codzienność

Immersja językowa zawiera w sobie wszystkie powyższe cechy, dlatego jej efektywność jest tak wysoko oceniana.

Tak więc na pytanie: Co zrobić, aby szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego? Wyjedź na kurs językowy za granicę.

W szkole Maltalingua ceny kursów od 18.09.2017 są o 25% niższe!
Dzięki temu możesz uczyć się angielskiego dłużej za mniej !