10 powodów dla których warto studiować za granicą

Rozważasz udział w programie wymiany studenckiej? Zastanawiasz się czy jest to inwestycja warta twojego czasu i pieniędzy?  Poznaj 10 powodów, dla których tysiące studentów (i osób pracujących),  zdecydowało  się  na edukację w obcym dla nich kraju.

 

1.Studiowanie za granicą stwarza doskonałe warunki do nauki języka obcego Będąc skazanym na codzienne używanie urzędowego języka danego kraju, w bardzo krótkim czasie można doświadczyć niebywałego rozwoju swoich umiejętności. Wchodząc w relacje z  rodowitymi mieszkańcami, można poznać najpopularniejsze zwroty oraz neologizmy, których nie sposób nauczyć się z podręcznika.

 

2. Mieszkanie w innym kraju skutkuje poznaniem odmiennych kultur. Wiedza zdobyta na  zagranicznych studiach, nie ogranicza się do poznania języka, jedzenia czy obyczajów danej społeczności . Wyjazdy są przede wszystkim niebywałą okazją do zaobserwowania, jak ludzie postrzegają świat, w co wierzą i jakimi wartościami  kierują się w życiu. Udowodniono, że studenci  świadomi różnic kulturowych,  stają się bardziej wyrozumiali i otwarci na ludzi z innych krajów.

 

3.Studiowanie za granicą jest idealne dla fanów zwiedzania. Przebywanie w nowym miejscu, sprzyja wycieczkom krajoznawczym. Na zwiedzanie można poświęcać weekendy i przerwy akademickie. Bywa też, że konkretna uczelnia ułatwia proces podróżowania, uwzględniając studenckie wycieczki w swoim programie.  

 

4. Przebywanie za granicą rozwija umiejętności adaptacyjne. Pojawienie się w centrum zupełnie nowej kultury, często wzbudza w ludziach niepokój, przeplatany z ciekawością. W związku z pojawianiem się silnych, a nawet skrajnych emocji, studenci mają okazję zapoznać się ze swoimi mocnymi i słabymi stronami w efekcie czego, ich proces adaptacji ulega przyspieszeniu.

5. Zmiana uczelni sprzyja poznawaniu nowych ludzi.  Przebywając za granicą, będziesz miał okazję poznać miejscową społeczność , jak i studentów z całego świata (podobnie jak ty, żyjących  daleko od swoich domów).

 

6.Studiowanie za granicą pozwala na lepsze poznanie siebie. Większość żaków, którzy zdecydowali się wyjechać ze swojego kraju zauważyło, że po powrocie do  ojczyzny, ich pierwotne pomysły na życie, uległy olbrzymiej transformacji. Dany stan rzeczy spowodowany jest ewaluacją celów i wartości na bazie  zagranicznych doświadczeń.

 

7. Podróżownie zmienia perspektywę patrzenia na świat. Wielu studentów po powrocie do swojego kraju zauważa, że zmienił się ich sposób postrzegania cudzoziemców. Jak sami twierdzą wyjazd sprawił, że stali się bardziej tolerancyjni pod każdym względem.

 

8. Wyjazd za granice pozwala złamać rutynę dotychczasowego studiowania. Ze względu na zmianę otoczenia, zdobywanie wiedzy w innym kraju, może okazać się zbawienne w walce z monotonią.  Zmiana uczelni i miejsca zamieszkania daje szansę na poznanie nowego systemu nauczania i nieznanych jak dotąd przedmiotów.

 

9. Doświadczenie zdobyte za granicą, zwiększa szanse na rynku pracy. Pracodawcy deklarują, że w ich przekonaniu osoby studiujące w innych państwach, charakteryzują się: wysokim stopniem samomotywacji, niezależnością i odpowiedzialnością. Dodatkowo faktem jest, że  CV zawierające  doświadczenia zdobyte za granica,  automatycznie się wyróżniają pod względem zdobytych kwalifikacji międzynarodowych.

 

10. Zagraniczne studia mogą wzmocnić wartość dyplomu. Przebywanie w obcym kraju, daje  możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach, które w kraju pochodzenia studenta nie istnieją lub są niepopularne. Jest to szansa na zdobycie unikalnych kwalifikacji zawodowych.

 

Chociaż z każdym rokiem rośnie liczba polskich studentów uczestniczących w programach międzynarodowej wymiany studenckiej, to nadal w tej kwestii pozostajemy daleko z tyłu za naszymi zachodnimi sąsiadami. Być może, z czasem, niedawna zmiana systemu nauczania, dotycząca podziału studiów na stopień licencjacki i magisterski, zaowocuje jeszcze większą migracja naszych żaków i zdobywaniem zagranicznych kwalifikacji.