Dlaczego warto studiować w Londynie?

studia za granicą

Londyn – miasto, które nigdy nie śpi, największe miasto Wielkiej Brytanii i największe centrum finansowe świata. ­Londyn to także częsty kierunek obierany przez polskich studentów rozpoczynających swoją brytyjską przygodę. Co takiego jest w tym mieście, co sprawia, że dla tylu osób jest spełnieniem marzeń? Czy naprawdę warto jest studiować w Londynie?

Prestiżowe uczelnie

W Londynie swoją siedzibę ma ponad 40 uniwersytetów i szkół wyższych – jest to największe skupisko wyższych uczelni w całej Europie. Są wśród nich topowe uczelnie rywalizujące z Oxfordem i Cambrigde – Imperial College London czy University College London, prestiżowe szkoły biznesowe takie jak London School of Economics czy London Business School, a także wiodące uczelnie muzyczne i artystyczne takie jak Royal Academy of Dramatic Arts i London College of Fashion, czy szkoły dla pasjonatów sportu jak UCFB mieszczące się na stadionie Wembley. Spośród takiej liczby uniwersytetów, każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie biorąc pod uwagę swoje zainteresowania i możliwości, a w dokonaniu wyboru pomoże ci strona www.studiujwanglii.pl! Niezależnie od tego, na którą uczelnię się zdecydujesz, możesz liczyć na to, co jest standardem na brytyjskich uniwersytetach: praktyczne zajęcia dostosowane do realiów branży, nowocześnie wyposażone kampusy, ciekawe wykłady prowadzone przez praktyków z dużym doświadczeniem, a także bogatą ofertę praktyk i staży!

Staże w światowym centrum biznesu

Właśnie bliskość świata międzynarodowego biznesu jest tym, co najbardziej przyciąga do studiowania w Londynie. Tutaj swoje siedziby mają topowe firmy z prawie każdej branży – od finansowej do rozrywkowej, a także sądy, redakcje czołowych mediów brytyjskich i międzynarodowych, czy szpitale. W Londynie znajdują się także liczne teatry, galerie, i wytwórnie filmowe, a także organizowane są najważniejsze wydarzenia w branży modowej czy muzycznej. Dzięki temu, możliwości odbycia ciekawych praktyk lub staży są na wyciągnięcie ręki! Uczelnie także chętnie pomagają w zdobyciu wartościowych kontaktów, aby absolwenci mogli pochwalić się nie tylko prestiżowym dyplomem, ale także imponującym CV. Takich możliwości jak Londyn, nie oferuje żadne inne miasto na świecie!

Ile to kosztuje?

Trzeba to powiedzieć jasno – Londyn nie jest tanim miastem. Koszty życia w Londynie są znacznie wyższe niż w Polsce, a także niż w innych, mniejszych miastach w Wielkiej Brytanii. Koszty akademika wahają się od 140 do nawet ponad 300 funtów tygodniowo, w zależności od lokalizacji i standardu. Nieco tańsze jest wynajęcie pokoju na własną rękę, chociaż i tak należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 500-700 funtów tygodniowo. Oprócz tego, ważną pozycją w budżecie jest transport – w zależności od strefy, koszt tygodniowego biletu na komunikację miejską wynosi ok. 30-60 funtów.

Życie w samym Londynie na pewno nie jest tanie. Inne części kraju są mniej kosztowne, ale jednak to miasto ma coś w sobie. Ja sama pracując mogę spokojnie utrzymać się z tego co zarabiam mając też trochę ekstra środków żeby gdzieś wyjść czy cos sobie kupić – pisze Patrycja, która studiuje Stadium and Event Management na UCFB Wembley.

Praca na wyciągnięcie ręki

Żeby nie było tak strasznie, żyjąc w Londynie, zarabiasz jak londyńczyk – pociesza Michał, student Popular Music Performance (Drums) na BIMM. Ofert pracy dla studentów w Londynie nie brakuje, a stawki wahają się od 7 do 15 funtów za godzinę – pracując w gastronomii czy hotelarstwie można też liczyć na hojne napiwki od klientów. Dzięki temu, że zajęcia na uczelni zajmują nie więcej niż ok 15 godzin tygodniowo, spokojnie da się pogodzić studia i pracę, a zarobki z takiej dorywczej pracy bez problemu pozwolą się utrzymać nawet w tak wymagającym mieście, jak Londyn!

To prawda, że da się pogodzić studia i pracę. Ja mam zajęcia od poniedziałku do środy. Zaczynają się nie wcześniej niż o 12 i kończą maksymalnie o 20, więc wszystko da się zorganizować. Utrzymuje się sama, ale póki co skrupulatnie kontroluje wydatki. Pracę znalazłam pierwszego dnia, roznosząc CV po restauracjach/ kawiarniach w pobliżu mieszkania, więc nie ma co się za bardzo martwić, pisze Jagoda studiująca Translation (MA) na London Metropolitan University. Podobne doświadczenia ma Krystyna, studentka architektury na tej samej uczelni: Na początku przez miesiąc pracowałam jako kelnerka, potem w Dune na Oxford Street i w Westfield shopping centre, a teraz pracuję w Salvatore Ferragamo w Westfield – sklepie luksusowej włoskiej marki.

Nie tylko nauka

Prestiżowe uczelnie i nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego to oczywiście nie jedyne, co przyciąga ludzi do Londynu. Przebogata oferta nocnych rozrywek, instytucje kulturalne, urokliwe dzielnice i parki, czy wreszcie wielokulturowość tego tętniącego życiem miasta sprawiają, że w Londynie zakochują się ludzie z całego świata.

Podsumowując, Londyn to drogie miasto. Da się w nim żyć, da się znienawidzić, ale da się też pokochać na zabój. Miasto oferuje nieskończona ilość atrakcji a także parków i widoków. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, miliony kultur, miliony ludzi i wbrew obiegowej opinii, Londyn to miejsce w którym człowiek czuje się bezpiecznie i nie jest w żaden sposób dyskryminowany przez żadna grupę etniczną. Gwarantuję, że to miejsce nauczy życia, tolerancji oraz zapewni przygodę waszego życia – pisze Michał.

Na studia w Londynie, a także w wielu innych miastach Anglii i Walii możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Studiuj w Anglii! Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!