Jak uczyć się szybciej i zapamiętywać na dłużej

szybka nauka i zapamiętywanie

Bardzo często na sukcesy innych osób, odniesione zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym patrzy się przez pryzmat wrodzonych umiejętności. Choć ta perspektywa nie musi być błędna, to jednak nie oznacza to, że osoby, które na pozór niczym się nie wyróżniają są skazane na przeciętność. Przeciwnie. Bardzo wielu ludzi osiągnęło spektakularne sukcesy zmieniając wyłącznie swoje nastawienie i nawyki dotyczące uczenia się. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych taktyk, których wykorzystanie pozwala uczyć się szybciej, zapamiętywać na dłużej i cieszyć się samym procesem nauki.

1. Rzadziej przełączaj się między zadaniami

Wielozadaniowość to mit. Nie jesteśmy w stanie poświęcić jednakowej uwagi dwóm zadaniom w tym samym czasie. Fakty na temat działania mózgu dowodzą, że wykonywanie kilku czynności jednocześnie nie przekłada się na efekty. Jeśli zależy Ci na tym, żeby się czegoś nauczyć to temu procesowi musisz poświęcić całą swoją uwagę. Połóż telefon poza zasięgiem swojego wzroku, wyłącz telewizor, idź się uczyć do siebie. Organizuj proces nauki w bloki czasowe, podczas których całą uwagę skupisz na jednym, konkretnym zadaniu. Pamiętaj o tym, że wielozadaniowość niszczy zdolność umysłu do przyswajania nowej partii wiedzy. Kiedy jesteśmy roztargnieni, to potrzebujemy aż 25 minut, by znów powrócić do poprzedniego zadania!

2. Wykorzystaj to, co wiesz do nauki tego, czego nie potrafisz

Zazwyczaj, gdy rozumienie czegoś sprawia nam trudność to najlepszym sposobem na opanowanie nowej zdolności jest powiązanie jej z tym, czego już się nauczyliśmy. Innymi słowy, chodzi o tzw. uczenie asocjacyjne. Jeśli widzimy powiązania między czynnością nową a wiedzą, którą już zdobyliśmy to mamy znacznie większą szansą na jej zrozumienie.

3. Spisuj wszystko, czego się nauczyłeś

Jeśli chcesz zdobytą wiedzę zapamiętać na dłużej to wszystko, czego się nauczyłeś zapisuj ręcznie. Badania dowodzą, że osoby, które notują informacje na kartce papieru, np. w postaci map myśli, są w stanie nauczyć się więcej od tych, które robią notatki elektroniczne. Ponadto osoby, które korzystają z długopisu i papieru są bieglejsze w zapamiętywaniu faktów, porządkowaniu idei i syntezowania informacji. A to dlatego, że ręczne zapisywanie informacji na kartce tworzy silniejsze powiązanie z opanowywanym materiałem. Pisanie zmusza do konfrontacji pomysłów z głową, co pozwala je dłużej zatrzymać w pamięci.

4. Ucz się małymi partiami

Jeśli Twoim celem jest nauka języka obcego to nie myśl o tym, by od razu zrozumieć różne zagadnienia. Bądź cierpliwy, ustal mniejsze, wymierne cele. Stopniowo, ilość nagromadzonych, drobnych umiejętności pozwoli Ci zdobyć upragnioną umiejętność. Nauka małymi kroczkami sprawdza się zarówno w stosunku do umiejętności twardych, jak i miękkich.

5. Zgłębiaj tajniki szybkiego czytania

Założenie w tym wypadku jest proste: skoro można szybciej czytać, to można również szybciej się uczyć. Ogólnodostępne są wskazówki, które pozwalają szybciej czytać i dzięki temu poczuć, że zyskujemy kontrolę. Trenując mózg szybciej przetwarzamy słowa i po jakimś czasie przyzwyczajamy się do czytania całych ciągów słów zamiast wyobrażania sobie każdego z nich indywidualnie, co spowalnia pracę. Nauka szybkiego czytania to wspaniały trening mózgu, który ułatwia zapamiętywanie nowych informacji.

6. Analizuj popełniane błędy

Nikt z nas nie jest idealny. Cały sens uczenia się nowych rzeczy to seria prób i błędów. Ważne jest jednak to, by za każdym razem, kiedy coś pójdzie nie tak, dociekać w czym tkwi przyczyna niepowodzenia. Badania dowodzą, że mózg w większym lub mniejszym stopniu rezerwuje w pamięci miejsce na błędy, które popełniamy. Tę wiedzę możemy wykorzystać wykonując po raz kolejny tę samą czynność, by poprawić swoje wyniki.

7. Pamiętaj o optymistycznym nastawieniu do nauki

Jeśli nie jesteś optymistycznie nastawiony do nauki, to nie osiągniesz zbyt wiele. Nagle poczujesz się zbyt zmęczony, w Twojej głowie pojawi się 1000 różnych powodów, które będą stanowić przeszkodę na drodze do wykonania zadania. Tutaj wszystko zależy od Ciebie. Postaraj się zmusić do uśmiechu, chociażby trzymając ołówek między zębami. Nawet udawanie emocje mogą w pozytywny sposób wpływać na nasze reakcje. Oszukuj sam siebie, że to, czego się uczysz jest zabawą. Choć nauka nowych rzeczy nie jest łatwa, to jednak właśnie dzięki temu nasze życie staje się ciekawsze.

8. Nie pozwól, by sparaliżował Cię strach

Strach przed niepowodzeniem jest jedną z tych emocji, które potrafią skutecznie zniechęcić do działania. Zwątpienie i lęk są toksyczne w stosunku do procesu nauki. Lęk wyklucza chęć odkrycia prawdziwych rozwiązań i wzorców myślowych. Gdy podchodzimy do nowych wyzwań z otwartym umysłem, stajemy się bardziej skuteczni.

9. Nie zrażaj się początkowymi trudnościami

Zarówno nasze ciało, jak i nasz umysł nie lubią pracować. Przywołajmy przykład ćwiczeń fizycznych. Do czasu kiedy chodzenie na siłownię nie stanie się pewnym nawykiem – nie lubimy tego robić. Wolimy siedzieć na kanapie i oglądać telewizję. Z mózgiem jest podobnie. Nie lubimy myśleć o problemach ani wykonywać czynności po raz pierwszy. Kiedy jednak nauczymy się podstaw to zazwyczaj nauka staje się łatwiejsza. Jeśli więc uczysz się nowych rzeczy to nie zniechęcaj się na początku. Kiedy pokonasz początkowe trudności, poczujesz radość i satysfakcję.

10. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Praktyka czyni mistrza. Innymi słowy, umiejętności należy zdobywać zgodnie z zasadą: ćwicz albo zapomnij. Nowe ścieżki w umyśle są rzeźbione w kółko do momentu, aż są zapamiętane dobrze. Powtarzanie przez długi czas pewnych umiejętności sprawia, że utrwalają się one w pamięci i wiele z nich jesteśmy w stanie wykonywać praktycznie mechanicznie.

 

Szybka nauka i zapamiętywanie mogą iść w parze

Wiedza to potęga, która daje siłę, pozwala poszerzyć horyzonty, podejmować lepsze decyzje, łatwiej rozwiązywać problemy. Kiedy jednak brakuje nam motywacji, czy paraliżuje nas lęk przed przekroczeniem własnej strefy komfortu, warto wypróbować w praktyce wymienione wyżej sposoby. Dzięki nim będziemy mogli wchłaniać wiedzę szybko i swobodnie oraz zapamiętywać na dłużej.