Jak szybko i efektywnie nauczyć się języka angielskiego

jak sie uczyc angielskiego

Język angielski uważany jest za współczesne esperanto, ponieważ pozwala porozumiewać się między sobą ludziom wielu kultur i narodowości. Jego dobra znajomość jest potrzebna praktycznie wszędzie. Jeśli chcesz aplikować na atrakcyjne stanowisko pracy, skorzystać z oferty specjalistycznych kursów internetowych, zrozumieć słowa słuchanych piosenek czy porozumieć się z innymi w czasie podróży zagranicznych to musisz znać angielski. Pozostaje jednak pytanie jak nauczyć się języka angielskiego szybko i efektywnie? Poniżej prezentujemy 5 skutecznych sposobów na naukę języka angielskiego dla wszystkich znudzonych klasycznymi zajęciami z podręcznikiem w ręku.

1. Korepetycje przez Skype

Lekcje prowadzone z wykorzystaniem internetowego komunikatora to ciekawa propozycja nauki języka w sposób nieszablonowy. Ich największy atut to fakt, że kursant pracuje z lektorem sam na sam. Dzięki temu możliwe staje się idealne dopasowanie poziomu nauki do aktualnych umiejętności językowych kursanta i jednocześnie dobranie formy nauki do jego osobistych preferencji. Zajęcia indywidualne stwarzają korzystne warunki do maksymalnego wykorzystania czasu pracy dzięki skupieniu się na danym aspekcie języka, który dla uczącego się jest najważniejszy, albo tego, który sprawia mu największe trudności. Korepetycje przez Skype to oferta dostępna na wyciągnięcie ręki, pozwalająca dopasować terminy zajęć do możliwości czasowych kursanta.

2. Aplikacje mobilne

Wraz ze wzrostem liczby posiadaczy urządzeń mobilnych rośnie również liczba osób, które wykorzystują je do nauki. Ilość popularnych, ciekawych aplikacji do nauki języka angielskiego i nie tylko może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Większość z nich jest darmowa lub możliwa do pobrania za niewielką opłatą, łatwa do instalacji oraz elastyczna w użyciu. Korzystanie z niektórych z nich wymaga dostępu do Internetu, na innych można pracować w trybie offline. Dostępne są specjalnie, dedykowane programy dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, możliwe jest kształcenie swoich umiejętności w języku ogólnym lub szlifowanie słownictwa związanego z konkretną branżą. Wśród nich, za najpopularniejszą uważana jest aplikacja Duolingo, często ściągane są również takie aplikacje jak Memrise, My Word Book czy SuperMemo.

3. Oglądanie filmów w języku angielskim

O zaletach i korzyściach, które wynikają z oglądania filmów w oryginalnej wersji językowej mówi się bardzo często. Bez wątpienia śledzenie losów bohaterów, którzy porozumiewają się w obcym języku jest niezwykle cenne dla naszego rozwoju językowego, a ponadto wydaje się być ciekawą alternatywą dla klasycznych zajęć, ponieważ łączy przyjemne z pożytecznym. Oglądanie filmów to w końcu jedna z najbardziej popularnych form rozrywki. Oglądając film, słuchając kwestii wypowiadanych przez aktorów można osłuchać się z brzemieniem poszczególnych słów i zrozumieć konteksty, w jakich są one używane. Ogromną zaletą tej formy nauki języka angielskiego jest bez wątpienia dostępność. Wybór filmów i seriali możliwych do ściągnięcia w anglojęzycznej wersji jest bezsprzecznie ogromny.

4. Czytanie literatury anglojęzycznej

Czytanie w języku angielskim, bez względu czy będzie to prasa, blog czy tradycyjna książka to również świetna okazja ku temu, by zgłębić tajniki języka obcego. Czytanie to szczególnie trafna metoda nauki dla osób, które poznały język na poziomie podstawowym, znają niektóre zwroty i pewne reguły gramatyczne. Pozwala ono naturalnie oswoić się z językiem, którego Anglicy i Amerykanie używają na co dzień. Oczywiście na początku swojej przygody z literaturą anglojęzyczną warto sięgać po prostą, łatwą do zrozumienia treść, po której zgłębieniu, stopniowo można będzie przechodzić do trudniejszych utworów. Nawet 10-minutowa lektura przed snem to działanie, które pomoże kształtować umiejętności w kierunku świadomego wykorzystywania języka w praktyce. Obcowanie z naturalnym językiem pozwala niejako bezwiednie wyławiać konstrukcje, schematy zdań i ich konteksty, tak, by w przyszłości móc używać języka angielskiego w sposób intuicyjny, a co za tym idzie łatwiej i szybciej porozumiewać się z innymi użytkownikami tego języka.

5. Kursy językowe za granicą

Wyjazdy językowe stają się coraz bardziej popularne i trudno się temu dziwić, gdyż pozwalają uczyć się języka w jego naturalnym środowisku. Jest to zdecydowanie najefektywniejszy sposób na naukę, spośród wymienionych tu metod. Kursy językowe za granicą to gwarancja szybkich postępów, ponieważ to nie tylko lekcje, ale bezustanny kontakt z językiem, zarówno podczas zajęć jak i po ich zakończeniu. Motywacja do nauki jest wspierana prze szereg sytuacji, które w sposób naturalny wymuszają jego użycie i pozwalają przełamywać kolejne bariery językowe. Wyjazd do obcego kraju pozwala na niezwykle intensywną naukę języka angielskiego, więc jest polecany szczególnie tym, którym zależy na tym, by w jak najkrótszym czasie płynnie posługiwać się językiem. Kursy językowe za granicą to również wspaniała okazja , by poznać miejscowych, kulturę oraz zwyczaje kraju, w którym przebywa się i wzbogacić swoją wiedzę o świecie, zwłaszcza, że na taką naukę możemy się wybrać nie tylko do Anglii. Przykładowo międzynarodowy organizator kursów językowych za granicą Sprachcaffe oferuje szeroką ofertę kursów językowych na całym świecie, w tym języka angielskiego na Malcie, w Kanadzie czy w USA: http://www.sprachcaffe.com/polski/kursy_angielskiego.htm. W tym kontekście taka wyprawa przestaje być standardowym procesem nauki, a staje się przygodą życia.

Współcześnie nauka języka angielskiego może być łatwa, prosta i skuteczna. A to dlatego, że sposoby nauki języka angielskiego dziś znacznie różnią się od tych, których uważno kiedyś. Nowoczesne narzędzia do nauki są obecnie na wyciągnięcie ręki. Aplikacje mobilne, filmy w oryginalnej wersji językowej, obcojęzyczna literatura, wirtualne korepetycje, a także wyjazdy językowe: każdy ze sposobów nauki języka angielskiego jest wart rozważenia, w dążeniu do perfekcyjnego opanowania języka. Jedyne czego potrzebujemy to motywacji i czasu.