Dlaczego warto mieć uprawnienia gazowe? Jak je zdobyć?

Uprawnienia gazowe są jedną z trzech najbardziej pożądanych kwalifikacji zawodowych w polskim przemyśle – zaraz obok uprawnień energetycznych (G1) oraz cieplnych (G2). Ich zdobycie właściwie daje gwarancję stabilnej sytuacji zawodowej. Gazownictwo stanowi jeden z kluczowych sektorów energetycznych w Polsce, dlatego trudno jest choćby podejrzewać, że w przewidywalnej przyszłości zabraknie pracy dla fachowców w tej dziedzinie. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad tym, jak zmienić coś w swojej karierze, jak nadać jej nowy kierunek, a może całkowicie się przebranżowić, to koniecznie rozważ uzyskanie uprawnień gazowych (G3). Z naszego poradnika dowiesz się, dlaczego warto się o nie postarać. Podpowiemy Ci także, jak je zdobyć.

Do czego przydadzą Ci się uprawnienia gazowe?

Uprawnienia gazowe nieprzypadkowo stanowią bardzo pożądaną kwalifikację zawodową na polskim rynku zatrudnienia. Pracodawcy stale poszukują fachowców legitymujących się uprawnieniami SEP w grupie G3, ponieważ w naszym kraju gazownictwo stanowi bardzo silny i dochodowy sektor. Zauważ, że w ostatnich latach kolejne rządy mocno stawiają na tzw. dywersyfikację dostaw gazu, głównie otwierając korytarze dla gazu skroplonego LNG z USA czy Kataru.

Wkrótce spodziewamy się również uruchomienia planowanego rurociągu Baltic Pipe, a w kolejce czekają także odwierty z własnych źródeł, których w Polsce jest całkiem sporo. Wszystkie te inwestycje będą wymagać zaangażowania fachowców, na czele z tymi, którzy posiadają uprawnienia gazowe.

Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, wyłącznie posiadacze uprawnień gazowych (grupa G3) mogą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe. 

Jak zdobyć uprawnienia gazowe?

Przechodzimy do sedna sprawy. Zdobycie uprawnień gazowych nie jest szczególnie skomplikowane, choć oczywiście wymaga wiedzy, umiejętności i zaangażowania. Pierwszym krokiem jest zapisanie się na kurs SEP w grupie kwalifikacji G3. Takie szkolenia są organizowane regularnie w całej Polsce i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego nie warto zwlekać z rezerwacją miejsca.

Aby wziąć udział w kursie SEP na uprawnienia gazowe trzeba spełnić dwa podstawowe warunki, czyli:

  1. Mieć ukończone 18 lat – liczy się wiek na dzień rozpoczęcia się kursu, czyli jeśli masz urodziny np. za miesiąc i wtedy też ma się odbyć szkolenie SEP, to możesz zarezerwować sobie miejsce wcześniej. Ważne, aby w dniu kursu okazać dokument potwierdzający pełnoletność.
  2. Mieć wykształcenie co najmniej podstawowe – jak widać szkolenie SEP na uprawnienia gazowe nie jest przeznaczone tylko dla osób mających wykształcenie kierunkowe. Możesz się na nie zapisać także po podstawówce, szkole zawodowe, liceum, technikum, ale i po studiach – to dość częsty przypadek, zwłaszcza wśród osób z wykształceniem humanistycznym, które chcą się przebranżowić.

Wybierając kurs SEP na uprawnienia gazowe ( http  s://s ep-uprawni enia.pl /oddzialy ) nie można kierować się ani przypadkiem, ani tylko ceną. To od jakości szkolenia w głównej mierze zależy to, czy uzyskasz pozytywny wynik podczas egzaminu SEP i tym samym zdobędziesz potrzebne uprawnienia. Postaw więc na taki kurs, który gwarantuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, o czym najlepiej świadczy wykaz instruktorów.

Pokażmy to na przykładzie szkoleń SEP organizowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia. Te kursy zbierają znakomite opinie zarówno wśród samych uczestników, jak też pracodawców opłacających szkolenia swoim pracownikom. Jest to zasługa przede wszystkim bardzo mocnej kadry instruktorskiej, którą tworzą eksperci ze Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich.

Gdy wybierzesz już odpowiedni kurs SEP i zakończysz cały cykl szkolenia (zwykle zajmuje to jeden dzień), będziesz mógł od razu przystąpić do egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Brzmi bardzo poważnie i tak jest, ale w rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Jeśli poważnie podszedłeś do szkolenia, dopytałeś instruktora o kwestie, którą są dla Ciebie niezrozumiałe, to nie powinieneś mieć wielkiego problemu z uzyskaniem zaliczenia.

Jeśli tak się stanie, to ostatnim etapem jest już tylko odebranie certyfikatu zaświadczającego, że posiadasz uprawnienia gazowe, czyli uprawnienia SEP w grupie kwalifikacji G3. Od tej pory możesz już legalnie wykonywać prace, o których wspomnieliśmy na początku artykułu.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Wybierając szkolenie SEP postaw na takie, które odbywa się albo w Twoim mieście, albo w niedalekiej odległości, aby nie tracić czasu i energii na uciążliwe dojazdy. To kolejny argument przemawiający za kursami SEP organizowanymi przez Krajowe Centrum Kształcenia. Jego szkolenia odbywają się w całej Polsce, między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi.