Lekarze, psychologowie, najbliżsi… wszyscy Ci, którzy mają styczność z chorymi na anoreksję i inne zaburzenia odżywiania, zastanawiają się, czy można było tego uniknąć… Czy istnieje jakiś sposób na zapobieganie chorobom, wczesne wykrywanie i skuteczną leczenie? By odpowiedzieć na pytanie: jak leczyć anoreksję, trzeba najpierw uściślić skąd bierze się to schorzenie.
Nie ma jednej przyczyny anoreksji. To zjawisko złożone z wielu czynników psychologicznych, biologicznych i nierzadko genetycznych. Wpływ na nie mają rodzina, środowisko, w którym żyjesz, kultura, z jaką obcujesz. Taka mieszanka sprawia, że żyje się trudniej i łatwiej popaść w zaburzenie.
Czynniki psychologiczne
Anoreksja jest następstwem innej choroby, najczęściej depresji, o czym chory rzadko myśli. Depresję w Polsce zdiagnozowano u 1,5 mln ludzi, a szacuje się, że co najmniej dwa razy tyle nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Nieleczona depresja prowadzi do zaburzeń osobowości, lęków, obsesji, kompulsji i wynikającej z nich anoreksji. Niezadowolenie z własnego wyglądu, związane z tym traumy, sprawiają, że dopiero terapia z lekarzem, czyli prawidłowe leczenie anoreksji, może wyciągnąć chorego na powierzchnię i przywrócić go do zdrowia.
Czynniki genetyczne i biologiczne
Problemy mogą zacząć się już w trakcie życia prenatalnego i okołoporodowego, kiedy to byliśmy zależni od matki i jej stanu. Jeśli już w dzieciństwie miałeś problem z odżywianiem, nabyłeś złych nawyków żywieniowych, to bardzo prawdopodobne, że możesz zachorować na anoreksję. Tak samo, jeśli cierpisz na jakieś schorzenia układu pokarmowego, które sprawiają, że jedzenie jest dla Ciebie problematyczne. Uświadomienie sobie tego w odpowiednim momencie i konsultacja z lekarzem, może uchronić Cię przed poważniejszą chorobą psychiczną.
Czynniki społeczne i kulturowe
Moda kreuje swoje kanony piękna, a naciski ze strony otoczenia wcale nie ułatwiają sprawy. Jeśli nie jesteś szczupły i piękny, nie masz szans na przebicie się wzwyż. To błędne koło, w które wpędzamy kolejne pokolenia, zamiast raz na zawsze zaprotestować. Podążając na nierealnymi wymogami środowiska rówieśniczego bardzo łatwo popaść w chorobę. Jeśli czujesz, że nie nadążasz, porozmawiaj z psychologiem, który pomoże Ci przez to przejść.
Czynniki rodzinne
Jeśli w Twojej rodzinie były już zdiagnozowane zaburzenia i uzależnienia, to bardzo prawdopodobne, że i dla Ciebie wydawać się to będzie atrakcyjne. Skrajna nadopiekuńczość lub oziębłość rodziców w stosunku do dziecka także może wywołać niepożądany skutek. Poddanie się terapii psychologicznej już w młodym wieku sprawi, że być może uda Ci się uniknąć zachorowania na anoreksję.