Maturzyści coraz częściej zastanawiają się, jakie studia mogą zapewnić im najlepszą przyszłość w kategorii życia zawodowego. Młode osoby zaczynają dostrzegać i rozumieć nieubłagane prawa rynku – przesyt absolwentami mało popularnych kierunków powoduje wzrost bezrobocia i ogromne trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie. Kluczem do rozwiązania problemu mogą być nowe, innowacyjne kierunki, które wykształcą specjalistów w zupełnie unikatowych dziedzinach.
Obecnie ukończenie popularnych kierunków nie gwarantuje pracy – na rynku pozostaną jedynie osoby najbardziej zdeterminowane, uzdolnione i przede wszystkim gotowe do poświęceń. Błędem, często popełnianym przez maturzystów, jest wybieranie kierunków ogólnych, pozbawionych specjalizacji, co z kolei sprawia, że tracą konkurencyjność i przestają być atrakcyjni w oczach potencjalnego pracodawcy.
Wybieraj nietypowe kierunki
Ukończenie kierunku unikatowego w skali całego kraju (dobrym przykładem jest design w biznesie znajdujący się w ofercie Wyższej Szkoły Bankowej) może dać absolwentowi znaczną przewagę na rynku pracy. Obecnie firmy poszukują specjalistów, którzy mają gruntowną wiedzę w wąskiej dziedzinie wiedzy; dzięki temu pracodawcy zyskują pewność, że zatrudniają prawdziwych ekspertów. Warto zresztą zaznaczyć, ze unikatowy kierunek kończy zazwyczaj około kilkunastu osób rocznie – to bardzo mało, mimo że zapotrzebowanie na ich usługi jest zazwyczaj znacznie większe. Uczelnie dopiero uczą się tworzenia kierunków innowacyjnych, specjalistycznych. Ciekawym przykładem jest działalność Wyższej Szkoły Bankowej, która stara się łączyć biznes z innymi dziedzinami wiedzy – dzięki temu studenci WSB mogą ukończyć na przykład psychologię w biznesie czy też analogiczny kierunek informatyczny – również ukazujący związki między światem IT a przedsiębiorców.
Łącz kompetencje
Innowacyjne kierunki to również takie, które pozwalają na łączenie pokrewnych zagadnień. Przykładem może być administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne czy też bezpieczeństwo w biznesie i administracji (oba kierunki pochodzą z oferty WSB), ponieważ łączą w sobie zagadnienia prawne, polityczne i ekonomiczne. Osoba, która będzie mogła pochwalić się dyplomem ukończenia tego rodzaju kierunku, niewątpliwie zostanie doceniona bardziej niż absolwent ekonomii czy administracji ze względu na ilość posiadanej wiedzy.
Innowacyjne kierunki: dlaczego warto?
- Innowacyjne kierunki to studia, których program został dopasowany do aktualnych potrzeb i wymagań rynku pracy. Bardzo często są to kierunki prowadzone wyłącznie przez jedną lub dwie uczelnie w skali kraju, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
- Wąskie specjalizacje to szansa dla wielu osób na zdobycie eksperckiej wiedzy już na studiach. Pracodawcy chętniej zatrudniają ludzi, którzy zdobyli gruntowne wykształcenie w konkretnym obszarze tematycznym.
- Poszukiwanymi pracownikami są również osoby, które zdecydowały się na studiowanie kompleksowych kierunków, łączących w sobie dwie lub nawet trzy dziedziny. Idealnym przykładem jest oferta Wyższej Szkoły Bankowej, z którą można zapoznać się na stronie www.wsb.pl