Zbliżająca się matura, a także koniec roku szkolnego to dla wielu tegorocznych licealistów najlepsza okazja, aby zastanowić się nad kierunkiem studiów. Oczywiste jest to, że każda osoba chce dostać się na studia, które nie tylko będą zgodne z jej zainteresowaniami, ale też umożliwią szybkie znalezienie pracy. Zastanawiasz się, jaki kierunek wybrać, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Oto kilka wskazówek.
W zgodzie z zainteresowaniami
Dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, że najlepsze studia to takie, które zgadzają się z naszym hobby. Nie ma nic gorszego niż nieciekawa dla studenta tematyka – uczenie się na siłę z pewnością nie wyjdzie na dobre. Co więcej, zarówno zajęcia, wykłady, jak i egzaminy będą prawdziwym utrudnieniem, przez co zainteresowany nie będzie się do nich przykładać, a to nie wróży sukcesu w nauce. Stąd przy wyborze ścieżki kształcenia dobrze jest kierować się własnymi zainteresowaniami – taka edukacja skupiona na ciekawej dla nas problematyce nie tylko przełoży się na lepsze wyniki, ale także szybszą naukę.
Stacjonarne i niestacjonarne
Często trudność w wyborze studiów zaczyna się już na etapie ich trybu. Wiele osób decyduje się na studia dzienne, ponieważ na uczelniach publicznych nie trzeba za nie płacić i cieszą się one większą renomą. Oczywiście nie oznacza to, że te zaoczne są gorsze – dzisiejsza oferta studiów niestacjonarnych i obowiązujący w ich ramach program nauczania niczym nie różni się od tych w trybie stacjonarnym. Co więcej, zajęcia odbywają się w weekendy, a w ciągu tygodnia można podjąć pracę i usamodzielnić się. Możliwa jest zatem jednoczesna nauka teorii i praktyki na uczelni oraz zwiększanie doświadczenia zawodowego, które w późniejszym czasie będzie przydatne w trakcie poszukiwań pracy.
Profil uczelni wyższej
Prywatna czy publiczna? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od samego studenta. Jeszcze do niedawna uważano, że pracodawcy zwracają na to szczególną uwagę i lepiej traktują osoby, które ukończyły uczelnie państwowe, jako te bardziej prestiżowe. Dziś na szczęście odchodzi się od takiego myślenia, a i sami pracodawcy nie biorą aż tak bardzo pod uwagę profilu uczelni – o wiele ważniejsze są posiadane umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie.
Kierunki, które warto studiować
Nie od dziś wiadomo, że na krajowym rynku pracy nie trudno o zatrudnienie w kilku sektorach. Wśród nich wymienić można przede wszystkim branżę IT, finanse, kierunki techniczne czy związane z prawem. Co więcej, nie dość, że praca w tych obszarach jest łatwiejsza do znalezienia, to dodatkowo najczęściej jest ona dobrze płatna, dzięki czemu student ma możliwość usamodzielnienia się po ukończeniu edukacji. Szczególnie popularna w ostatnich latach stała się informatyka na czele z takimi specjalnościami jak inżynier aplikacji i systemów mobilnych czy game design (obie specjalizacje dostępne są na studiach w Szczecinie m.in. w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu). Zainteresowaniem cieszy się także rachunkowość i finanse (szczególnie w połączeniu z dobrą znajomością języków obcych) oraz logistyka i transport.