W obecnych czasach zarówno postęp cywilizacyjny, jak i technologiczny zdają się pędzić w oszałamiającym tempie. Zmiany następują po sobie z taką szybkością i wkraczają w życie człowieka z taką intensywnością, że niejednokrotnie czuje się on zagubiony i zdezorientowany, a bardzo często i sfrustrowany. Nierzadko mieszkańcy większych miast europejskich dostrzegają to, iż ich problemy w komunikacji międzyludzkiej (czy też umiejętność w osiąganiu celów czy to osobistych czy też zawodowych) są niewystarczające w postnowoczesnym natłoku informacji, bodźców kulturowych lub komercyjnych czy też oczekiwań jakie stawia przed nimi partner, rodzina, środowisko zawodowe czy szersza społeczność.
Psychoterapia – ulga dla duszy
Umiejętność dostrzeżenia i rozpoznania tychże zaburzających zjawisk, będących częstokroć powodem lęków, fobii, uzależnień czy też innych równie poważnych zaburzeń psychicznych, to już ogromny krok naprzód u potencjalnego pacjenta. Udając się po pomoc do psychoterapeuty daje on tym samym dowód zdolności dostrzeżenia złożoności własnej osobowości, a także daje dowód odwagi w potwierdzeniu, iż jego osobowość mogą dotknąć problemy i zaburzenia natury psychicznej.
Nie wszyscy, jednakże są do tego zdolni, natomiast właśnie tutaj rozpoczyna się główne zadanie psychoterapeuty. Dobry psychoterapeuta pomoże pacjentowi zdefiniować samą kwestię uznaną za problemową (powstałą na tle emocjonalnym, psychofizycznym lub kwestie dalszego rozwoju osobistego), następnie wspólnie z pacjentem dojdzie do źródła problemu, by wreszcie zadzierzgnąć z pacjentem swoistą więź psychoterapeutyczną.
Owa więź, zawiązana w trakcie komunikacji pomiędzy jednostką a psychoterapeutą to wypracowana w trakcie sesji specyficzna relacja, w której osoba poszukująca rozwiązań ma w pełni odczuć, iż terapia lub sam terapeuta nauczy m.in. nowych umiejętności radzenia sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi (np. fobiami), pokaże sposoby przezwyciężania własnych słabości (np. uzależnień).
Relacja terapeutyczna oparta na szczerości i otwartości pacjenta z jednej strony oraz na uczciwości i neutralności terapeuty z drugiej pozwala pacjentowi pełniej zrozumieć samego siebie – na jakim etapie swego życia jestem, co mogę usprawnić i zmienić, by moje życie było emocjonalnie bezpieczniejsze, pełniejsze i obfitsze w budujące osobowość wyzwania i dążenia oraz piękniejsze w kontakcie z drugim człowiekiem.
Gdybyśmy jednak mieli przekonać kogoś to podjęcia kroków w celu kontaktu z psychoterapeutą(dobrego między innymi znajdziemy wyszukując frazę „dobry psychoterapeuta Poznań”), warto przywołać tu jedno bardzo ciekawe i symptomatyczne dla psychoterapii w ogóle ciekawe zjawisko, a mianowicie, w bardzo wielu opiniach, tych, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie sesji terapeutycznych przewijają się wyrazy bezpośredniego i szczerego zdziwienia faktem, iż sesje przyniosły cierpiącemu ulgę, nawet stan swoistego katharsis, a dobry terapeuta okazał się, ku wielkiemu zaskoczeniu pacjenta, właśnie TĄ JEDYNĄ osobą, z którą może swe problemy przedyskutować i której wręcz może się zwierzyć.