Podróżujesz? Ucz się języków obcych!

angielski w podrozy

Czeskie przysłowie mówi: tyle żyć przeżyjesz, ile znasz języków. Prawdziwość tego aforyzmu odczuwa się szczególnie podczas zagranicznych wojaży, bo im lepiej potrafisz się porozumieć w obcej mowie, tym więcej znajomości potrafisz nawiązać i pełniej przeżyć przygodę. Polacy to rozumieją i coraz pilniej uczą się języków.

Prawie połowa zna angielski

Według najnowszego sondażu TNS Polska, najpopularniejszym językiem obcym w Polsce jest angielski. Zna go więcej niż połowa mieszkańców kraju. Są to głównie dwudziestolatkowie i trzydziestolatkowie, najczęściej osoby z wyższym wykształceniem. Starsze pokolenie ze znajomością angielskiego radzi sobie gorzej, w tej grupie wiekowej najczęściej wskazywanym językiem obcym jest rosyjski. Z badań wynika również, że Polacy stają się poliglotami: jeden język obcy w stopniu dobrym i bardzo dobrym zna co trzecia osoba, dwa - co szósta, a jedna osoba na sto posługuje się trzema. To bardzo duża zmiana w porównaniu z sondażem sprzed dziesięciu lat. 

Dlaczego Polacy uczą się języków obcych? Większość twierdzi, że z powodów praktycznych: znajomość obcej mowy, przede wszystkim angielskiej, pomaga w osiągnięciu awansu zawodowego, zwiększa szanse na rozwój kariery i ułatwia kontakty biznesowe z międzynarodowymi kontrahentami, a także wpływa na wysokość zarobków. Co piąta jednak osoba uczęszcza na kursy do language school, żeby lepiej poznać kulturę danego kraju, a co szósta, by móc porozumiewać się z zagranicznymi tubylcami podczas wyjazdów turystycznych.

Kursy w podróży, czyli language school online

W obecnych czasach wyjazdy prywatne czy służbowe nie stanowią żadnego problemu. Są otwarte granice w Europie, działają tanie połączenia lotnicze, hotele na każdą kieszeń są w dowolnym zakątku świata. Sporo osób też jedzie za granicę do pracy czy na studia. Nie wszyscy w momencie wyjazdu mogą się pochwalić znajomością języka obcego na poziomie komunikatywnym. Potrzebują oni kursów doszkalających. Ciężko jednak uczestniczyć w grupach zajęciowych w Polsce, przebywając na świecie. Jest jednak wyjście - kursy językowe online. Niektóre language schools (np. http://empikschool.com/en) oferują dostęp do internetowej platformy, dzięki której interakcje pomiędzy słuchaczami a lektorem zachodzą w trybie rzeczywistym. Tego typu wirtualne spotkania mogą się odbywać o dogodnej porze - od rana do późnego wieczora. A w razie, gdyby słuchacz nie mógł uczestniczyć w zajęciach, do nagranych lekcji będzie miał dostęp na platformie.