Szkolenia z cyberbezpieczeństwa - czy warto z nich skorzystać?

szkolenia

Szkolenia pracownicze pozwalają na zwiększenie ich kompetencji i nabycie nowych, cennych umiejętności, które później mogą być wykorzystywane na gruncie pracy zawodowej.

Także i sami przedsiębiorcy, prowadzący na własny rachunek działalność gospodarczą, szkolą się w danych dziedzinach, by np. lepiej zarządzać swoim czasem, projektami czy motywować pracowników do działania. Szczególnym rodzajem szkoleń są szkolenia z dziedziny, jaką jest cyberbezpieczeństwo. Na czym one właściwie mogą polegać i czy warto się na nie zapisać?

Jak rozumieć cyberbezpieczeństwo?

Nie można mówić o szkoleniach z zakresu cyberbezpieczeństwa, bez wyjaśnienia znaczenia tego pojęcia. To termin szeroki, obejmujący przeróżne zagadnienia dotyczące zagwarantowania ochrony dla użytkowników, stron, aplikacji, a może przede wszystkim ważnych danych w cyberprzestrzeni. Z definicją cyberbezpieczeństwa łączą się tematy dotyczące bezpieczeństwa informacji i zachodzących interakcji w sieciach teleinformatycznych czy w przeróżnych systemach.

Można powiedzieć, że cyberbezpieczeństwo jest procesem polegającym na korzystaniu przez użytkowników sieci aktualnego i skutecznego oprogramowania chroniącego przed atakami z zewnątrz realizowanymi przez hakerów czy zagrożeniami internetowymi, jak wirusy, konie trojańskie czy oprogramowanie szpiegowskie.

Na czym polegają szkolenia z cyberbezpieczeństwa?

Z pewnością o wiele więcej na temat cyberbezpieczeństwa jako takiego są w stanie powiedzieć nauczyciele, którzy szkolą z cyberbezpieczeństwa chętne do tego osoby. Szkolenia tego rodzaju mogą obejmować wiele różnych zagadnień. Na przykład w Testarmy.com szkolenia z cyberbezpieczeństwa dotyczą:

  • cybersecurity awareness,
  • bezpieczeństwa aplikacji web/mobile,
  • bezpieczeństwa sieci,
  • przeciwdziałania socjotechnikom.

Dla wyjaśnienia, cybersecurity awareness to właściwie szkolenia z cyberbezpieczeństwa, które ukierunkowane jest na zwiększenie świadomości jego uczestników na temat zagrożeń, jakie mogą pojawić się w cyberprzestrzeni. Jeśli pracownicy w swojej pracy wykorzystują zasoby internetowe czy systemy informatyczne, takie szkolenia są dla nich bardzo ważne.

Twórcy aplikacji webowych i mobilnych powinni dowiedzieć się więcej na temat ich bezpieczeństwa, podobnie jak zarządzający sieciami informatycznymi. Wszyscy pracownicy i nie tylko oni mogą wiele wynieść ze szkolenia dotyczącego przeciwdziałania socjotechnikom, jakimi coraz częściej posługują się cyberprzestępcy, by przedostać się do systemu informatycznego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z cyberbezpieczeństwa?

Wiedząc, jak wiele różnych tematów poruszanych jest w obrębie szkoleń z cyberbezpieczeństwa, można rozważyć, czy warto w nich uczestniczyć. Dzięki nim pracownicy są w stanie bezpiecznie korzystać z oprogramowania i opierać się atakom cyberprzestępców. Programiści zaznajomieni z arkanami cyberbezpieczeństwa będą budować bezpieczniejsze serwisy www i aplikacje webowe lub mobilne.

W dużych firmach, które mają rozbudowane systemy informatyczne, warto jest przeszkolić kilku pracowników z cyberbezpieczeństwa i utworzyć dla nich specjalną komórkę lub dział. Będzie to owocowało lepszym zabezpieczeniem  firmy i brakiem konieczności kosztownego zlecania kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem na zewnątrz.

Każdy pracownik, nie tylko ten zatrudniony w dziale cybersecurity, może przeszkolić się z cyberbezpieczeństwa, by lepiej zabezpieczyć wrażliwe dane, jakie generuje czy wcześnie wykryć ewentualny atak hakerski.

Sprawdź także: https://testuj.pl/lista-szkolen