Edutainment przyszłością edukacji?

edutaiment

Edutainment to nowe podejście do edukacji. Jego nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów - education i entertainment. Pierwszoplanowym celem edutainmentu jest nauka. Natomiast zabawa jej towarzysząca powinna być zachętą i atrakcją.

Wywołanie u odbiorców pozytywnych emocji wpływa na jakość kształcenia. Można nie zdawać sobie nawet sprawy, że chłonie się wiedzę. Typowe formy nauki kojarzą się często z przykrym obowiązkiem, a dobrze byłoby odwrócić to myślenie na nauka = zabawa. Odchodzenie od często praktykowanego "wkuwania" na rzecz edukacji opartej na aktywnym udziale i zaangażowaniu w znaczącym stopniu zwiększa skuteczność nauczania czy szkolenia. Podejście pokazuje, że można wykorzystywać najnowsze technologie w bardzo pozytywny i pożyteczny sposób. Do najczęściej stosowanych form edutainment należą między innymi case study, gry strategiczne i fabularne.

Co dla najmłodszych?
Jednym z ciekawszych pomysłów wykorzystania edutainment w praktyce są Magiczne Kolorowanki 3D oraz Karty PopUp 3D Wydawnictwa Piętka. Jest to nowoczesne podejście do nauki – mieszanka technologii, garści informacji z rozwijaniem umiejętności artystycznych. Ludzie, niezależnie od wieku, szybciej i chętniej uczą się rzeczy, które ich ciekawią czy fascynują.  

Magiczna Kolorowanka 3D to produkt ułatwiający dzieciom naukę zwierząt. Zabawa polega na pokolorowaniu obrazków. Następnym krokiem jest pobranie darmowej aplikacji z Google Play lub Apple App Store na urządzenie mobilne działające z systemem iOS lub Android. Kiedy spojrzymy na kolorowankę przez ekran urządzenia zobaczymy trójwymiarowe animacje. Użytkownik może korzystać z wielu funkcji, między innymi poruszać się zwierzęciem, karmić je, robić zdjęcia, słuchać tekstu i grać. Karty PopUp 3D działają na tej samej zasadzie. Do wyboru jest pięć zestawów - dinozaury, zwierzęta, zwierzęta morskie, owady i ptaki, po dziesięć kart w każdym. Dodatkowo posiadają podstawowe informacje o zwierzęciu i miejscu jego występowania.

Zalety edutainmentu
Nauka poprzez zabawę jest bardzo efektywnym sposobem kształcenia. Sprawia, że błyskawicznie zapamiętuje się informacje i je utrwala. Dodatkowo jej wysoka efektywność jest rezultatem faktu, że odbiorcy nie są świadomi, że się uczą - uczą się "mimochodem".