Wraz ze zmieniającymi się prawami rynku pracy, okres edukacji przeciętnego obywatela naszego kraju znacznie się wydłużył. Liczne oferty studiów podyplomowych mogą zarówno cieszyć, jak i w momencie konieczności dokonania wyboru, przyprawiać o ból głowy. Poniżej znajdziesz szereg wskazówek odnośnie tego, na co powinieneś zwrócić swoją uwagę, przeglądając edukacyjne oferty.
1. Wskazówka: ustal swoje edukacyjne potrzeby
Zadaj sobie kluczowe pytanie: z jakiej dziedziny chcesz się doszkalać i czego się spodziewasz po ukończeniu danych podyplomowych studiów? Chcąc dokonać poprawnego wyboru, analiza własnych potrzeb jest koniecznością. Mając wstępny zarys dziedziny wiedzy w jakiej chcesz się edukować, rozpocznij selekcjonowanie ofert. Ważne jest, aby źródłem wiedzy odnośnie studiów podyplomowych nie był wyłącznie internet. Warto poświęcić kilka chwil na odwiedzanie placówek, porozmawianie z osobami zarówno wykładającymi jak i samymi studentami.
2. Studia podyplomowe: uważnie przejrzyj ofertę
Przed dokonaniem wyboru warto reklamowaną ofertę przeczytać od deski do deski. Dokładnie przejrzyj program studiów podyplomowych, zwracając szczególną uwagę na tekst pisany małą czcionką. Dogłębna analiza ofert, pozwoli ci uniknąć wielu przykrych niespodzianek .
3. Wskazówka: sprawdź czy dany dyplom jest równoznaczny z otrzymaniem uprawnień
Przed podjęciem decyzji odnośnie uczestnictwa w konkretnych studiach podyplomowych, warto sprawdzić czy ich ukończenie daje możliwość wykonywania zawodu/obowiązków, na których ci zależy.
4. Wskazówka: dowiedz się, czym zajmują się absolwenci konkretnych studiów
Musisz być świadom faktu, że nazwa studiów często bywa myląca. Tym samym pamiętaj, że ukończenie np. „Dziennikarstwa” –bywa niewystarczające do pracy w mediach. Spróbuj zapytać w placówce o statystyki odnośnie dalszych losów absolwentów konkretnych studiów. Jeśli takowych nie posiadają, jesteś skazany na „pocztę pantoflową”.
5. Wskazówka: wolisz zdobywać wiedzę w kameralnym czy licznym gronie?
Dowiedz się ilu studentów będzie uczestniczyło w danym procesie edukacji. Oczywiście wybór zależy od twoich indywidualnych preferencji aczkolwiek pamiętaj, że pedagodzy za najbardziej efektywne uznają studia, na których panuje kameralna atmosfera, gdzie wykładowca jest w stanie nawiązać kontakt z każdy studentem.
6. Studia podyplomowe: bądź świadom terminów dotyczących rekrutacji
Pamiętaj, że najciekawsze i najlepsze studia podyplomowe zapełniają się chętnymi najszybciej. Aplikuj zawczasu, nie zwlekając do ostatniej chwili, a unikniesz przykrej niespodzianki w postaci braku miejsc na dany semestr.
7. Studia podyplomowe: zapoznaj się z warunkami płatności
Analizując daną ofertę, zwróć uwagę na wysokość czesnego oraz dopuszczalną formę płatności. Jak pokazują portale edukacyjne, każda uczelnia rządzi się w tej kwestii własnymi prawami.
Nie sztuką jest zapisać się na studia podyplomowe, sugerując się tylko ceną i dogodna lokalizacją. Jeśli naprawdę chcesz uniknąć frustracji, jakże często rosnącej wprost proporcjonalnie do procesu edukacji, warto już na samym wstępie dokonać pełnej analizy studiów, która stanowi bazę do podjęcia satysfakcjonującego wyboru.
Komentuj przez Facebooka