Uzależnienie od Internetu- definicja i objawy

uzależnienie od internetu

Siecoholizm, internetoholizm czy cyberzależność- to powszechne określenia uzależnienia od Internetu. Choć wielu nie traktuje go jak chorobę to jednak statystki biją na alarm. Najnowsze badania EU Kids Online pokazują, że co piąty nastolatek w wieku 11-16 lat ma objawy ,,problemowego korzystania z Internetu”, a co dziesiąty- pełne objawy uzależnienia. Czym jest uzależnienie od Internetu? Jakie są jego objawy?

Definicja

Choć różne szkoły myśli psychologicznej i psychiatrycznej w odmienny sposób definiują problem jakim jest uzależnienie do Internetu to jednak wspólnym wyznacznikiem, który pozwala stwierdzić czy ktoś jest uzależniony czy nie jest sprawdzenie co stanie się z daną osobą po tym kiedy wycofana zostanie substancja uzależniająca. W przypadku tytoniu skutkiem odstawienia jest drażliwość, problemy ze snem i przybieranie na wadze. Skutkiem odłączenia osoby uzależnionej od Internetu są z kolei zachowania, które przypominają objawy charakterystyczne dla osób na odwyku. Narasta frustracja i irytacja z powodu  niemożności skorzystania z Internetu.  Uzależnienie od wysyłania maili, smsów czy grania w różne rodzaje wirtualnych gier jest tak silne, że zdaniem naukowców jest w stanie zagłuszyć podstawowe instynkty człowieka tj. zaspokojenia głodu czy snu, co prowadzi do wielu negatywnych skutków. Znane są  przypadki nawet śmierci osób, które zbyt długo przebywały przed ekranem komputera.

Objawy uzależnienia

W zatrważającym tempie rośnie liczba uzależnionych od gier i Internetu jak i zestresowanych rodziców, którzy nie wiedzą jak poradzić sobie z tym problemem, zwłaszcza, że wielu z nich zauważa go zbyt późno. Wśród typowych objawów uzależnienia wyróżnia się:

  • niemożność kontrolowania czasu spędzanego w Internecie
  • przeglądanie stron bez żadnego powodu
  • zaburzenia rytmu dnia i nocy
  • spędzanie nieproporcjonalnie dużo czasu na portalach społecznościowych takich jak Twitter czy Facebook
  • świadome tolerowanie faktu, że zachowanie może prowadzić do konfliktów z innymin lub pogorszenia wyników w nauce
  • działania w kierunku izolacji społecznej

Uzależnienie kiedyś a dziś

Problem uzależnienia od Internetu nie jest zjawiskiem nowym. O tym, że ludzie zbyt wiele czasu spędzają w sieci głośno było w mediach już kilkanaście lat temu. Wtedy też głównym typem uzależnienia było uzależnienie od gier online. Współcześnie jednak  skala zjawiska uległa zwiększeniu za sprawą pojawienia się nowoczesnych technologii, które umożliwiają korzystanie z Internetu w dowolnym miejscu, 24 godziny na dobę. Według Trishi Lin, profesora w dziedzinie komunikacji w Nanyang Technological University młodzi ludzie są bardziej narażeni na uzależnienie z powodu wcześniejszego przyjmowania technologii.  

Uzależnieniu od Internetu sprzyja również powstanie i rozwój mediów społecznościowych takich jak Twitter czy Facebook oraz wzrost popularności  filmów wideo. Dziś o wiele więcej mówi się więc o uzależnieniu od smartfona i mediów społecznościowych. Bernd Werner, z Niemieckiej Fundacji Mediów jest zdania, że prawie wszystkie dziewczyny, u których rozpoznano oznaki uzależnienia mówiły o swoich problemach w serwisach społecznościowych. Jak twierdzi: ,,One zawsze myślą o tym co dzieje się teraz w sieci. Jest presja grupy rówieśniczej”.

uzależnienie-od-internetu-grafika

 

Korzystanie  Internetu w nadmiarze zakłóca  pracę, życie osobiste, relacje i codzienne czynności. Zbyt długie ,,przesiadywanie w sieci" sprzyja również przeciążeniu informacją. Badacze zalecają, by rodzice unikali zbyt wczesnego kupowania swoim dzieciom smartfonów czy tabletów. Z nowoczesnymi, mobilnymi urządzeniami jest bowiem dziś podobnie jak w przeszłości z telewizorem, tyle, że gorzej, ponieważ ekran ma się cały czas ze sobą. Stałe sprawdzanie swojego smartfona bez powodu, łatwość rozpraszania się i niemożność oddzielenia od urządzenia to powszechne symptomy świadczące o uzależnieniu od Internetu. W wielu krajach takich jak Korea Południowa, Chiny czy Tajwan problem jest na tyle poważny, że wiele osób uzależnionych musi być hospitalizowanych. Bardzo wysoki poziom uzależnienia przejawiają m.in. mieszkańcy Singapuru, gdzie aż 87% osób z 5,4 mln osób ma swój własny smartfon, a średnia sesja na Facebooku wynosi aż 38minut, czyli prawie  dwa razy dłużej niż u Amerykanów (według badania Experian, globalnej firmy świadczącej usługi informacyjne ). Jak rozwiązać ten problem? Uświadomienie sobie rangi problemu wydaje się być pierwszym krokiem w kierunku tego byśmy to my rządzili technologiami, a nie by one nami. Więcej w darmowym poradniku: Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie