Czym jest skuteczna nauka języków obcych?

Czym jest skuteczna nauka języków obcych dla prowadzącego zajęcia?

 

Osobie prowadzącej zajęcia powinno zależeć na jak najlepszym przekazaniu swojej wiedzy kursantom. Przede wszystkim, jeśli chce, nauczyć inne osoby poprawnego porozumiewania się w obcym języku swoje zajęcia wykładowca musi urozmaicać, na przykład poprzez organizowanie zajęć tematycznych lub też opartych na innych materiałach niż te, które są zapisane w ramach programu wyznaczonego podręcznikiem przerabianym na kursie. W ten sposób zachęci też osoby biorące udział w kursie do samodzielnego poszukiwania źródeł, z których mogą zaczerpnąć wiedzę, na przykład wykorzystując tak zwane fiszki do nauki języka obcego. Jednakże najważniejsze jest to, czym skuteczna nauka języków obcych jest dla kursantów, ponieważ to ich wyobrażenia na ten temat i ich wymagania kierują twórcami programów nauczania przy planowaniu jak będzie wyglądało dane szkolenie.

 

Czym jest skuteczna nauka języków obcych dla osoby chcącej wybrać ciekawy i efektywny kurs pozwalający nauczyć się obcego języka? skuteczna nauka jezykow

Skuteczna nauka języków obcych, to taka, która sprawia, że po skończonym kursie lub którymś z jego etapów ma się pewność, że wyniosło się z niego takie umiejętności, które chciało się nabyć w momencie zapisywania na szkolenie. Jednak czy każdy kurs tak samo nauczy porozumiewania się z obcokrajowcami? Okazuje się, że nie. Cały czas przez specjalistów opracowywane są przeróżne metody mające usprawnić i uatrakcyjnić naukę. Od kilku lat prowadzone są nawet prace nad metodą nauczania języków obcych (głównie języka angielskiego) nawet małych dzieci i niemowląt. Jednakże głównym celem dla osób tworzących kursy języków obcych jest młodzież i dorośli, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i to właśnie w odniesieniu do tych grup programy kursów są modyfikowane tak, by były efektywniejsze. Czym jest skuteczna nauka języków obcych dla młodzieży? Przede wszystkim powinna być nastawiona bardziej na naukę sprawnego komunikowania się. Oczywiście reguły gramatyczne są bardzo ważne. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy bardzo dużo osób marzy o wyjazdach zagranicznych i wielkich karierach najważniejsze jest natywne posługiwanie się w mowie i w piśmie językiem obcym. Zajęcia tworzone z myślą o młodzieży powinny być na tyle interesujące, aby przykuć uwagę uczestników, gdyż młodzież bardzo szybko się rozprasza i myśli o tym, kiedy skończy się lekcja, zamiast przerabiać materiał z lektorem. Zajęcia powinny być też urozmaicone pod względem materiałów, z jakich korzysta lektor. Oprócz książki, na której opiera się kurs, często powinny być wykorzystywane teksty popularnych piosenek, wiersze zagranicznych poetów, czy też ciekawe artykuły z prasy. Doskonałym urozmaiceniem zajęć, które sprawi, że będą one skuteczniejsze jest motywacja ich uczestników. Zarówno młodsi jak i starsi kursanci odpowiednio zmotywowani bardziej przykładają się do nauki. I o ile w przypadku młodzieży dodatkową zachętą może być np. organizacją mini konkursów, szarad lub kalambur to dla starszych osób już sama możliwość uczestniczenia w określonym rodzaju zajęć – np. w kursie technicznego języka, który różni się od tego używanego, na co dzień, staje się motywacją do efektywnej nauki, gdyż nabyte umiejętności podwyższą ich kwalifikacje zawodowe.

Każdy ma subiektywne odczucia, co do efektywności kursów mających na celu nauczenie języka obcego. Wybierając kursy i szkolenia dla siebie przede wszystkim należy zwrócić uwagę na program, jednak opinie osób uczestniczących w wcześniej w organizowanych kursach są tak naprawdę bezcenne, gdyż to kursant ocenia, czy szkolenie było skuteczne, czy też nie.