Jak skutecznie przyswajać wiedzę?

Czy podczas uczenia się, nachodzi cię nieraz  ochota, aby odstawić książki w kąt i poddać się? Masz uczucie, że wiedza jaką musisz przyswoić, po prostu cię przerasta?  W odpowiedzi na dany stan rzeczy, rodzą się coraz to nowe techniki, mające na celu ułatwienie  procesu uczenia się. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

Skutecznie przyswoić wiedzę i uczyć się szybko można na kilka sposobów, pamiętaj,że obok ćwiczeń umysłu, możesz wykorzystać poniższe techniki aby skuteczniej przyswajać wiedzę.

 

1.      Skuteczne przyswajanie wiedzy poprzez czytanie podręczników

Wiele podręczników(np. do nauki języków obcych) jest zorganizowanych w taki sposób, by na początku lub końcu książki,  znalazły się pytania sprawdzające wiedzę lub kluczowe pojęcia do zapamiętania. Warto systematycznie spisywać te dane na kartce papieru, aby później móc daną listę zweryfikować z przerabianym podręcznikiem. W ten sposób, na bieżąco będziesz w stanie wyłowić najistotniejsze informacje, unikając nerwowego wertowania książki. To tradycyjny i łatwy sposób ćwiczenia umysłu.

 

2.      Skuteczne przyswajanie wiedzy za pomocą czytania metodą „kół”

Innym sposobem na skuteczne przyswajanie wiedzy, jest zastosowanie tzw. "kół czytelniczych”. Metoda ta opiera się na wizualizacji najważniejszych pojęć, wraz z dodatkowymi na ich temat informacji, w postaci kół. Stosując ten sposób uczenia się, należy narysować okrąg, umieszczając najważniejszy wyraz/termin w  środku danej wspomnianej figury geometrycznej. Na obrzeżach koła wpisać nalezy pojęcia, określające daną rzecz np. ważne daty, nazwiska czy miejsca. Cechy te najlepiej wymieniać w takiej kolejności, w jakiej podane by były one w definicji danego, kluczowego wyrazu. W przypadku większej liczby danych, należy zrobić jedno koło pod drugim, każde opatrując stosownym tytułem. Dzięki temu uzyskasz ładny liniowy, a przede wszystkim czytelny wzór. W przypadku dobrze przygotowanych kół, będziesz w stanie wyszukać każdą wymaganą od lektora/nauczyciela informację, szybko i skutecznie.

 

3.     „Podwójne notatki” dla utrwalenia zdobytej wiedzy

Podczas  zajęć lub szkoleń zagnij kartkę swojego notatnika na całej wysokości. Po lewej stronie danego dokumentu wykonaj tradycyjne notatki a po prawej w  stwórz listę potencjalnych pytań egzaminacyjnych. Daną czynność najlepiej jest wykonać, zaraz po zakończeniu danych warsztatów. Z jednej strony łatwiej wyobrazisz sobie potencjalne pytanie ewaluacyjne, z drugiej strony dana czynność skłoni cię do bieżącego przeglądania własnych notatek. Taki system wspomaga przetwarzanie informacji i  utrwala  już zmagazynowaną wiedzę i przyswajanie wiedzy.

 

4.      Tworzenie własnych definicji próbą zrozumienia

Wybierz regułę lub pojęcie, którego mimo usilnych prób nie jesteś w stanie zapamiętać. Napisz je na kartce wraz z odnośnikiem do miejsca, z którego je wziąłeś. Następnie, najlepiej z osobą która ci wyjaśni dane zagadnienie, skonstruuj własną definicję danego zagadnienia. Bardzo pomocne jest dołączenie do opisu samodzielnie przez ciebie wymyślonego przykładu. Opisując pojęcie nie krępuj się przed dodawaniem zabawnych skojarzeń lub znanych ci rzeczy. Tak powstałe opisy przyswoisz sobie bardzo szybko.

 

Na przestrzeni wielu lat powstały dziesiątki sposobów efektywnej nauki i skutecznego przyswajania wiedzy. Są one szczególnie przydatne osobom, które decydują się na studiowanie w życiu dorosłym. W poszukiwaniu skutecznej dla siebie techniki, powinieneś być bardzo gorliwy i cierpliwy, bo chociaż dany proces może okazać się czasochłonny, to efekty okażą się warte włożonego wysiłku.