Jakie studia dla niezdecydowanych?

Jaki kierunek dla niezdecydowanych? Nad tym zastanawia się wiele osób, które w tym roku chcą kontynuować naukę na studiach wyższych, jednak nie wiedzą jeszcze co chcą dalej w życiu robić. Podpowiedzią dla takich osób może być fakt, iż 12 lipca 2012 roku dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odebrał od premiera Donalda Tuska certyfikat, który potwierdza zdobycie przez politologię UAM tytułu „Najlepszego kierunku studiów”, co roku przyznawanego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Czy studenci i absolwenci tego kierunku również podzielają zdanie Pani Barbary Kudryckiej?

 

Czy politologia to odpowiedź na pytanie – jakie studia dla niezdecydowanych?

            Wśród przyszłych politologów powszechna jest opinia, iż ich studia są bardzo ciekawe oraz rozwijające, chociaż, jak twierdzą, sesje bywają ciężkie i nie każdy student jest w stanie przetrwać nieprzespane noce i przyswoić ogromu materiału koniecznego do zaliczenia semestru. Minusem jest mała ilość praktycznych ćwiczeń, jednak należy zauważyć, że z solidną dawką teorii, studenci mogą szukać uzupełnienia w formie praktyk (wymaganych na każdym kierunku studiów) w różnych instytucjach lub firmach, które mogą zapewnić im lepszy start w niedalekie życie zawodowe. Jednak czy najlepszy kierunek studiów w Polsce zapewni absolwentom pracę? Na to też trzeba zwrócić uwagę zadając sobie pytanie – jakie studia dla niezdecydowanych. Praca nie będzie na pewno „podana na tacy”, jednak jak twierdzą optymistycznie nastawieni studenci, „dla chcącego nic trudnego”. Z minimalnym wysiłkiem i dobrym wykształceniem każdy znajdzie pracę. W dzisiejszych czasach, kiedy to rośnie liczba osób posiadających wykształcenie wyższe, poza studiami należy zbierać doświadczenie czy to odbywając już wspomniane praktyki, staże, wolontariat czy po prostu dorabiając sobie, ponieważ liczy się zapał i chęć do pracy i nie ma tu znaczenia czy są to studia dzienne czy zaoczne.  Nikt przecież od razu nie został prezesem firmy czy bardziej w przypadku omawianego kierunku, ambasadorem czy doradcą premiera. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych kierunków studiów, minionego sezonu tj. 2011/212 (na podstawie MNiSW)

najpopularniejsze kierunki studia

 

A może kierunki ścisłe?

W przypadku osób posiadających zdolności do przyswajania nauk ścisłych, jak najbardziej polecane są kierunki proponowane przez politechniki oraz wydziały chemii i informatyki przy uczelniach wyższych. Dla nich takie rozwiązanie może być odpowiedzią na pytanie zadane powyżej, czyli jakie studia dla niezdecydowanych. Bardzo często ukończenie takich studiów wiąże się z wielkim wysiłkiem, gdyż materiał omawiany w ciągu tych kilku lat wymaga systematycznej nauki, jednak jak widać po rynku zatrudnienia, ta ciężka praca się opłaca. Rozpoczynając karierę zawodową po ukończenie przykładowo automatyki i robotyki, będąc na najniższym szczeblu hierarchii, młodzi ludzie mogą liczyć na płacę w wysokości około 5000 złotych, a jak wskazują przeprowadzane regularnie badanie, zapotrzebowanie na osoby posiadające takie wykształcenie na pewno nie zmaleje jeszcze przez długi czas.

 

Studiuj, zamawiaj kierunki i zarabiaj!

Co jednak zrobić, gdy nie stać studentów na utrzymanie się w innym niż rodzinnym mieście, a bardzo zależy im na studiowaniu kierunku, który nie pozwoli im na pracę dodatkową? Odpowiedź brzmi: kierunki zamawiane! Są to kierunki dofinansowywane, które nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem (ze względu na duży stopień trudności ich ukończenia), mimo iż gwarantują pracę dobrze płatną, a cały czas brakuje osób z takim wykształceniem. Do kierunków zamawianych należą między innymi energetyka, wzornictwo czy mechanika i budowa maszyn, w zależności od uczelni i miasta. Uczelnie, aby skusić młodych ludzi, proponują comiesięczne stypendium, nawet do 1000 złotych!