Okres tuż po maturze to czas, kiedy trzeba podjąć wiele ważnych decyzji związanych ze swoją dalszą edukacją. Oprócz typowych wyborów, jaki kierunek wybrać i na jakiej uczelni trzeba jeszcze zdecydować, czy podjąć studia dzienne, czy zaoczne. W praktyce każdy z trybów studiowania ma swoje wady i zalety. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym kwestiom związanym ze studiowaniem, by odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie.
Zgłębianie wiedzy i jej poziom
Studia dzienne to zdecydowanie większa ilość zajęć teoretycznych, jak i praktycznych i dlatego z pewnością są dobrym wyborem dla tych, którzy chcą się poświęcić nauce, a swoje życie związać z uniwersytetem. Codzienna obecność na uczelni stwarza dobre warunki do prowadzenia własnych badań oraz uczestnictwa w organizowanych na uczelniach konferencjach, szkoleniach czy zajęciach dodatkowych, o których studenci zaoczni, którzy zazwyczaj w tym czasie pracują, często nawet nie wiedzą. Studenci dzienni mają także większe możliwości podjęcia równoległej nauki na dwóch kierunkach równocześnie (po gruntownym przemyśleniu co warto studiować) i dzięki temu mogą zwiększyć swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy.
W przypadku studentów zaocznych kluczowa wydaje się motywacja. Zajęcia zazwyczaj odbywają się dwa razy w miesiącu i choć program studiów jest ten sam to trudno, aby przerobić materiał realizowany w ciągu dwóch tygodni na studiach dziennych w jeden weekend. Z tego powodu student zaoczny musi wielu zagadnieniom z każdego przedmiotu przyjrzeć się samodzielnie w domu. To wymaga samodyscypliny, a zmęczenie może czasem sprawić, że zapał ostygnie.
Praca zawodowa
W czasach, w których prawie każdy ma dyplom uczelni wyższej, najbardziej liczy się doświadczenie. Praca w trakcie studiów to sposób na zwiększenie szans na rynku pracy i to z różnych powodów:
- unikasz stresu związanego z poszukiwaniem pierwszej pracy;
- rozwijasz swoje umiejętności osobiste, jak i zawodowe;
- nie obawiasz się o stan swoich finansów.
Lata zatrudnienia otwierają drogę do dobrze płatnych zawodów dla kobiet i mężczyzn, które wymagają dużego doświadczenia.
W praktyce większe możliwości podjęcia pracy zawodowej ma student kierunku zaocznego ze względu na dyspozycyjność. Na studiach dziennych często chaotyczny grafik zajęć może skutecznie uniemożliwić znalezienie sensownej pracy.
Dobrym rozwiązaniem dla studenta kierunku dziennego, który nie musi martwić się o finanse są natomiast bezpłatne staże w firmach działających w branży zgodnej z wykształceniem. Pozwalają one wypróbować wiedzę w praktyce i zdobyć cenne umiejętności, którymi później można się pochwalić w CV.
Pieniądze
Ten aspekt związany z wyborem między studiami dziennymi a zaocznymi wiąże się ściśle z powyżej omawianym. Praca zawodowa pozwala odciążyć finansowo rodziców i wcześniej zyskać niezależność. Dla osób, które nie mogą liczyć na zastrzyk gotówki ze strony najbliższych, wybór wydaje się jasny: studia zaoczne. Choć są płatne, to chłodna kalkulacja pozwala dojść do wniosku, że koszty, które muszą ponieść studenci dzienni (wyżywienie, akademik, dojazdy, ksero), wcale nie są małe. Co więcej, przy odpowiednim wynagrodzeniu student zaoczny może nie tylko samodzielnie opłacić zajęcia, ale także sporo zaoszczędzić i planować długoterminowe cele.
Rodzina, znajomi i osobiste zobowiązania
Studia dzienne są niezwykle absorbujące i zajmują zdecydowaną większość czasu studenta. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy studia zaoczne to dobry wybór dla Ciebie, musisz wpierw określić, czy chcesz i możesz tyle czasu poświęcić na naukę. Szczególnie jeśli uczelnia, na której chcesz się kształcić, znajduje się w dużej odległości od Twojego miejsca zamieszkania. Wtedy musisz się liczyć z tym, że czeka Cię rozłąka z rodziną, a często także rzadsze spotkania ze swoją drugą połówką czy znajomymi.
Życie towarzyskie
Studia dzienne to większa ilość wolnego czasu, który można spędzić nie tylko na nauce, ale także spotkaniach ze znajomymi i imprezach. Integracja z grupą i poznawanie nowych osób jest w takich warunkach bez wątpienia łatwiejsze. Studenci zaoczni, którzy dwa weekendy w miesiącu często od rana do późnych godzin wieczornych mają wypełnione zajęciami, nie mają tyle czasu na rozrywkę. Z drugiej strony to, co na początku będzie stanowiło zaletę, w późniejszym czasie może okazać się największą wadą. Imprezowanie może się znudzić, a duża ilość wolnego czasu rozleniwić studenta.
Dzienne vs zaoczne – wybór zgodny z oczekiwaniami
Spór o to, czy lepszym wyborem są studia dzienne, czy zaoczne jest w rzeczywistości bardzo trudny do rozstrzygnięcia. Rozsądek podpowiada, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także od kierunku kształcenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie w każdej dziedzinie możemy się kształcić niestacjonarnie, a przykładem jest medycyna. Abstrahując jednak od tego rozróżnienia, wydaje się, że najważniejsze jest to, by wybrać takie studia, które naprawdę sprawią Ci przyjemność i pokrywają się z Twoimi zainteresowaniami, ponieważ wtedy będziesz zmotywowany do dalszego rozwoju i możesz osiągnąć znacznie więcej w późniejszym życiu zawodowym.
Komentuj przez Facebooka