Robić w życiu to, co się naprawdę kocha to klucz do spełnienia w życiu zawodowym. Ale co to ma wspólnego z wyborem kierunku studiów? Okazuje się, że bardzo wiele. To właśnie w murach uczelni wszystko się zaczyna. Trafny dobór kierunku studiów do własnych predyspozycji i sytuacji na rynku pracy daje duże szanse na odniesienie sukcesu w pracy i dobre zarobki. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak znaleźć studia dla siebie w kilku krokach.
1. Co Cię interesuje?
Odpowiedź na to pytania potraktuj jako punkt wyjścia do rozważań na wyborem kierunku kształcenia. Wyodrębnij obszary nauki, które są Ci szczególnie bliskie i na ich podstawie przygotuj listę potencjalnych kierunków studiów. Uwzględnij tematy, którymi interesowałeś się w szkole na różnych etapach dotychczasowej nauki, a także zawody, których wykonywania zazdrościłeś innym. Obieranie kierunku kształcenia na bazie własnych zainteresowań ma głęboki sens, ponieważ wielokrotnie udowodniono, że studenci są w stanie osiągnąć najlepsze wyniki w nauce właśnie wtedy, gdy są zaangażowani w to, czego się uczą.
2. Zrób dobry research
Sprawdź informacje o kierunkach kształcenia, którymi jesteś zainteresowany. Internet, prasa, telewizja, ale także Twoi bliscy i znajomi to bogate źródła informacji. Postaraj się uzyskać dane z pierwszej ręki. Zajrzyj na fora branżowe, by poznać opinie studentów kierunku, którym się interesujesz. Zadawaj im te pytania, które Cię najbardziej nurtują, w tym co warto studiować. Spróbuj także wstępnie ocenić, jakie są Twoje perspektywy zrobienia kariery w dziedzinie, w której chcesz się kształcić. Nigdy nie wybieraj kierunku studiów tylko dlatego, że innym przypadł on do gustu. Nie ulegaj też presji rodziny.
3. Specyfika kierunku
Aby uniknąć błędów i rozczarowania w toku nauki upewnij się, że chcesz kroczyć właśnie tą ścieżką kariery. Zapoznaj się z listą przedmiotów, które są realizowane na danym kierunku. Sprawdź jaką wiedzę i umiejętności posiądziesz, dzięki tym studiom. W ten sposób będziesz w stanie lepiej przygotować się do czekających Cię wyzwań.
4. Prestiż i atmosfera na uczelni
Pamiętaj o tym, że ten sam kierunek studiów nigdy nie jest realizowany w identyczny sposób a wszystkich uczelniach. Porównaj program kształcenia na tym samym kierunku na różnych uczelniach. Weź pod uwagę różnorodność zajęć, atmosferę, która panuje w danym miejscu itd. Jeśli to możliwe weź udział w Dniach Otwartych Uczelni. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć, w jakim stopniu interesujesz się danym kierunkiem oraz ocenić ogólną atmosferę, która panuje w placówce.
5. Czas trwania studiów
W zależności od tego, jaki kierunek wybierzesz oraz jaką uczelnię, czas trwania nauki będzie różny. Studia licencjackie trwają 3 lata, studia inżynierskie 3,5 roku, a studia magisterskie 2 lata lub 1,5 roku. Na wybranych kierunkach takich jak psychologia czy prawo oferowane są studia jednolite magisterskie (trwające 5 lat). Zanim rozpoczniesz naukę, upewnij się, że będziesz w stanie pogodzić inne obowiązki z edukacją, szczególnie jeśli wybierasz się na studia niestacjonarne lub wieczorowe.
6. Wymagania wstępne
Na najciekawsze kierunki studiów często wprowadzane są dodatkowe kryteria przyjęcia na pierwszy rok nauki. Sprawdź, czy jesteś w stanie dotrzymać kroku innym studentom tego kierunku. Bądź ze sobą szczery: niektóre kierunki mogą nie być dla Ciebie, ponieważ będą zbyt trudne, aby się na nie dostać lub po prostu zbyt trudne, by osiągnąć dzięki nim realny sukces. W takiej sytuacji lepiej wybierz kierunek pokrewny lub rozejrzyj się za innym.
7. Koszt nauki
To kolejny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, rozważając wybór kierunku studiów. Chodzi nie tylko o koszt samych studiów, ale też materiały do nauki, mieszkanie poza domem czy wyżywienie. Oczywiście nie traktuj tego jak kryterium głównego, ale miej tę informację na uwadze.
8. Możliwości zawodowe
Przyjrzyj się bliżej perspektywom swojej dalszej kariery zawodowej. W jakich miejscach możesz podjąć pierwsze praktyki i staże zawodowe? Rozważ różne czynniki takie jak dochody, stres, odpowiedzialność i inne korzyści wynikające z wykonywania danego zawodu. Czy rynek pracy potrzebuje pracowników z Twoimi kwalifikacjami, czy może jest już nimi przesycony? Jeśli zależy Ci na atrakcyjnych zarobkach, to sprawdź naszą listę, na której umieściliśmy dobrze płatne zawody dla kobiet i mężczyzn.
Studia – ważny etap na drodze rozwoju zawodowego
Odpowiedni wybór kierunku studiów to nie lada wyzwanie. Raz podjęta decyzja często rzutuje na przyszły sukces. Kiedy nadejdzie czas, warto więc szczerze i na poważnie przyjrzeć się sobie, a także zgromadzić jak najwięcej informacji na temat interesujących Cię kierunków kształcenia. Jeśli będziesz świadomy czekających Cię wyzwań, lepiej zaadaptujesz się na pierwszym roku studiów, a nauka nie będzie dla Ciebie udręką.
Komentuj przez Facebooka