Czy można nauczyć się języka angielskiego w domu?

nauka języka angielskiego

Zainteresowanie językiem angielskim rośnie z roku na rok. I w sumie trudno się temu dziwić. Wymóg przynajmniej podstawowej znajomości tego języka można znaleźć w setkach ofert pracy, a także wartościowych kursach udostępnianych online. Jednak od zamiaru nauki do realizacji droga daleka. Nasuwa się więc pytanie, czy można nauczyć się języka angielskiego w domu? Co zrobić, gdy w natłoku codziennych obowiązków brakuje czasu na praktykę, a najbliższa szkoła językowa jest dość daleko? W takie sytuacji nauka angielskiego w domu wydaje się najlepszym rozwiązaniem!

Zalety nauki języka angielskiego w domu

W dobie wszechobecnej technologii, kiedy praktycznie każda osoba podłączona do Internetu może czerpać garściami z wiedzy i doświadczenia specjalistów z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze nauka jest łatwa, jak nigdy dotąd.

Dlaczego samodzielna nauka języka angielskiego w domu jest tak atrakcyjna? Poniżej znajdziecie 4 główne powody.

Nauka języka angielskiego w domu

… jest wygodna. Już nie musisz zastanawiać się nad tym, czy masz na sobie piżamę, ani czy nie jest za późno na naukę. Unikasz też niepotrzebnego stresu związanego z tym, czy odpowiesz poprawnie na zadane pytanie. Nie musisz wychodzić z domu i możesz się uczyć w dowolnym momencie.

…pozwala efektywnie spędzić czas. Czujesz, że czas przecieka Ci przez palce? Zamiast tracić cenne minuty na przeglądanie portali społecznościowych czy plotkarskich, wykorzystaj swój czas na naukę angielskiego w domu. Efekty pracy z pewnością Cię zaskoczą!

…nie wywiera presji. Ucząc się w domu tak naprawdę niczego nie musisz. Nie martwisz się, że Twoi koledzy osiągają lepsze wyniki niż Ty, nie czujesz ciśnienia. Dzięki temu możesz uczyć się swobodnie.

…jest przyjemna. Kiedy uczysz się samodzielnie języka angielskiego, możesz skorzystać z różnych opcji. Sam decydujesz czego i jak chcesz się uczyć. Nie musisz ograniczać się do jednej formy nauki, możesz robić to, co sprawia Ci radość.

 

Sprawdzone sposoby na naukę angielskiego od zaraz!

samodzielna-nauka-angielskiego

Przyswajanie wiedzy podręcznikowej to tylko jeden ze sposobów nauki języka angielskiego. Zamiast tego możesz spróbować innych, bardziej interesujących sposobów na zgłębianie tajników tego języka. 5 pomysłów na naukę języka angielskiego od zaraz przedstawiamy poniżej.

1. Oglądaj filmy i programy telewizyjne w języku angielskim

Oglądanie różnych rodzajów filmów anglojęzycznych to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Potrzebujesz inspiracji? Może obejrzysz „Przyjaciół”? To bardzo popularna amerykańska komedia sytuacyjna opowiadająca o grupie sześciu przyjaciół mieszkających na Manhattanie. Sami bohaterowie to bardzo różni ludzie. Rachel jest piękna i zabawna, Ross wykształcony i nieśmiały, a Phoebe jednocześnie słodka i lekko szalona. Ich rozmowy są swobodne, więc oglądanie filmu  pozwala na ćwiczenie angielskiego brzmiącego naturalnie.

Możesz pójść jeszcze o krok dalej. Prawdopodobnie masz kilka ulubionych filmów, które mógłbyś oglądać bez końca i wciąż Ci się nie nudzą. Wciel się w jednego ze swoich ulubionych bohaterów i powtarzaj za nim kolejne kwestie. Oczywiście spróbuj oddać emocje, które towarzyszą danej sytuacji.

2. Prowadź dziennik lub blog w języku angielskim

Pisanie w języku angielskim może być bardzo twórczym i relaksującym działaniem. Prowadzenie dziennika lub bloga w języku angielskim jest genialnym sposobem na to, aby rozpocząć regularną praktykę pisania, jak również szlifować swoje umiejętności gramatyczne. Oczywiście możesz pisać tak często, jak chcesz. Swoje wpisy najlepiej pokaż native speakerowi, by poprawił Twoje błędy. Możesz też poszukać platformy, gdzie uczący się języka pomagają sobie nawzajem w formie pisemnej.

3. Graj w gry wideo w języku angielskim

Osoby, które spędzają długie godziny, grając w gry komputerowe, zazwyczaj nie myślą o nich w kontekście nauki języka obcego. Nie ulega jednak wątpliwości, że są świetnym sposobem na to, by ćwiczyć czytanie, słuchanie, a nawet mówienie w obcym języku.

4. Rozmawiaj w języku angielskim z ludźmi z całego świata

Czy jest lepszy sposób na to, by nauczyć się płynnie mówić w języku angielskim niż naturalna rozmowa z przyjaciółmi? Nawiąż nowe znajomości w Internecie, a klawiaturę zamień na połączenie głosowe lub wideo. Jedną z najbardziej znanych aplikacji, która może okazać się przydatna w tym względzie jest bez wątpienia Skype. Po pobraniu darmowego oprogramowania wystarczy, że się zalogujesz i zaczniesz dodawać kolejne osoby do swojej listy kontaktów.

5. Zapisz się na zajęcia online z języka angielskiego

Wyobraź sobie wszystkie zalety uczenia się języka angielskiego z lektorem i połącz je z brakiem konieczności wychodzenia z domu. Brzmi zachęcająco prawda? Wiele szkół oferuje swoje materiały i pakiety online. Lekcje języka angielskiego online są często tańsze niż te realizowane w szkołach tradycyjnych. Aby połączyć się z innymi, wystarczy tylko stały dostęp do Internetu.

6. Korzystaj ze stron i aplikacji do samodzielnej nauki angielskiego

Jeśli chciałbyś przypomnieć sobie podstawy języka angielskiego, to możesz skorzystać z różnych stron i aplikacji internetowych, z których wiele jest darmowych. Przykładowo English at Home: http://english-at-home.com to kompletny zbiór porad dla początkujących uczniów. Na stronie można znaleźć wiele prostych ćwiczeń, które pomogą Ci ćwiczyć gramatykę, czytanie ze zrozumieniem i słownictwo.

Jak już kiedyś wspominaliśmy, nowoczesnym sposobem na naukę są także aplikacje do nauki języka angielskiego. Wśród nich warto rozważyć darmową aplikację Duolingo, która jest podzielona na sekcje tematyczne. W obrębie każdej z nich znajdują się lekcje, z których każda trwa zaledwie kilka minut.

7. Karaoke

Śpiewanie to świetny sposób na to, by nauka słówek stała się zabawą. Czasem jednak, przebywając z innymi ludźmi, możesz czuć się skrępowany i mieć opory przed śpiewaniem po angielsku. Jeśli jednak uczysz się angielskiego w domu, problem znika! Możesz śpiewać tak głośno, jak chcesz. Nie ma tu znaczenia czy wolisz Beatlesów czy Lady Gagę. Śpiewaj po angielsku przygotowując posiłki, podczas jazdy samochodem i pod prysznicem, a wkrótce zobaczysz progres!

 

Nauka języka angielskiego w domu jest możliwa

Z doświadczenia osób, które podjęły się nauki języka angielskiego w domu wynika, że można to robić skutecznie. Jak w przypadku zdobywania każdej nowej umiejętności liczy się systematyczność i odpowiednie nastawienie. Zamiast więc odczuwać kompleksy, weź się do pracy. Uwierz w siebie i pracuj systematycznie, a zobaczysz, że opory przed mówieniem i pisaniem w języku angielskim będą coraz mniejsze. Z każdym dniem będzie coraz lepiej!