Jak pomóc dziecku w efektywnej nauce?

efektywna nauka dziecko

Codzienne motywowanie dzieci do odrabiania lekcji jest w wielu domach nieustannie powracającym polem walki. Choć część maluchów bez problemu radzi sobie ze szkolnymi zadaniami, inne niestety posiadają spore trudności związane z nauką. Czy w tym przypadku jedynym rozwiązaniem są korepetycje? W jaki sposób pomóc uczniowi, który ma trudności w nauce? Jak motywować do nauki? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tekście.

Po pierwsze - komunikacja 

Poprawna komunikacja z dzieckiem to podstawa. Warto rozmawiać z nim na temat szkoły: o lekcjach, kolegach, nauczycielach i pracach domowych. Niezwykle ważne jest to, aby rodzice potrafili dzielić się z maluchem entuzjazmem dotyczącym szkolnych obowiązków, z jakimi się spotyka. Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, aby usprawnić działania związane z zadaniami domowymi, jest pokazanie dziecku jak dobrze organizować czas. Jeżeli jesteście rodzicem ucznia początkowych klas szkoły podstawowej, postarajcie się wspólnie wieczorem spakować plecak. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy gorączkowych poszukiwań potrzebnych rzeczy z samego rana. 

Po drugie - pomagaj 

Pomagaj, a nie wyręczaj. Przeglądaj zarówno zeszyty, jak i ćwiczenia dzieci od czasu do czasu, aby wyłapać ewentualne braki i niedociągnięcia, aby móc zareagować, gdy nie będzie jeszcze na to za późno. Niezwykle ważna jest pomoc w nauce pisania. Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko ma z tym problem, warto skorzystać z dostępnych na rynku książeczek wydawnictwa WSiP, które pomogą w doskonaleniu tej umiejętności dzięki szlaczkom, kolorowankom oraz samej kaligrafii. 

Załącznik:
chairs-child-cute-159782 (1).jpg

Spraw, aby dziecko chętniej się uczyło 

W tym, jak i w wielu innych przypadkach - przykład idzie z góry i dotyczy to nie tylko nauki. Podobnie bywa także z jedzeniem, jeżeli menu w domu jest ograniczone, a rodzice niechętnie podają swoim dzieciom nowe smaki, to one nie będą chciały spróbować czegoś innego. Dlatego dorośli powinni pokazywać swoim potomkom, że szkolą się i podejmują coraz to nowe wyzwania. Co jeszcze można zrobić, aby pomóc uczniom w nauce? 

  • urozmaicaj - warto pomiędzy codzienne prace domowe wplatać dodatkowe ćwiczenia edukacyjne, które pozytywnie wpłyną na rozwój naszego dziecka. Ciekawe i różnorodne propozycje dla najmłodszych posiada wydawnictwo WSiP. Dbajmy o to, aby najmłodsi nie zajmowali się jednym i tym samym tematem przez wiele godzin, 
  • zadbaj o koncentrację - niezwykle ważne jest także odpowiednie miejsce do nauki. Biurko, przy którym dziecko odrabia lekcje, powinno być czyste i uprzątnięte z wszelkiego rodzaju rzeczy rozpraszających uwagę. Pamiętajmy także o właściwym oświetleniu to również swoistego rodzaju pomoc, 
  • chwal dziecko - szczególnie wtedy, gdy robi postępy. Jeżeli maluch opanował część trudnego materiału, nie żałuj mu pochwał, 
  • pozwól na przerwy - zadbajmy o to, aby mniej więcej po 45 minutach intensywnej nauki nasze dziecko zrobiło sobie krótką przerwę, która pozytywnie wpłynie na koncentrację, 
  • pamiętaj o biologicznym rytmie - postępy w nauce wbrew pozorom są także uzależnione od pory dnia. Zdecydowana większość ludzi najlepiej koncentruje się przed południem, a także wczesnym wieczorem. Im później, tym zdolność koncentracji spada. 

Pierwsze lata nauki w szkole są ogromnym przeżyciem dla każdego malucha. Jak widać na powyższych przykładach, istnieje wiele sprawdzonych sposobów, w tym dodatkowe materiały edukacyjne wydawnictwa WSiP, które pomagają dzieciom w radzeniu sobie z obowiązkami szkolnymi. W tym przypadku dużą rolę odgrywają także rodzice, szczególnie wtedy, gdy interesują się szkołą i systematycznie omawiają jego postępy zarówno z wychowawcą, jak i innymi nauczycielami.