Rzeczy do sprawdzenia w umowie najmu studentów

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
umowa studencka najem

Tylko rzetelne weryfikowanie umowy najmu w przypadku studenta sprawi, że ten będzie mógł z czystym sumieniem i bez żadnych ukrytych kruczków korzystać w wybranego przez siebie pokoju. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiliśmy, na co zwracać szczególną uwagę przed naniesieniem swojego podpisu na dokumencie.

Odpowiedzialność za określone warunki

Mimo że konieczność zajęcia się drobnymi naprawami leży po stronie najemcy, a za poważne naprawy odpowiada właściciel, istnieje kilka bardziej dyskusyjnych kwestii. Mowa tu, chociażby o szkodnikach. Jeśli odkryjesz myszy lub szczury, może to być obowiązkiem którejkolwiek ze stron, chyba że umowa stanowi inaczej. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Inny temat to wilgoć. Upewnij się, że ta nie występuje podczas wprowadzania się do lokum. Jeśli wilgoć pojawi się po wprowadzeniu się, możesz być za nią odpowiedzialny, zwłaszcza jeśli nie wentylowałeś pokoju/mieszkania. Temat odpowiedzialności za nieruchomość jest zatem dość szeroki.

Możliwość dekoracji

Większość osób chce, aby pokój studencki wyglądał jak ich własny i mogli oni odcisnąć na nim piętno swoje. Należy jednak zachować ostrożność. Samo rozwieszanie plakatów może powodować problemy, ponieważ wbijanie gwoździ lub używanie specjalnego kleju może pozostawić ślady, co spowoduje naliczenie rachunku.

Jeśli chodzi o malowanie, możesz potrzebować pisemnej zgody wynajmującego. Niemniej większość z nich stawia warunek, że pokój będzie musiał zostać pomalowany z powrotem na swój pierwotny kolor, kiedy będziesz się wyprowadzał, więc nie ma sensu, jeśli jesteś tam tylko na kilka miesięcy.

Zgodnie z ogólną zasadą nieruchomość powinna wyglądać tak samo i pozostawać w takim samym stanie w momencie wyprowadzki, jak w chwili wprowadzenia się. Dopóki nie ma śladu dekoracji po wyjściu, możesz udekorować swój pokój i uczynić go bardziej domowym.

Co się dzieje podczas letnich wakacji?

Podczas długich letnich wakacji możesz wrócić do rodziców i spędzić trochę czasu z rodziną. Zwykle w akademikach obowiązuje umowa tylko na rok akademicki, więc musisz wyjechać na początku wakacji (chociaż od tego również są wyjątki). Inaczej wygląda to w momencie, w którym wynajmujesz mieszkanie prywatnie.

Wówczas właściciel będzie oczekiwał, że dom będzie zamieszkany przez cały rok. Niektórzy z nich mogą obniżyć czynsz lub zaoferować inne warunki.  Najlepiej takie kwestie dogadywać przed faktycznym okresem wakacyjnym z minimum kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Weryfikacja wyposażenia

Zanim się wprowadzisz, powinieneś mieć przy sobie ekwipunek do sprawdzenia. To jest lista wszystkich mebli dostarczonych przez wynajmującego, a także wszelkich usterek, które wystąpiły przed wniesieniem swoich rzeczy do lokum. Pozwala to wykluczyć takie sytuacje, jak obciążenie kosztami i ewentualnych kłótni o zepsute meble.

Podsumowanie

Rzetelność w kwestii sprawdzenia umowy najmu studenta sprawi, że ten nie będzie musiał martwić się dodatkowymi kosztami. Przy czym mniej obowiązków i formalności mają ci, którzy wybrali prywatny akademik, gdyż zawiłości tamtych porozumień ograniczono do niezbędnego minimum.