Inspirujące historie: 5 tysięcy młodych uchodźców zmienia swoją przyszłość z Language Supp

Inspirujące historie 5 tysięcy młodych uchodźców zmienia swoją przyszłość z Language Supp

Jak raportuje Centrum Edukacji Obywatelskiej w Polsce przebywa aktualnie ok. 342 000 ukraińskich dzieci w wieku szkolnym, z czego aż 156 000 z nich jest poza polskim systemem edukacyjnym. Platforma Language Supp, by wesprzeć je w przełamaniu bariery językowej i dołączeniu do polskiego systemu oświaty, umożliwia całkowicie bezpłatną naukę języka polskiego online. Przeprowadzono już prawie 35 000 darmowych lekcji, w których wzięło udział łącznie prawie 5 000 uczennic i uczniów.

Przełamując bariery

Language Supp Ukraina to bezpłatna platforma do nauki języka polskiego online dla dzieci z Ukrainy w wieku od 6 do 18 roku życia. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na ogromne potrzeby dzieci-uchodźców z Ukrainy, doświadczających po przyjeździe do Polski bariery językowej. Uniemożliwiała im ona codzienne funkcjonowanie i interakcje z nowym, pełnym wyzwań otoczeniem, a także kontynuowanie często drastycznie przerwanej edukacji. Dlatego zespół Fundacji Nativated postanowił działać i tak, dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Save the Children zaledwie kilka miesięcy od wybuchu wojny powstał Projekt Language Supp Ukraina. Specjalnie stworzona w tym celu platforma umożliwia zdalną naukę języka polskiego poprzez lekcje grupowe z nauczycielami w oparciu o przygotowany zestaw materiałów.

Potrzeby wciąż są ogromne

Mimo że od inwazji na Ukrainę na pełną skalę mijają właśnie dwa lata, to potrzeby rodzin z doświadczeniem uchodźczym, które znalazły schronienie w Polsce wciąż są ogromne - szczególnie w kwestii językowej. Twórcy Projektu obserwują to, po wciąż rosnącym zainteresowaniu możliwością bezpłatnej nauki polskiego. Nieustannie spływają nowe zgłoszenia, a z kolei Ci, którzy dołączyli już do nauki, wykorzystują wsparcie maksymalnie i  kontynuują naukę na wyższych poziomach. Dzięki temu, osoby które trafiają pod skrzydła Language Supp, mają szansę nauczyć się języka polskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację. Potwierdzeniem skuteczności tego rozwiązania są historie młodych osób, które zdecydowały się na naukę. 
Historie, które dotykają serca: świadectwa uczestników Projektu
“To jest bardzo ważne dla mojej rodziny. Jestem z Chornobaivki (obwód chersoński). Wyjechałam z Ukrainy 10 kwietnia. Wraz ze mną moja 10-letnia córka. Było trudno. Wszędzie napotykałyśmy trudności, ale najgorsze było to, że nie mogłyśmy się  komunikować.” - mówi mama ucznia, który uczy się w Language Supp na poziomie B1. - “Teraz czuję się pewniej, ale nadal chcę się uczyć” - dodaje jej syn.   

“Moja córka, która ma 7 lat, uczestniczyła w kursie A1 dla dzieci. Bardzo nam to pomogło w adaptacji w szkole. Dzięki kursowi moja córka bardzo dobrze radziła sobie na lekcjach w szkole, co zostało zauważone przez nauczycielkę. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę możliwość, uczyliśmy się za darmo i bardzo dobrze. Nauczycielka miała tak dobre podejście do dzieci i materiał był przedstawiony w tak ciekawy sposób, że moja córka do dziś pamięta i pyta kiedy znowu odbędą się kursy i kiedy zobaczy swoją nauczycielkę, którą bardzo polubiła. Mamy wielką nadzieję, że uda nam się przejść na poziom A2, bo czekamy na miejsce i grupę.” - mówi mama Evgenii. 

“Mój syn i ja jesteśmy niezmiernie wdzięczni zespołowi Language Supp za możliwość nauki polskiego wraz z utalentowanymi nauczycielami w dogodnym dla nas czasie, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz zapoznanie się z kulturą i tradycjami ludzi w Polsce.Dzięki projektowi mój syn z łatwością pokonał barierę językową i z powodzeniem uczy się z rówieśnikami w polskiej szkole.
Z niecierpliwością czeka na lekcje, które są ciekawie skonstruowane zgodnie z charakterystyką wiekową dziecka i nowoczesnymi technologiami nauczania online. Na zajęciach panuje miła i przyjazna atmosfera, która motywuje i interesuje uczestników projektu.” - mówi mama Konstantyna. 

Technologia dla wszystkich: cyfrowy charakter Projektu
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, Language Supp nie zna granic geograficznych. Platforma umożliwia dotarcie do dzieci i młodzieży bez względu na lokalizację, zapewniając wsparcie zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach czy obszarach wiejskich, w których dostęp do profesjonalnej pomocy często może być ograniczony. To także szansa dla tych, którzy nie mieliby dostępu do tradycyjnych form edukacji. 

Nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci-uchodźcy z Ukrainy otrzymają to wsparcie całkowicie za darmo. 

Jestem bardzo wdzięczna za bezpłatną możliwość nauki, bo obecnie nie mamy pieniędzy, żeby zapisać się na dodatkowe kursy, a języka polskiego trzeba się szybko nauczyć. Dzięki, tej możliwości mogłam zacząć uczyć się polskiego i zdobyłam cenną wiedzę. Zaczęłam nie tylko słyszeć słowa i w sposób chaotyczny tłumaczyć je w swojej głowie, a samodzielnie układać zdania poprawne gramatycznie - opowiada nam uczennica kursu na poziomie B1.  

Kursy języka polskiego na poziomach A1, A2, B1 i B2 na platformie są całkowicie darmowe. Zajęcia odbywają się online w grupach od 10 do 20 osób trzy razy w tygodniu po 1,5 godziny. Kursy są dostosowane do różnych grup wiekowych i poziomów wiedzy.
Fundacja Nativated tworząc Language Supp Ukraina buduje historię odwagi, wsparcia i nadziei. Dzięki temu projektowi, każde dziecko z Ukrainy może znaleźć drogę do nauki, interakcji i przyszłości w Polsce.