Rola teatru w edukacji dzieci i młodzieży, czyli nauka przez kontakt ze sztuką

rola teatru

W czasach, kiedy kontakt ze sztuką został zastąpiony przez oglądanie seriali czy obserwowanie youtuberów, ogromne znaczenie ma program nauczania realizowany przez szkoły. To na ich barkach spoczywa obowiązek zapoznania młodego człowieka z dorobkiem kultury. Mogą to robić, zachęcając uczniów np. do uczestnictwa w spektaklach teatralnych – zarówno w roli widzów, jak i aktorów.

Czego może nauczyć młodych ludzi teatr?

Teatr jest odpowiedni dla każdego, niezależnie od wieku. Z tą dziedziną sztuki można zapoznać już maluchy w przedszkolach – najmłodsze dzieci bardzo chętnie angażują się w udział w przedstawieniach.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych realizują podstawę programową, w której znajdują się również zagadnienia dotyczące teatru. Jednak sama wiedza i teoria nie wystarczą do tego, aby odczuć prawdziwe korzyści związane z kontaktem ze sztuką.

Młodzież od pierwszych klas szkoły podstawowej powinna mieć jak najczęstszą styczność z kulturą. Oglądane spektakle kształtują wyobraźnię, rozwijają osobowość, uczą wrażliwości oraz pokazują, że niemal bezpośredni kontakt z aktorem daje o wiele więcej satysfakcji niż oglądanie go na ekranie telewizora.

Oprócz tego teatr ma ogromne znaczenie dla całego procesu dydaktycznego oraz dla wychowania dzieci i młodzieży. Dlatego też pedagodzy podkreślają, jak dobroczynny wpływ na młodych ludzi ma samodzielne wystawianie spektakli. Już sama organizacja przedstawienia sprzyja nauce zarządzania czasem, samodyscypliny i kształtowaniu kreatywności. Natomiast wcielanie w się w role bohaterów dramatów to dla niektórych najlepszy sposób na wyrażenie siebie i rozładowanie emocji.

Jak stworzyć w szkole warunki do kontaktu z teatrem?

Mimo że przedstawienie teatralne można zagrać w każdej klasie, to do udziału w spektaklach nic nie zachęca tak jak scena, która nawiązuje do koncepcji wykorzystywanych w profesjonalnych teatrach. Scena taka może zostać wykorzystana podczas:

  • wystawiania przez uczniów spektakli na podstawie lektur szkolnych lub jasełek,
  • organizacji zajęć w ramach kółek teatralnych,
  • apeli szkolnych, koncertów,
  • rozmaitych uroczystości – na przykład z okazji ważnych jubileuszy lub zakończenia roku.

Dobrym rozwiązaniem dla szkół jest uniwersalna scena teatralna dla szkoły BSC System https://www.bscsystem.pl/produkty/uniwersalna-scena-teatralna-dla-szkoly-0/. Została zaprojektowana tak, aby można było ją niemal błyskawicznie zamontować na każdej sali gimnastycznej oraz auli. Dzięki temu pomieszczenia te szybko zmieniają się w profesjonalną przestrzeń do wystawiania widowisk artystycznych.

Na scenę teatralną dla szkoły składają się:

  • kurtyna – tak jak w prawdziwym teatrze rozsuwa się ona przy użyciu specjalnej liny; jej mechanizm jest oparty na zastosowaniu zestawu rolek i wózków,
  • podest – jego powierzchnia wykonana jest z tworzywa antypoślizgowego, co sprawia, że młody aktor nie musi obawiać się potknięcia i upadku,
  • barierki, schody,
  • kulisy.

W związku z tym, że scena taka jest przeznaczona do szkół oraz do użytku przez dzieci, ma atesty potwierdzające standardy bezpieczeństwa. Do jej wykonania używa się wytrzymałych, ale także trudnopalnych materiałów.

Takie podstawowe wyposażenie sprawi, że szkolne przedstawienia nabiorą profesjonalnego charakteru, a uczniowie bardziej zaangażują się w proces przygotowywania spektakli.