Niemcy są krajem, który zamieszkuje ponad 80 milionów osób. Inaczej niż Polska, dzielą się na tzw. landy. Kraje związkowe Niemiec mają charakter państw o ograniczonej suwerenności. Obecnie wyróżnia się 16 krajów związkowych, z których trzy stanowią oddzielnie wydzielone miasta: Berlin, Brema i Hamburg.
Niemcy są krajem, który zamieszkuje ponad 80 milionów osób. Inaczej niż Polska, dzielą się na tzw. landy. Kraje związkowe Niemiec mają charakter państw o ograniczonej suwerenności. Obecnie wyróżnia się 16 krajów związkowych, z których trzy stanowią oddzielnie wydzielone miasta: Berlin, Brema i Hamburg.
Landy oraz ich stolice
Podział na landy zakorzenił się w XX wieku za sprawą konstytucji z 1919 roku. Ich nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Länder, oznaczającego dosłownie kraj związkowy. Oto lista landów wraz ze stolicą (zapisaną w nawiasie):
- Badenia-Wirtembergia (Stuttgart),
- Bawaria (Monachium),
- Brandenburgia (Poczdam),
- Dolna Saksonia (Hanower),
- Hesja (Wiesbaden),
- Meklemburgia-Pomorze Przednie (Schwerin),
- Nadrenia Północna-Westfalia (Düsseldorf),
- Nadrenia-Palatynat (Moguncja),
- Saara (Saarbrücken),
- Saksonia (Drezno),
- Saksonia-Anhalt (Magdeburg),
- Szlezwik-Holsztyn (Kilonia),
- Turyngia (Erfurt),
- miasto Berlin,
- miasto Brema,
- miasto Hamburg.
Podziały - II Wojna Światowa
Po II Wojnie Światowej Niemcy podzielono na cztery strefy wpływów:
- brytyjską,
- francuską,
- amerykańską,
- radziecką.
Pierwsze trzy strefy dotyczyły Republiki Federalnej Niemiec ze stolicą w Bonn. Radziecka, była związana z Niemiecką Republiką Demokratyczną (stolica – Berlin).
Dopiero w 1957 roku do RFN wcielono Saarę (wcześniej pod kontrolą francuską). W 1952 trzy kraje związkowe: Badenia, Wirtembergia-Badenia oraz Wirtembergia-Hohenzollern połączono w jeden: Badenię-Wirtembergię.
Informacje statystyczne
Największym landem w Niemczech jest Bawaria. Jej niemiecką nazwę (Bayern) wykorzystuje klub piłkarski – Bayern Monachium.
Na przeciwległym biegunie znajduje się Saara, która jest najmniejsza nie tylko pod względem powierzchni, ale również liczby ludności.
W drugiej kategorii prym wiedzie Nadrenia Północna-Westfalia. To tutaj znajduje się słynne przemysłowe Zagłębie Ruhry. Derby piłkarskie związane z tym regionem odbywają się od lat między Schalke Gelsenkirchen i Borussią Dortmund.
Ciekawostki
Niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych landów jest Bawaria. Górskie widoki uświetniają coroczne święto piwa – Oktoberfest. Samą Bawarię zamieszkuje ponad 12 milionów osób.
Słynni bracia Grimm wywodzą się z Hesji. W starożytności Cesarstwo Rzymskie dotarło aż do tego miejsca. Dzisiejszy Frankfurt leży na terytorium, które niegdyś było rzymskim miastem Nida.
Turyngia to miejsce narodzin wielu znanych osób. Stąd pochodził kompozytor Jan Sebastian Bach, reformator Marcin Luter oraz artysta Friedrich Schiller.
W Nadrenii-Palatynacie produkuje się niemal całość eksportowanego wina. To tutaj ma siedzibę największa firma z branży chemicznej, czyli BASF. Jednym z największych zabytków w regionie jest rezydencja Tschifflik, wzniesiona przez króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.
W Szlezwik-Holsztyn znajdują się wyspy turystyczne, wolne od ruchu samochodowego. To region znany miłośnikom polskiej historii. Pancernik Schleswig-Holstein brał udział w ostrzale Westerplatte w 1939 roku.
Saara posiada nadal pozostałości po francuskim panowaniu. Większość mieszkańców tego landu doskonale posługuje się językiem francuskim.
Niemiecki wpływ na Europę
Historia Niemiec jest bardzo bogata i ciekawa. Kraj ten pełni obecnie ważną funkcję w Europie. Rozwinięty przemysł sprawia, że to miejsce pracy dla wielu obcokrajowców.
Język niemiecki jest bardzo popularny w Europie Środkowej. Wydaje się być trudny do opanowania, ale charakteryzuje go duża logika konstrukcji. Znajomość podstaw pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych struktur.
Ze względu na bliskość Polski, warto znać język niemiecki chociażby w stopniu podstawowym. Duże pole do manewru daje tu Internet. Dobrą bazą może być nauka najważniejszych zwrotów oraz słówek. Przy ich pomocy bez problemu porozumiesz się w sklepie, hotelu lub restauracji.
Podstawowe, przydatne zwroty można znaleźć np. na stronie https://podstawyniemieckiego.pl/rozmowki-niemieckie/. Do celów praktycznych należy koniecznie zapoznać się również z wymową. Szczególnie istotne w tym kontekście są litery, nie występujące w polskim alfabecie, z charakterystycznym umlaut.
Komentuj przez Facebooka