Końcówka roku zawsze była okresem sprzyjającym podsumowaniu przeszłych dokonań, jak i definiowaniu planów na nadchodzace 365 dni. Tym samym, warto pobyć przez chwile samemu, usiąść z filiżanką kawy nad notatnikiem i pozwolić sobie na chwilę zadumy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na to, jak odpowiednio określić noworoczne postanowienia.
- Spisywane przez ciebie cele, powinny być osiągalne. Postanowienie dotyczące np. wygrania loterii, może tylko pogorszyć twoje samopoczucie.
- Odpowiednio definiuj swoje noworoczne postanowienia. Dla przykładu założenie „Nie chcę być leniwy” zastąp określeniem „ Chcę zacząć regularne wizyty na siłowni" albo "będę spędzał mniej czasu przed telewizorem.
- Długofalowe i skomplikowane postanowienia noworoczne, podziel na mniejsze cele. Dla przykładu obok celu: Znajdę nowa pracę, dopisz kroki do danego postanowienia „ Napiszę CV”, „Kazdego dnia poświęcę 10 minut na przeglądanie portali z ogłoszeniami”.
- Poszukaj alternatyw do zachowań, które chcesz w sobie zmienić i uczyń je częścią swojego noworocznego postanowienia. Jeśli masz tendencję do obarczania swojej drugiej połówki opowieściami o pracy, postaraj się określić hasło/sygnał, za pośrednictwem którego osoby z twojego otoczenia, będą mogły ci dać do zrozumienia, że przesadzasz z biurowymi historiami.
- Pamiętaj, że noworoczne postanowienia powinny z założenia być czymś ważnym dla ciebie. Określając je, kieruj się własnymi potrzebami, a nie tym czego inni od ciebie oczekują.
Psychologom badającym fenomen postanowień noworocznych, udało się stworzyć listę najczęściej wymienianych celów ostatnich 5 lat. Zobacz jak poniższe punkty, maja się do twoich postanowień. Osoby w wieku 25 – 50 najczęściej wraz z nowym rokiem pragną:
- Spędzać więcej czasu z bliskimi
- Częściej się poruszać
- Schudnąć
- Rzucić palenie
- Bardziej cieszyć się życiem
- Ograniczyć spożycie alkoholu
- Wyjść z długów
- Nauczyć się czegoś nowego
- Pomagać innym
- Lepiej się organizować
W świecie, gdzie każda godzina wydaje sie być na miarę złota, wiekszość ludzi wpada w wir aktywności, często gubiąc sens swoich działań. Zaduma nad postanowieniami noworocznymi, sprzyja przypomnieniu sobie, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne, czego pragniesz, w którą stronę powinieneś iść. Będąc świadomym swoich celów, rok 2012 bedziesz postrzegał w kategorii szansy, a nie zagrożenia, czego redakcja Edulidera serdecznie Ci życzy...
Komentuj przez Facebooka