Współcześnie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że tempo życia jest bardzo szybkie. Chcemy doświadczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, co z kolei prowadzi do wyboru łatwych rozwiązań. Idea Slow live to przede wszystkim nowa jakość, dzięki której można wiele zyskać prawdziwie smakując życie.
Idea powolnego życia wykształciła się z pierwotnie działającego ruchu Slow Food, który narodził się we Włoszech. Jego powstanie było aktem sprzeciwu przeciwko naprędce przygotowywanym potrawom typu fas food i obroną tradycyjnej włoskiej kuchnii. Współcześnie z ideą slow life wiąże się wiele aspektów życia, w których kładzie się nacisk na zwolnienie tempa.
Jeśli jesteś osobą zabieganą, ciągle podłączoną do Internetu i wielozadaniową, sięgnij po najnowszy ebook redakcji edulider.pl o tym jak radzić sobie ze zmianą w erze Internetu a przy tym zwolnić, znaleźć czas dla siebie i zbudować podstawy do harmonijnego rozwoju w cyfrowym świecie.
Slow food
To żywność bez sztucznych barwników, konserwantów, przygotowywana własnoręcznie z naturalnych składników według dawnych, regionalnych przepisów i receptur. To zupełne przeciwieństwo jedzonych w pośpiechu fast foodów. Własnoręcznie upieczony chleb, drożdżowe ciasto czy kruche ciasteczka pozwalają wrócić do czasów dzieciństwa i prawdziwie zasmakować życie mając świadomość, że każdy składnik potrawy miał czas, by dojrzeć oferując swoją głębię smaku. Jedzenie własnoręcznie przygotowanych potraw jest jak celebracja smaków i aromatów, dająca możliwość rokoszowania się każdym kęsem. A jak sytuacja wygląda w Polsce? Poniżej wyniki ankiety ,,Slow Food w ocenie konsumenckiej":
Źródło: http://www.ankietka.pl/wyniki-badania/10182/slow-food-w-ocenie-konsumenc...
Slow design
Jest projektowaniem, w którym w sposób szczególny współpracuje się z artystami i rzemieślnikami, którzy tworzą wyjątkowe elementy dla danego budynku i podkreślające jego rodzinny charakter. Slow design jest swoistego rodzaju filozofią, która opiera się na założeniu, że trzeba poszukiwać najprostszych rozwiązań, minimalizując przy tym koszty oraz zanieczyszczenie powietrza. Inspiracją do zmian jest niewątpliwie dążenie do życia bardziej ekologicznego, w harmonii z naturą, dzięki czemu można na nowo odkryć piękno świata.
Slow fashion
To nurt, który przeciwstawia się bezrefleksyjnemu kupowaniu w pośpiechu. W ,,powolnej modzie” liczą się ubrania szyte z dobrej jakości tkanin. Przez taki racjonalny konsumpcjonizm niektórzy rozumieją zakupy u rzemieślników, krawców czy innych osób przygotowujących rzeczy na zamówienie. Idę slow fashion można jednak rozumieć szerzej. Współcześnie bardzo łatwo popaść w szał zakupowy, kiedy modowe koncerny i czasopisma dyktują co w danym sezonie jest ,,hot". Slow fashion to jednak nie tylko kupowanie rzeczy z najwyższej półki, ale przede wszystkim refleksja nad zakupem przed jego sfinansowaniem i nie uleganie chwilowym trendom. Kupując rzeczy, które są naprawdę w naszym stylu, pasujące do reszty rzeczy w szafie można stworzyć swoją własną stylową garderobę. Kupując ubrania uniwersalne można stworzyć bazę ubrań, które nadaja się na każda okazję. A przy odrobinie kreatywności dokupując tylko kilka dodatków za każdym razem nadawać całości niepowtarzalny charakter.
Inne idee propagowane przez slow life obejmują również takie aspekty jak:
- Ustalenie swoich priorytetów oraz maksymalne skupienie się na ich realizacji (w swoim tempie)
- Ćwiczenia fizyczne przede wszystkim dla ducha, nie dla ciała, możliwość pobycia z samym sobą, wtłoczenia w siebie trochę życiodajnej energii
- Pielęgnowanie swoich relacji z innymi ludźmi, zwłaszcza najbliższymi
- Powolny odpoczynek poprzez kontemplację sztuki, zachwyt nad pięknem przyrody, medytację
- Dbałość o swój rozwój duchowy, znajdowanie czasu na chwilę refleksji, zatrzymanie się, bez martwienia się na zapas
- Powolne podróżowanie, w którym najważniejsza jest nie ilość zwiedzonych zabytków, ale doświadczanie lokalności danego miejsca, poznawanie nowych ludzi, kultury, unikatowego klimatu miejsc.
Slow life zrodziła się z potrzeby życia wolniej, ale za to z większą świadomością. Kwintesencją nie jest tu zwolnienie i nie robienie niczego, ale robienie tego co ma prawdziwy sens. Dzięki temu można zacząć prawdziwie smakować życie i cieszyć się z niego każdego dnia.
Komentuj przez Facebooka